metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 31 °C

Neděle, 18. srpna 2019. Svátek má Helena.
Okřídlený lev na Klárově připomíná československé piloty v RAF.
Další 1 fotografie v galerii
Okřídlený lev na Klárově připomíná československé piloty v RAF. | foto: Fond Okřídleného lva

Zůstane lev na Klárově? Praha 1 požádala o jeho stržení, je to prý jen formalita

9. října 2014  11:22,  aktualizováno  14:59 ČTK
Lvem na Klárově se asi bude muset znovu zabývat magistrát i ministerstvo. Úředníci Prahy 1 vydali rozhodnutí o jeho odstranění, ale chtějí tím jen vyvolat další jednání. „Je to podle nich jediná cesta, jak zajistit, aby socha mohla na místě zůstat,“ řekl vedoucí odboru výstavby Prahy 1 Oldřich Dajbych. Magistrát ale naopak vyzval Prahu 1 k odstranění nezákonného stavu, za něj považuje umístění sochy bez povolení.

„Už před dvěma nebo možná třemi týdny jsem vydal rozhodnutí, které až nabude právní moci, tak do 12 měsíců by měl být lev odstraněn,“ vysvětlil Dajbych. Podle něj je to jediná možnost, jak se budou sochou muset úředníci magistrátu a ministerstva muset začít znovu zabývat. Proti novému rozhodnutí Prahy 1 je totiž podané odvolání a zároveň další žádost o přezkum na ministerstvo kultury, které ji už jednou pro nedůvodnost odmítlo. Podle Dajbycha ale existují i další opravné prostředky včetně odvolání do Bruselu.

Magistrát chce odstranit pomník do měsíce

Magistrát vyzval Prahu 1 k odstranění nezákonného stavu do jednoho měsíce, informovala jeho mluvčí Petra Hrubá. Za nezákonný stav považuje územní souhlas úředníků Prahy 1. „Odbor památkové péče podal podnět k přezkumu územního souhlasu, neboť podkladem jeho vydání nebylo jeho závazné stanovisko, které je ze zákona vyžadováno. Územní souhlas byl vydán v rozporu se zákonem,“ uvedla Hrubá. V současné době vede magistrátní odbor s Prahou 1 správní řízení, které zatím nebylo pravomocně ukončené.

„Odbor nemůže nařídit odstranění stavby pomníku,“ doplnila mluvčí. Pražští památkáři kritizují i postup Prahy 1 a britského velvyslanectví, o povolení prý požádaly příliš pozdě a bez dostatečné diskuse.

Vybrali peníze a teď je jim to líto

Euan Edworthy a Andrew Shepherd, kteří projekt nového pomníku zorganizovali a od soukromých dárců z řad britské komunity žijící v Praze vybrali 100 tisíc liber, vyjádřili nad rozhodnutím Prahy 1 hořké zklamání. „Máme všechny důvody věřit tomu, že Okřídlený lev má v rámci pražské komunity silnou podporu. Byli jsme přímo ohromeni pomocí a laskavostí, kterých se nám na dlouhé cestě za uskutečněním našeho projektu dostalo. Nedokážeme pochopit, proč k ní městské autority zaujaly negativní stanovisko,“ řekl Euan Edworthy.

Adrian Wheeler zase vyzdvihuje hrdinství československých letců. „Tito muži byli nejstatečnější ze všech statečných. Okřídlený lev budoucím generacím připomíná, že těchto 2500 letců nemohlo být poraženo. Pokud si nezaslouží významný památník oni, tak kdo jiný?“ ptá se Wheeler.

Ukrajinský básník dostal jen pokutu

  • Socha v podobě dvoumetrového okřídleného lva je na Klárově umístěna na betonovém podstavci pokrytém žulou. Na výrobu sochy podle návrhu britského sochaře Colina Spoffortha sehnali peníze Britové žijící v Česku, chtěli tak poděkovat za hrdinství československých letců sloužících v řadách britské RAF.
  • Podobný případ se stal v Praze už v roce 2009. Tehdy magistrát označil za nezákonné umístění podstavce sochy ukrajinského básníka Tarase Ševčenka, protože pro něj Praha 5 neměla veškerá potřebná povolení. Socha ale nakonec na místě zůstala a městská část dostala pokutu 9000 korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Musel jsem takříkajíc objevit domov skrze pobyty v zahraničí, říká umělec

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U...
vydáno 18. srpna 2019  6:06

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U Betlémské kaple. Rozpovídal se i o netradiční technice a materiálech.  celý článek

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám