metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Středa, 21. listopadu 2018. Svátek má Albert.
Nová promítačka na výstavě Na film!
Větší foto
Nová promítačka na výstavě Na film! | foto: ArchivMetro.cz

Výstava Na film! je k vidění jen do konce března

25. března 2018  15:59 Metro.cz
Do 31. března máte poslední šanci navštívit interaktivní výstavu Na film! v Paláci Chicago na Národní třídě. Hravé instalace, které přibližují dějiny filmu, sklízí velký úspěch, díky kterému se výstava už dvakrát prodlužovala. Nadšení více než 20 tisíc návštěvníků všech generací je zárukou, že dostane i vás.

Výstava Na film! nabízí návštěvníkům nevšední zážitek, všechny exponáty je totiž možné si vyzkoušet a zjistit, jak fungují. Navíc na poslední měsíc mezi interaktivní instalace přibyl nový přístroj: speciálně sestrojená promítačka na kliku, která nabízí naprosto unikátní příležitost si vyzkoušet, jak se dříve v kinech promítalo z 35mm filmových pásů. Každý může zatočit klikou promítačky a na vlastní oči se přesvědčit, jak se ze série fotek z negativu stává na plátně film.

Vedle nejstarších optických vynálezů a iluzí spojených s počátky filmu na výstavě zažijete také nejnovější technologie - virtuální realitu nebo hologram. Milovníci kin se mohou usadit do původních kinosedaček a zhlédnout jedinečné filmy české předválečné avantgardy i pozdějších mistrů animace. A každý si zde může natočit a odnést také svůj vlastní animovaný film.

Výstavu navštívilo přes 20 tisíc lidí a v rámci programů pro školy dorazilo přes 300 skupin, kteří zde poznávají fascinující svět filmu. Projekt neunikl ani pozornosti známých osobností, které vznik filmového muzea, jehož je výstava součástí, podporují: do výroby samotných exponátů se zapojili například Bolek Polívka, Valerie Zawadská nebo Alexandr Hemala, jehož potká každý z návštěvníků v podobě hologramu.

Animační stůl zde prověřila výtvarnice Ludmila Zemanová, vnučka režiséra a mistra filmového triku Karla Zemana. Výstava i projekt rodícího se filmového muzeum nadchly také dokumentaristku Helenu Třeštíkovou, která ji doporučila všem, kdo chtějí pochopit, jak vzniká film, i režiséry Jiřího Menzela, Jana Hřebejka nebo Zdeňka Svěráka.

„Myslím, že je to skvělá myšlenka. Českému filmu už je víc jak sto let a je svůj, má svou osobitost. Zasloužil by si místo, kde by se o něm dalo načerpat více vědomostí. A tím by mělo být muzeum českého filmu,” řekl Zdeněk Svěrák, který je přesvědčený, že se mladému týmu podaří otevřít filmové muzeum i na stálo.

Výstava v Paláci Chicago je druhou z postupně vznikajících částí filmového muzea NaFilM, prvního muzea svého druhu v České republice. Nápad, který před čtyřmi lety vzešel od studentů filmové vědy, obstál v obrovské konkurenci pražské kulturní nabídky a přesvědčil o své smysluplnosti, profesionalitě a odhodlání naplnit dlouhodobý cíl.

Otázkou zůstává, kam se projekt po 31. březnu přesune. Mladý tým se snaží najít dlouhodobé prostory, kde by mohl filmové muzeum NaFilM otevřít nastálo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na mobilu jsou Češi závislí. Datlují i v autě na červené

Surfujeme i v MHD
vydáno 20. listopadu 2018  15:24

Deník Metro vyrazil do ulic. Pozorovali jsme, kolik lidí nepustí chytrý telefon z ruky.  celý článek

Jako důchodci si pohoršíme, myslí si Češi. Nejvíce je straší fyzická bezmocnost

Ilustrační snímek
vydáno 20. listopadu 2018  13:14

Délka absolutního dožití se neustále prodlužuje. Před sto lety umírali čeští muži v průměru ve 47 letech, ženy o dva roky později. Dnes žijí ženy o třicet...  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Jiřina! Jiřina!

Jakub Kohák
vydáno 20. listopadu 2018  11:58

„Už jsme měli Jiřího Lábuse, Jana Bergera, Jirku Skaláka, nejrůznější Miss a Mistéry,“ píše Jakub Kohák.   celý článek

Chytrý telefon funguje téměř jako pákový hrací automat, říká psycholožka

Alžběta Protivanská
vydáno 20. listopadu 2018  8:35

Alžběta Protivanská je psycholožka a psychoterapeutka. Také je autorkou kurzu Manuál na Mozek, který je o tom, jak mozek nejen pochopit, ale také na něj...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám