metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián
Opencard (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Zlevněné roční kupony na pražskou MHD koupilo 17.000 lidí

  18:08,  aktualizováno  18:18
Zlevněné roční kupony na pražskou MHD si již koupilo přes 17.000 cestujících. „Počet prodaných kuponů dnes skokově roste,“ řekl mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl. Vyrovnal se tak výpadek předplatitelů, kteří se na přelomu roku rozhodli počkat na slevu jízdného, kterou slíbili politici. Od prvního dne prázdnin mohou jezdit na roční kupony za 3650 korun místo původních 4750 korun.

Roční kupony si každý rok v průměru koupí 160.000 cestujících. Od loňského září do letošního ledna kvůli slibované slevě odložilo koupi ročního kuponu asi 15.000 cestujících.

K dispozici byla zatím jen elektronická forma kuponů. Lidé je mohou kupovat přes e-shop nebo u přepážek. V papírové podobě je kupon k dostání ode dneška. Za prvních několik hodin si jej koupilo přes 500 cestujících. U majitelů opencard se zlevněné jízdné netýká anonymních karet, ale jen těch vydaných na jméno.

Pes jede zdarma
Cestující si pro zlevněné kupony chodí spíš na předprodejní místa, kde si jich do dnešního odpoledne koupili skoro 12.700. Přes internetový obchod se prodalo 5520 kuponů. „Jsem přesvědčen, že bude majitelů ročních kuponů dál přibývat,“ řekl náměstek primátorky Petr Dolínek.

Pro Prahu bude znamenat snížení jízdného propad asi 400 milionů korun ročně, letos to tedy bude asi polovina. Dopravní podnik, který je největší firmou v majetku města, vloni přepravil 1,16 miliardy cestujících, na jízdném utržil 4,4 miliardy korun. Od města dostala firma na provoz asi 11,61 miliardy korun.

Na základě předvolebního slibu nové pražské koalice pojede od července zdarma i jeden dospělý, který s sebou bude mít dítě ve věku do tří let. Zadarmo se v MHD svezou také psi.

Komentáře

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek