metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 25 °C

Sobota, 15. srpna 2020. Svátek má Hana.
Registrační značka na přání.
Dalších 5 fotografií v galerii
Registrační značka na přání. | foto: Metro.cz

Značky na přání vydělaly miliony

22. srpna 2019  16:02 Pavel Hrabica Metro.cz
Význam čísel se u Asijců žijících v Česku přenáší také na jejich auta.

„První tři písmena obvykle znamenají křestní jméno majitele auta,“ říká šéf malé samoobsluhy v pražském Podolí. Ví, o čem je řeč, je totiž Vietnamec. „Pak je důležité, aby na takové espézetce nebyla čtyřka, to platí i pro Číňany,“ dodává obchodník, který má na svém VW Touareg přirozeně registrační značku na přání. Je na ní jeho jméno a pět osmiček. Ty jsou, třeba spolu s devítkami, řazeny k nejoblíbenějším na takových VIP espézetkách. „Jestli chcete vidět přehlídku espézetek, zajeďte se podívat do Sapy,“ odkazuje Vietnamec na známou pražskou tržnici.

Česko je nejdražší

10

  • Češi zaplatí za vlastní značku na auto dvakrát pět tisíc korun (potřebují dvě). Na motocyklu ušetří, tam stačí jedna. Rakušané jsou levnější, platí něco přes 5 tisíc korun celkově. Slováci vydají v přepočtu přes osm tisíc korun za obě cedulky. Poláky vyjde výběrová značka na šest tisíc korun.

Počáteční boom registračních značek na přání, které si lze pořídit v Česku od roku 2016, po třech letech zeslábl. Ale i přesto jich ministerstvo dopravy registruje už víc než deset tisíc. „Na začátku srpna jich náš resort evidoval téměř třináct tisíc,“ řekla deníku Metro mluvčí ministerstva Lenka Rezková. Stát tak vydělal na zálibě majitelů aut (ale i motorek) odlišit se od ostatních účastníků silničního provozu přes sto milionů korun. Většina z nich je evidovaná v Praze nebo středních Čechách. V ostatních krajích není zájem nijak mimořádný. „Letos jsme nechali v Plzni vyrobit 37 značek na přání. Za celou dobu jsme jich vydali asi tři sta,“ řekl deníku Metro Jiří Marek, vedoucí odboru registru vozidel a řidičů plzeňského magistrátu.

Nepořizují si je pouze jednotlivci, často jsou k vidění i na firemních osobních vozech, aby propagovaly továrnu nebo třeba advokátní kancelář. V několika případech si značky zařídily také radnice. V Česku ji mají například v Semilech nebo městská policie v Chotěboři.

Na kterých autech jsou placené značky nejčastěji k vidění? „Údaje o tom, jaké značky vozů nejčastěji žádají o RZ na přání, neevidujeme,“ uvedla mluvčí ministerstva dopravy. V Plzni se podle údajů radnice jedná nejčastěji o značky BMW, Mercedes, Audi, Volkswagen a Škoda. „Většinou se jedná o nová a dražší auta,“ uvedla Šárka Krejčová z pražského SPZ Servisu, která za majitele vyřizuje administrativu na úřadech. 

VIP značky kradou vandalové nebo sběratelé

Espézetka na přání není levný špás. Lze si ji pojistit proti odcizení nebo poškození?

  • „Pojištění registračních značek na přání je možné uzavřít jako připojištění k havarijnímu pojištění. Pojistná částka je nastavena na deset tisíc korun, aby v případě potřeby pokryla celý obnos, který řidič do značek investoval. Pojištění kryje riziko ztráty, zničení a odcizení jedné nebo obou značek,“ říká Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny.
  • „Registrační značka vozidla není předmětem havarijního pojištění vozidla ani pojištění doplňkového. V případě, že škodu na jiné značce způsobí náš klient, z jeho povinného ručení uhradíme výrobu nové značky,“ uvedl mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Šetřílkové po epidemii budou ještě víc přemýšlet nad výdaji

ilustrační snímek
vydáno 15. srpna 2020  5:08

Léta prosazovaný názor, že v případě ztráty zaměstnání by měl mít člověk našetřené tři měsíční výdaje domácnosti, je zřejmě minulostí. Odborníci se...  celý článek

Nahlédli jsme do nepřístupných prostor. Na vykopávkách tu budou stát auta

Středověká tvrz obklopená hospodářskou zástavbou zdejšího zámečku
vydáno 14. srpna 2020  11:39

Rozpadající se barokní velkostatek obehnaný historickou zdí pokrytou transparenty developera. Z předního traktu dvora ho částečně zakrývají obrovské...  celý článek

Fotbalové kluby z nižších soutěží nutnost testů chápou. Kvůli poháru si za ně zaplatí

Fanoušek olomoucké Sigmy v roušce sleduje trénink.
vydáno 14. srpna 2020  10:14

První kolo fotbalového MOL Cupu přináší netradiční výdaje i pro neprofesionální týmy.  celý článek

Prsní kobliha, bágl s MHD i býčí tílko. Spolupráce mezi více značkami táhnou

Bágl s potiskem linek
vydáno 14. srpna 2020  5:19

Shora rolované batohy pro městskou cyklistiku i turistiku zná nejspíš každý. Ve fanshopu dopravního podniku si ale nyní můžete pořídit nepromokavou verzi,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám