metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 4 °C

Čtvrtek 8. prosince 2022. Svátek má Květoslava

Dalších 5 fotografií v galerii
Registrační značka na přání. | foto: Metro.cz

Značky na přání vydělaly miliony

  16:02
Význam čísel se u Asijců žijících v Česku přenáší také na jejich auta.

„První tři písmena obvykle znamenají křestní jméno majitele auta,“ říká šéf malé samoobsluhy v pražském Podolí. Ví, o čem je řeč, je totiž Vietnamec. „Pak je důležité, aby na takové espézetce nebyla čtyřka, to platí i pro Číňany,“ dodává obchodník, který má na svém VW Touareg přirozeně registrační značku na přání. Je na ní jeho jméno a pět osmiček. Ty jsou, třeba spolu s devítkami, řazeny k nejoblíbenějším na takových VIP espézetkách. „Jestli chcete vidět přehlídku espézetek, zajeďte se podívat do Sapy,“ odkazuje Vietnamec na známou pražskou tržnici.

Česko je nejdražší

10

  • Češi zaplatí za vlastní značku na auto dvakrát pět tisíc korun (potřebují dvě). Na motocyklu ušetří, tam stačí jedna. Rakušané jsou levnější, platí něco přes 5 tisíc korun celkově. Slováci vydají v přepočtu přes osm tisíc korun za obě cedulky. Poláky vyjde výběrová značka na šest tisíc korun.

Počáteční boom registračních značek na přání, které si lze pořídit v Česku od roku 2016, po třech letech zeslábl. Ale i přesto jich ministerstvo dopravy registruje už víc než deset tisíc. „Na začátku srpna jich náš resort evidoval téměř třináct tisíc,“ řekla deníku Metro mluvčí ministerstva Lenka Rezková. Stát tak vydělal na zálibě majitelů aut (ale i motorek) odlišit se od ostatních účastníků silničního provozu přes sto milionů korun. Většina z nich je evidovaná v Praze nebo středních Čechách. V ostatních krajích není zájem nijak mimořádný. „Letos jsme nechali v Plzni vyrobit 37 značek na přání. Za celou dobu jsme jich vydali asi tři sta,“ řekl deníku Metro Jiří Marek, vedoucí odboru registru vozidel a řidičů plzeňského magistrátu.

Nepořizují si je pouze jednotlivci, často jsou k vidění i na firemních osobních vozech, aby propagovaly továrnu nebo třeba advokátní kancelář. V několika případech si značky zařídily také radnice. V Česku ji mají například v Semilech nebo městská policie v Chotěboři.

Na kterých autech jsou placené značky nejčastěji k vidění? „Údaje o tom, jaké značky vozů nejčastěji žádají o RZ na přání, neevidujeme,“ uvedla mluvčí ministerstva dopravy. V Plzni se podle údajů radnice jedná nejčastěji o značky BMW, Mercedes, Audi, Volkswagen a Škoda. „Většinou se jedná o nová a dražší auta,“ uvedla Šárka Krejčová z pražského SPZ Servisu, která za majitele vyřizuje administrativu na úřadech. 

VIP značky kradou vandalové nebo sběratelé

Espézetka na přání není levný špás. Lze si ji pojistit proti odcizení nebo poškození?

  • „Pojištění registračních značek na přání je možné uzavřít jako připojištění k havarijnímu pojištění. Pojistná částka je nastavena na deset tisíc korun, aby v případě potřeby pokryla celý obnos, který řidič do značek investoval. Pojištění kryje riziko ztráty, zničení a odcizení jedné nebo obou značek,“ říká Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny.
  • „Registrační značka vozidla není předmětem havarijního pojištění vozidla ani pojištění doplňkového. V případě, že škodu na jiné značce způsobí náš klient, z jeho povinného ručení uhradíme výrobu nové značky,“ uvedl mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Nenápadnou branickou oázu čistí těžká technika. Nádrž Údolní opět napustí začátkem příštího roku

vydáno 7. prosince 2022  19:11

Velká je zhruba jako hokejové hřiště. Málokdo si ale vodní plochy kousek nad bývalým branickým pivovarem všimne. A je to dobře. Retenční nádrž Údolní je...  celý článek

Jsem hrdá na představení s ryze ženským obsazením, říká akrobatka Kristýna Stránská

vydáno 7. prosince 2022  16:30

Pohybu a tanci se věnuje odmalička, kdy reprezentovala Česko v akrobatické gymnastice na evropských i světových šampionátech. Tanečnice a akrobatka...  celý článek

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek