metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 21. listopadu 2018. Svátek má Albert.
Stěny v rezidenci Jeseniova se kroutí, aby byty získaly co nejvíce slunečního...
Větší foto
Stěny v rezidenci Jeseniova se kroutí, aby byty získaly co nejvíce slunečního svitu. | foto: SATPOMetro.cz

Slunce v bytech už svítit nemusí

18. července 2018  6:24 Filip Jaroševský Metro.cz
Stavební předpisy v metropoli se mění. Podle opozice ale novela vezme lidem ochranu. „Další postup budeme konzultovat s právníky,“ uvedla náměstkyně primátorky Petra Kolínská.

Požadavek na oslunění, podle kterého musí do každého bytu v první březnový den svítit na třetinu podlahové plochy sluneční paprsky, nejspíš nadobro zmizí z pražských stavebních předpisů. Radní včera schválili novelu, která má odstraněním tohoto požadavku usnadnit a především urychlit vznik nové zástavby.

„Jsem ráda, že jsme schválili novelizaci v původní podobě,“ říká primátorka Adriana Krnáčová s odkazem na fakt, že rada v minulosti záměr dvakrát odmítla. Podle ní šlo již o přežitou normu brzdící bytovou výstavbu. „Metropole se přitom potýká s nedostatkem bytů,“ dodává primátorka Krnáčová.

Opozice však se záměrem nesouhlasí. Podle náměstkyně primátorky Petry Kolínské totiž po odstranění požadavků nic nezabrání tomu, aby se na sídlištích stavěly nové bytové domy příliš blízko těm stávajícím. 

„Další postup budeme konzultovat s právníky,“ uvedla Kolínská s tím, že se opozice s námitkami obrátí na Evropskou komisi. Oslunění bytů nahradí nové pravidlo – rozšířený předpis o denním osvětlení, podle kterého musí mít všechny pobytové místnosti okna. 

Spor o proslunění

Znění předpisů vyvolalo řadu sporů, mimo jiné v pražské koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN).

Pokud je obytná místnost vyhovující v rámci denního osvětlení, podle odborníků to neznamená, že je dostatečně prosluněna. Byty tak v budoucnu mohou zůstat světlé, o tom, zda budou i zdravé, lze však pochybovat.

Podle novely pak nesmí být součet okenních ploch menší než desetina podlahové plochy místnosti. Návrh nově doplnil i požadavek dostatečného odstupu budov od sebe. Podle náměstka primátorky Petra Dolínka, který hlasoval pro návrh, tedy není důvod k obavám. „Tento krok není o tom, že si někdo může tři metry před vaším domem postavit jiný dům,“ doplňuje Dolínek.

Novelu vítá také městský Institut plánování a rozvoje, podle kterého je předpis o oslunění absurdní. Architekti díky němu museli mnohdy navrhovat domy roztodivných tvarů, aby přísnou normu splnili. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Hurá na kluziště. Deník Metro připravil velký přehled, kde si v Praze zabruslíte

Bruslařskou plochu na Letenské pláni naleznete v blízkosti ulice Milady...
vydáno 21. listopadu 2018  6:29

Zima se blíží a k ní neodmyslitelně patří i ledové radovánky. A protože pražská kluziště pomalu otevírají své brány, přináší vám deník Metro přehled míst,...  celý článek

Na mobilu jsou Češi závislí. Datlují i v autě na červené

Surfujeme i v MHD
vydáno 20. listopadu 2018  15:24

Deník Metro vyrazil do ulic. Pozorovali jsme, kolik lidí nepustí chytrý telefon z ruky.  celý článek

Jako důchodci si pohoršíme, myslí si Češi. Nejvíce je straší fyzická bezmocnost

Ilustrační snímek
vydáno 20. listopadu 2018  13:14

Délka absolutního dožití se neustále prodlužuje. Před sto lety umírali čeští muži v průměru ve 47 letech, ženy o dva roky později. Dnes žijí ženy o třicet...  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Jiřina! Jiřina!

Jakub Kohák
vydáno 20. listopadu 2018  11:58

„Už jsme měli Jiřího Lábuse, Jana Bergera, Jirku Skaláka, nejrůznější Miss a Mistéry,“ píše Jakub Kohák.   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám