metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 17 °C

Sobota, 22. září 2018. Svátek má Darina.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: www.gambrinus.cz

Hostinec vyfasuje nový ochoz

7. května 2018  14:45 Filip Jaroševský Metro.cz
Oprava prosecké restaurace U Brabců vyjde na zhruba 54 milionů.

V loňském roce měl při demolici padnout za oběť výstavbě bytového věžáku, místo toho jej radnice s majitelem na poslední chvíli vyměnila za pozemky ve vilové čtvrti. Radnice deváté městské části, která přislíbila hostinec U Brabců po převedení do jejího vlastnictví zrekonstruovat, tak sice vyslyšela přání několika proseckých patriotů, zároveň si tím však na sebe upletla bič. Navíc o celou věc se zajímají místní spolky i opozice, kteří loňskou záchranu domu z počátků dvacátého století označovali za finanční machinaci. Radní z devítky proto vše kolem oprav sdílí nejen s místními komisemi, ale také s místními prostřednictvím svého zpravodaje.„V současné době je hotová projektová dokumentace. Rekonstrukce objektu U Brabců potrvá asi rok a půl. V současné době Praha 9 připravuje podklady pro žádost o vydání územního rozhodnutí a shání finance,“ píše radnice ve zpravodaji.

Dvě třetiny nákladů na rekonstrukci, zhruba 40 milionů korun, plánuje dle místostarosty Prahy 9 Tomáše Portlíka pokrýt radnice z peněz od cizích investorů. Zbylých asi 13 a půl milionu zaplatí z vlastní kapsy, a to díky penězům z prodeje svého podílu v místní firmě Devátá energetická. „Zadání pro architekty znělo, aby i po rekonstrukci objektu u Brabců nic netratil z toho, čím přispíval ke geniu loci Starého Proseka,“ dodává Portlík.

Návrh exteriéru budovy se nemá výrazně měnit. Fasády budou podobné jako z roku 1837 a v interiéru se mají mísit staré prvky s moderními. Objekt U Brabců má mít i na základě požadavků místních v budoucnu dvojí funkční využití. Bude zde nejen restaurace, ale také společenský sál. „Historie místa a provozní uspořádání objektu ukazuje, že funkce společenského sálu byla nadřazena funkci restaurace,“ uvádí městská část.

V prostorách hostince mají mít na návrh architekta Jana Boučka své místo nejen třeba parket pro tanečníky, ale také třeba dvouplášťové tanky na pivo či oboustranný ochoz. Zvýšené vložené patro ve tvaru písmene U má prostor hlavního sálu výrazně zabydlet a zlepšit tu akustiku.

Rekonstrukce pod dohledem

  • Řada opozičních zastupitelů i členů z řad místních spolků nemůže stále zapomenout na okolnosti, za jakých byl hostinec zachráněn. Radnice se totiž bez širší diskuse zbavila výměnou za chátrající budovu hostince lukrativních pozemků pod Krocínkou. Jde přitom o vilovou čtvrť a tento krok nebyl dle kritiků rentabilní.
  • Podle místního spolku Krocan se záchranou hostince snažila radnice zakrýt neprůhlednost celého jednání. Od chvíle, kdy majitel projevil o dotčené pozemky ve vilové čtvrti zájem, neuběhl ani měsíc. „Nelíbí se nám, jakým způsobem se radnice pozemku po garážích zbavila. Dlouho jsme žádali, aby nejdřív dala zpracovat studii řešící podobu této části Krocínky a teprve potom něco s pozemkem podnikala. Místo toho se jej v nebývale krátké lhůtě a za podivných okolností zbavila. Bez možnosti dál ovlivnit, co se s ním bude dít,“ uvedl předseda spolku Josef Rauvolf.
  • Výměna hostince proběhla dle vyjádření radnice jako jediná možná varianta dohody s vlastníkem Brabců.Komentáře

Hlavní zprávy

Civilizační nemoci devastují i ledviny

Při selhání ledvin je zapotřebí dialýza nebo transplantace.
vydáno 22. září 2018  8:05

Trpíte-li vysokým krevním tlakem nebo se přejídáte sladkým a trpíte obezitou, pak vám nehrozí jen infarkt či mrtvice, ale i problémy s ledvinami.  celý článek

Sami si můžete zahrát na městské plánovače

Grafické studio Oficina pro výstavu navrhlo animované simulace a herní systém.
vydáno 21. září 2018  15:45

Hrací stoly, táhla a kostičky. Metropoli budoucnosti si mohou Pražané postavit na interaktivní výstavě.  celý článek

Senioři mohou na masáže i tai-či

Wellness centrum pro seniory
vydáno 21. září 2018  13:13

Praha je plná sportovních aktivit, které jsou pro starší obyvatele zdarma nebo se slevou.  celý článek

Pražany potrápí výluky i cvičení

Protipovodňové cvičení v Holešovicích (24.9.2016).
vydáno 21. září 2018  12:12

O víkendu nepojedou tramvaje z Palmovky. Nácvik na povodně uzavře ulice v Praze 1 a 8.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám