metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Středa, 26. září 2018. Svátek má Andrea.
Stěny v rezidenci Jeseniova se kroutí, aby byty získaly co nejvíce slunečního...
Větší foto
Stěny v rezidenci Jeseniova se kroutí, aby byty získaly co nejvíce slunečního svitu. | foto: SATPOMetro.cz

Slunce v bytech už svítit nemusí

18. července 2018  6:24 Filip Jaroševský Metro.cz
Stavební předpisy v metropoli se mění. Podle opozice ale novela vezme lidem ochranu. „Další postup budeme konzultovat s právníky,“ uvedla náměstkyně primátorky Petra Kolínská.

Požadavek na oslunění, podle kterého musí do každého bytu v první březnový den svítit na třetinu podlahové plochy sluneční paprsky, nejspíš nadobro zmizí z pražských stavebních předpisů. Radní včera schválili novelu, která má odstraněním tohoto požadavku usnadnit a především urychlit vznik nové zástavby.„Jsem ráda, že jsme schválili novelizaci v původní podobě,“ říká primátorka Adriana Krnáčová s odkazem na fakt, že rada v minulosti záměr dvakrát odmítla. Podle ní šlo již o přežitou normu brzdící bytovou výstavbu. „Metropole se přitom potýká s nedostatkem bytů,“ dodává primátorka Krnáčová.

Opozice však se záměrem nesouhlasí. Podle náměstkyně primátorky Petry Kolínské totiž po odstranění požadavků nic nezabrání tomu, aby se na sídlištích stavěly nové bytové domy příliš blízko těm stávajícím. 

„Další postup budeme konzultovat s právníky,“ uvedla Kolínská s tím, že se opozice s námitkami obrátí na Evropskou komisi. Oslunění bytů nahradí nové pravidlo – rozšířený předpis o denním osvětlení, podle kterého musí mít všechny pobytové místnosti okna. 

Spor o proslunění

Znění předpisů vyvolalo řadu sporů, mimo jiné v pražské koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN).

Pokud je obytná místnost vyhovující v rámci denního osvětlení, podle odborníků to neznamená, že je dostatečně prosluněna. Byty tak v budoucnu mohou zůstat světlé, o tom, zda budou i zdravé, lze však pochybovat.

Podle novely pak nesmí být součet okenních ploch menší než desetina podlahové plochy místnosti. Návrh nově doplnil i požadavek dostatečného odstupu budov od sebe. Podle náměstka primátorky Petra Dolínka, který hlasoval pro návrh, tedy není důvod k obavám. „Tento krok není o tom, že si někdo může tři metry před vaším domem postavit jiný dům,“ doplňuje Dolínek.

Novelu vítá také městský Institut plánování a rozvoje, podle kterého je předpis o oslunění absurdní. Architekti díky němu museli mnohdy navrhovat domy roztodivných tvarů, aby přísnou normu splnili. Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Pavla Maurera: U stánků na levný burčák

Pavel Maurer
vydáno 26. září 2018  11:11

Burčák je známý především v zemích bývalé rakousko-uherské monarchie, píše Pavel Maurer ve svém sloupku.  celý článek

Hubatá pražská primátorka slaví

Primátorka Adriana Krnáčová
vydáno 26. září 2018  8:55

Adriana Krnáčová dnes oslavuje 58. narozeniny.  celý článek

Levnější jízdné bude už od pondělka

Lítačka
vydáno 26. září 2018  7:45

Do konce září lze pořídit zlevněné kupony jen elektronicky. Papírové budou až poté.  celý článek

Naše dráha má výborné parametry, říká dostihový manažer Jiří Zlámaný

Jiří Zlámaný, dostihový manažer, komentátor dostihů a autor knihy o historii...
vydáno 26. září 2018  5:55

O dostihovém závodišti v pražské Velké Chuchli ví téměř vše. A to nejen o jeho historii. Deník Metro vyzpovídal Jiřího Zlámaného, dostihového manažera,...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám