metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Pondělí, 29. listopadu 2021. Svátek má Zina.

Další 1 fotografie v galerii
Okřídlený lev na Klárově připomíná československé piloty v RAF. | foto: Fond Okřídleného lva

Zůstane lev na Klárově? Praha 1 požádala o jeho stržení, je to prý jen formalita

  11:22,  aktualizováno  14:59
Lvem na Klárově se asi bude muset znovu zabývat magistrát i ministerstvo. Úředníci Prahy 1 vydali rozhodnutí o jeho odstranění, ale chtějí tím jen vyvolat další jednání. „Je to podle nich jediná cesta, jak zajistit, aby socha mohla na místě zůstat,“ řekl vedoucí odboru výstavby Prahy 1 Oldřich Dajbych. Magistrát ale naopak vyzval Prahu 1 k odstranění nezákonného stavu, za něj považuje umístění sochy bez povolení.

„Už před dvěma nebo možná třemi týdny jsem vydal rozhodnutí, které až nabude právní moci, tak do 12 měsíců by měl být lev odstraněn,“ vysvětlil Dajbych. Podle něj je to jediná možnost, jak se budou sochou muset úředníci magistrátu a ministerstva muset začít znovu zabývat. Proti novému rozhodnutí Prahy 1 je totiž podané odvolání a zároveň další žádost o přezkum na ministerstvo kultury, které ji už jednou pro nedůvodnost odmítlo. Podle Dajbycha ale existují i další opravné prostředky včetně odvolání do Bruselu.

Magistrát chce odstranit pomník do měsíce

Magistrát vyzval Prahu 1 k odstranění nezákonného stavu do jednoho měsíce, informovala jeho mluvčí Petra Hrubá. Za nezákonný stav považuje územní souhlas úředníků Prahy 1. „Odbor památkové péče podal podnět k přezkumu územního souhlasu, neboť podkladem jeho vydání nebylo jeho závazné stanovisko, které je ze zákona vyžadováno. Územní souhlas byl vydán v rozporu se zákonem,“ uvedla Hrubá. V současné době vede magistrátní odbor s Prahou 1 správní řízení, které zatím nebylo pravomocně ukončené.

„Odbor nemůže nařídit odstranění stavby pomníku,“ doplnila mluvčí. Pražští památkáři kritizují i postup Prahy 1 a britského velvyslanectví, o povolení prý požádaly příliš pozdě a bez dostatečné diskuse.

Vybrali peníze a teď je jim to líto

Euan Edworthy a Andrew Shepherd, kteří projekt nového pomníku zorganizovali a od soukromých dárců z řad britské komunity žijící v Praze vybrali 100 tisíc liber, vyjádřili nad rozhodnutím Prahy 1 hořké zklamání. „Máme všechny důvody věřit tomu, že Okřídlený lev má v rámci pražské komunity silnou podporu. Byli jsme přímo ohromeni pomocí a laskavostí, kterých se nám na dlouhé cestě za uskutečněním našeho projektu dostalo. Nedokážeme pochopit, proč k ní městské autority zaujaly negativní stanovisko,“ řekl Euan Edworthy.

Adrian Wheeler zase vyzdvihuje hrdinství československých letců. „Tito muži byli nejstatečnější ze všech statečných. Okřídlený lev budoucím generacím připomíná, že těchto 2500 letců nemohlo být poraženo. Pokud si nezaslouží významný památník oni, tak kdo jiný?“ ptá se Wheeler.

Ukrajinský básník dostal jen pokutu

  • Socha v podobě dvoumetrového okřídleného lva je na Klárově umístěna na betonovém podstavci pokrytém žulou. Na výrobu sochy podle návrhu britského sochaře Colina Spoffortha sehnali peníze Britové žijící v Česku, chtěli tak poděkovat za hrdinství československých letců sloužících v řadách britské RAF.
  • Podobný případ se stal v Praze už v roce 2009. Tehdy magistrát označil za nezákonné umístění podstavce sochy ukrajinského básníka Tarase Ševčenka, protože pro něj Praha 5 neměla veškerá potřebná povolení. Socha ale nakonec na místě zůstala a městská část dostala pokutu 9000 korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Někomu stačí železo doplnit krvavým steakem nebo sýrem

vydáno 29. listopadu 2021  10:55

Když je málo kovů, stojí třeba výroba aut a dalších věcí. Jejich nedostatek trápí také zdravotníky. Mnozí lidé mají v těle nedostatek železa.  celý článek

Tady žádné domy nebudou. Paví vrch nezastaví kvůli dubům

vydáno 28. listopadu 2021  11:34

Stavět? Nestavět? Odolávat je pro městské části někdy nesnadné. Za poslední půlrok dala Praha 5 několikrát stopku výstavbě v zeleni.  celý článek

„Hadí směs je tajná, hlídáme si složení jako recept becherovky“

vydáno 28. listopadu 2021  8:24

Český sklářský design má novou značku. Anna Jožová a Vlastimil Šenkýř, spolužáci z pražské UMPRUM, si řekli, že společné nápady zrealizují ve společné...  celý článek

„Většinu bytů kupujeme pro sebe. Virus mění trh“

vydáno 27. listopadu 2021  7:26

Činnost developerské firmy Sekyra Group sahá daleko za hranice hlavního města. U budoucí pražské čtvrti Smíchov City v páté městské části stavějí a budou...  celý článek

Vaše fotky z Prahy