metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 25 °C

Pátek 9. června 2023. Svátek má Stanislava
Nová podoba WC na Můstku | foto: DP

Žlábky na moč končí i na Skalce

  14:38
Dopravní podnik během léta zmodernizoval osm toalet v metru. „V prostoru modernizovaných toalet jsou navrženy posuvné dveře a pohybová čidla, aby uživatelé nemuseli sahat na kliky a dveře,“ uvádí výhody nových toalet podnikový časopis dopravce DP kontakt.

Když vás v MHD naléhavě přepadne malá či velká potřeba, jedna z 57 veřejných toalet ve stanicích metra se může hodit. Dopravní podnik se v posledních měsících opět pustil do jejich modernizace. Čuracím žlábkům pokrytým rzí a starým zdemolovaným kabinkám, na které si Pražané nezřídka stěžovali, tak v červnu odzvonilo ve stanicích Jinonice, Anděl směr Na Knížecí a Vltavská. Na dohled je také otevření zbrusu nových záchodků ve stanici Náměstí Republiky směr Masarykovo nádraží.

„Koncem letních prázdnin se seznam dokončených toalet rozšíří o další stanice: Palmovka (východní vestibul) a Skalka. Rušno bylo i ve stanicích I. P. Pavlova a Náměstí Míru, kde rovněž proběhla rekonstrukce toalet,“ informoval podnikový časopis dopravce DP kontakt.

V tomto roce budou práce pokračovat na záchodcích ve stanicích Dejvická, Staroměstská a Nádraží Holešovice. V následujících dvou letech, kdy se dopravce plánuje dostat na číslo 25 zrekonstruovaných WC, by měla být akce dokončena.

„V prostoru modernizovaných toalet jsou navrženy posuvné dveře a pohybová čidla, aby uživatelé nemuseli sahat na kliky a dveře. Bezdotykový kontakt doplňují moderní bezdotykové baterie vestavěné do umyvadlové desky a bezdotykové osoušeče rukou,“ uvádí výhody nových toalet DP kontakt. První bezdotykové záchody v metru vznikly v roce 2014 a 2015 v centru metropole ve vestibulu metra Můstek (výstup směr Václavské náměstí, Jungmannovo náměstí a Můstek). 

Každý zmodernizovaný záchod je od té doby mimo jiné vybavován přebalovacím pultem, kamerami, turnikety, navigačním systémem pro nevidomé i telefonem. „Neutěšený stav veřejných toalet v metru je totiž způsoben nejen stárnutím vybavení a zařízení toalet, ale také trvalým vandalismem nepřizpůsobivých občanů. Obsluha tak v případě nouze může přivolat pomoc strážníků,“ vysvětluje DP kontakt.

Podle mluvčí dopravního podniku Anety Řehkové výši vstupného na záchodky v metru určuje pražský magistrát. Turniket obvykle vpustí zájemce po vložení částky deseti korun. O záchody by se měl v budoucnu starat jeden správce vzešlý z výběrového řízení. Nyní je má od dopravního podniku pronajato více nájemců.

Rekonstrukce prvních dvou toalet na podzim roku 2014 ve stanici metra Můstek stála 4,5 a 3 miliony korun. Náklady tehdy vysvětlil generální ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš tím, že bylo potřeba vyřešit nejen rekonstrukci toalet samotných, ale i některé technologické prvky. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Lidé se na mě dívají lítostivě, říká Petra, která žije se vzácnou nemocí

vydáno 9. června 2023  11:09

Na první pohled vypadá jako normální a veselá žena. Přesto se za úsměvem Petry Pětníkové ukrývá vzácná diagnóza s názvem Fibrodysplasia ossificans...  celý článek

Internetový predátor není žádný starý a ohyzdný chlap v baloňáku, který číhá u školy

vydáno 9. června 2023  5:40

Český dokument V síti o internetových predátorech má vlastní odkaz v jednom z usnesení Evropského parlamentu ohledně kyberbezpečnosti. Promítali ho také...  celý článek

Komerční sdělení

Souboje prvních dvou týmů okoření 9. kolo Snapbacks ligy

vydáno 9. června 2023

V obou skupinách Snapbacks ligy na sebe o víkendu narazí první dva týmy. Ve skupině Západ se Vysočina Gladiators představí na hřišti Znojma Knights a ve...  celý článek

Kolo si kdysi vybral sám a pak si splnil sen. Byl na bedně vedle světových hvězd

vydáno 8. června 2023  17:00

Michal Maroši je ikonou světové MTB scény. Známý biker se nyní dočká filmu nejen o své kariéře s názvem Ten, co slaví každý den. Také o tom mluvil pro...  celý článek