metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 3 °C

Sobota, 23. února 2019. Svátek má Svatopluk.
Nová podoba WC na Můstku
Větší foto
Nová podoba WC na Můstku | foto: DP

Žlábky na moč končí i na Skalce

28. srpna 2018  14:38 Filip Jaroševský Metro.cz
Dopravní podnik během léta zmodernizoval osm toalet v metru. „V prostoru modernizovaných toalet jsou navrženy posuvné dveře a pohybová čidla, aby uživatelé nemuseli sahat na kliky a dveře,“ uvádí výhody nových toalet podnikový časopis dopravce DP kontakt.

Když vás v MHD naléhavě přepadne malá či velká potřeba, jedna z 57 veřejných toalet ve stanicích metra se může hodit. Dopravní podnik se v posledních měsících opět pustil do jejich modernizace. Čuracím žlábkům pokrytým rzí a starým zdemolovaným kabinkám, na které si Pražané nezřídka stěžovali, tak v červnu odzvonilo ve stanicích Jinonice, Anděl směr Na Knížecí a Vltavská. Na dohled je také otevření zbrusu nových záchodků ve stanici Náměstí Republiky směr Masarykovo nádraží.

„Koncem letních prázdnin se seznam dokončených toalet rozšíří o další stanice: Palmovka (východní vestibul) a Skalka. Rušno bylo i ve stanicích I. P. Pavlova a Náměstí Míru, kde rovněž proběhla rekonstrukce toalet,“ informoval podnikový časopis dopravce DP kontakt.

V tomto roce budou práce pokračovat na záchodcích ve stanicích Dejvická, Staroměstská a Nádraží Holešovice. V následujících dvou letech, kdy se dopravce plánuje dostat na číslo 25 zrekonstruovaných WC, by měla být akce dokončena.

„V prostoru modernizovaných toalet jsou navrženy posuvné dveře a pohybová čidla, aby uživatelé nemuseli sahat na kliky a dveře. Bezdotykový kontakt doplňují moderní bezdotykové baterie vestavěné do umyvadlové desky a bezdotykové osoušeče rukou,“ uvádí výhody nových toalet DP kontakt. První bezdotykové záchody v metru vznikly v roce 2014 a 2015 v centru metropole ve vestibulu metra Můstek (výstup směr Václavské náměstí, Jungmannovo náměstí a Můstek). 

Každý zmodernizovaný záchod je od té doby mimo jiné vybavován přebalovacím pultem, kamerami, turnikety, navigačním systémem pro nevidomé i telefonem. „Neutěšený stav veřejných toalet v metru je totiž způsoben nejen stárnutím vybavení a zařízení toalet, ale také trvalým vandalismem nepřizpůsobivých občanů. Obsluha tak v případě nouze může přivolat pomoc strážníků,“ vysvětluje DP kontakt.

Podle mluvčí dopravního podniku Anety Řehkové výši vstupného na záchodky v metru určuje pražský magistrát. Turniket obvykle vpustí zájemce po vložení částky deseti korun. O záchody by se měl v budoucnu starat jeden správce vzešlý z výběrového řízení. Nyní je má od dopravního podniku pronajato více nájemců.

Rekonstrukce prvních dvou toalet na podzim roku 2014 ve stanici metra Můstek stála 4,5 a 3 miliony korun. Náklady tehdy vysvětlil generální ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš tím, že bylo potřeba vyřešit nejen rekonstrukci toalet samotných, ale i některé technologické prvky. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Na vlastní kůži. Vyzkoušel jsem si rychlocvičení

Redaktor ve fitku
vydáno 22. února 2019  8:47

Na první pohled se nezdá, že by se tato malá tělocvična v Holešovicích lišila od ostatních. Přece jen se tu ale maká jinak. „Chtěl bych vás pozvat na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám