metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 4 °C

Středa 30. listopadu 2022. Svátek má Ondřej

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

  12:29
Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.

Zavirované počítače? Jistě, ale jeden z nejhorších zlozvyků ze dvou let práce z domova, byť přerušované, je prokrastinace. Odkládání povinností.

„Až pokecám s kolegy, až si uvařím kafe, až si skočím na cigárko,“ zdůvodňuje si kdekdo, proč se nepouští do práce. Pokud nehoří termíny a za zády vám nestojí šéf s karabáčem, tempo v kanceláři se výrazně zpomaluje. Odborníci proto radí systém „pomodoro“.

Název je odvozen od tvaru malého červeného budíku připomínajícího rajče. Metoda spočívá v 25 minutách práce, pěti minutách pauzy, dalších 25 minutách práce a dalším pětiminutovém volnu. Po čtyřech „pětadvacítkách“ má člověk nárok na dvacetiminutový odpočinek.

Je to jako v armádě

  • Když vás napadnou, vyplatí se mít kvalitní zálohy. To platí jak pro válku, tak pro práci s počítačem.
  • Pravidelné zálohování je důležité. Buď na externí disk, nebo vzdálené úložiště.
  • Chrání data při blokaci počítače hackerem i při nenávratné poruše harddisku. Je to jedna z nejběžnější chyb uživatelů počítačové techniky.

Špatné návyky z domácí práce s počítačem si mnoho lidí po covidu přeneslo i po návratu na své pracoviště. Týká se to především nepozornosti, kdy v režimu home office přeskakovali ze služebních e-mailů do osobních, když si třeba vyřizovali on-line nákupy. Právě kvůli platbám přes internetové bankovnictví se lidé stávali obětí falešných plateb. Teď si přenesli takovou nepozornost i do kanceláře.

Roztěkanost a zábava, ale taky válka na Ukrajině
Nemusí dojít přímo k zavirování počítače, ale i k nechtěné platbě. Podvodníci často cílí například na účetní. „Fakturační dokumenty s odkazy falšují velmi věrohodně formáty e-mailů od různých dodavatelů. Účetní může být obelhána také ‚reálně‘ se tvářícím podpisem společnosti,“ připomíná IT expert Karel Fišnar.

Hackeři a ostatní podvodníci se momentálně zaměřují na řadové zaměstnance firem, v souvislosti s válkou na Ukrajině stoupají počty útoků z Ruska. Stále přetrvává návyk pracovníků připojovat se služebním notebookem na veřejnou síť, například z kavárny. Právě tak jak byli zvyklí během práce z domova, ale neuvědomují si, že přes hostitelské wifiny jim může do firemního serveru proniknout i počítačový gangster.

Komentáře

Hlavní zprávy

První rok krize se víc krade. Ovlivní tlak na naše peněženky i spotřebu alkoholu?

vydáno 30. listopadu 2022  12:01

Znáte někoho, kdo si nestěžuje? Kdo nenadává na poměry? Nahlaste ho, dostane vyznamenání.  celý článek

Jak ušetřit za plyn a elektřinu? Robot z magistrátu radí také dlužníkům

vydáno 30. listopadu 2022  5:54

Portál, který má pomáhat Pražanům, funguje přes rok. Rostoucí ceny za elektřinu tu chtějí krotit i mimopražští obyvatelé.  celý článek

Komerční sdělení

Malá cena Velké Verandy v Chocni přivítá běžce už potřicáté

vydáno 30. listopadu 2022

V okolí Chocně se v neděli 4. prosince už potřicáté poběží lesní krosový závod nazvaný Malá cena Velké Verandy, která je současně Memoriálem Jiřího...  celý článek

Pražští strážníci mají vlastní tramvaj, majáky ale nemá. Modrý vůz slouží k náboru

vydáno 29. listopadu 2022  17:44

„Jupíííí, máme svoji tramvaj,“ radují se od začátku tohoto týdne pražští strážníci na svém Facebooku. Tramvaj s tematickým modrým polepem, siluetami...  celý článek