metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 4 °C

Pondělí 28. listopadu 2022. Svátek má René

Větší foto
Ohrožený rorýs | foto: ČSOPMetro.cz

Zvířátka mají ve vedru násobnou žízeň. Dáte jim ven misku?

  20:25
Tropické počasí působí i na živočichy. Ochranáři apelují, aby lidé umožnili přístup k vodě.

Když je vedro člověku, v lepším případě si zaleze do stínu a dá si něco studeného k pití. Zvířata však takovou možnost obvykle nemají. Obzvláště ve městech. Ochránci přírody proto v těchto dnech prosí, aby lidé poskytovali živočichům nápoje zdarma.

„Apelujeme na všechny příznivce, aby mysleli na své zvířecí spoluobyvatele a umožnili jim přístup k vodě. Ježci, zajíci, kosové, čmeláci, včely a další vám to zcela jistě vrátí zpět. Třeba tím, že budou požírat nepříjemný hmyz a to přece není zrovna málo,“ říká pro Metro Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.

Jestliže jste majitelem bazénku, jezírka nebo něčeho podobného, stačí jen umožnit ptákům přístup k vodě. A to úplně jednoduše, za pomoci plovoucího prkna, aby se ptáci pohodlně napili a neutopili se. „Domácí kutilové a nejen oni si určitě budou vědět rady! Ale postačí i postavit mělkou misku s vodou na zem tak, aby se nepřevrhla a ptáci i třeba ježci a veverky tak měli jednoduchý přístup k vodě,“ dodává Stýblo.

Pomáhání přehřátým zvířatům má ale i svá úskalí. Vodu v misce je kupříkladu třeba alespoň jedenkrát denně vyměňovat. Pozor také na jezírka a bazény s kolmými stěnami. „Také dávejte pozor na konve nebo kbelíky! Nouze o vodu nutí ptáky pít i z těchto zdrojů a hrozí jim utopení,“ radí Stýblo.

Nejen nedostatek vody je příčinou stávajících problémů divokých zvířat. Denně přijímají záchranné stanice desítky ptáčat, která v důsledku rozžhavených hnízdních dutin předčasně opustila hnízdo. „Nejvíce asi trpí rorýsi v dutinách pod rozpálenými střechami domů. Když vedro nemohou vydržet, tlačí se u vletového otvoru a často vypadnou ven. Takových rorýsků záchranné stanice přijaly za poslední týden více než padesátku. A to jsou jen ti zranění. Stovky dalších mláďat pád z hnízda nepřežily,“ komentuje smutnou statistiku Stýblo. Najdete-li vyčerpaného či jinak handicapovaného živočicha, kontaktujte záchrannou stanici. Potřebné údaje naleznete také na webu Zachranazvirat.cz, případně je možné se obrátit na centrální dispečink záchranných stanic na telefonu 774 155 155. Například Pražská zvířecí záchranka v těchto dnech nemá o podněty nouzi. „Pokud zjistíme, že zdravě vypadající mládě prostě jen sedí a kouká, necháme jej ideálně být,“ radí pražští záchranáři.

Komentáře

Hlavní zprávy

Občas se objeví dílo, které ještě nemáme, říká v rozhovoru pro deník Metro vnuk Josefa Lady

vydáno 28. listopadu 2022  11:15

Zasněžené kopce, vesničky a děti v beranicích. To jsou typicky ladovské Vánoce, které letos můžete zažít i v pražském Centru Černý Most – celá výzdoba se...  celý článek

Pražané stárnou. Pomoct má i nové centrum sociálních a zdravotních služeb na Vinohradech

vydáno 28. listopadu 2022  4:50

Na území hlavního města nastálo žije více než tři sta tisíc důchodců, tedy podle statistik asi čtvrtina populace. Center pro seniory se však v Praze...  celý článek

Najdou se veselé espézetky i u pražských dopravců? Rebel je zatím pouze jeden

vydáno 27. listopadu 2022  10:12

Hanlivé texty na registrační značky autobusů nepatří. I přesto by se tam mohly zcela legálně objevovat.  celý článek

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek