Už vám někdo obrátil hrábě zuby nahoru těsně předtím, než jste na ně šlápli? Anebo přibouchl dveře, když jste zrovna stáli v pyžamu na chodbě? Přesně takové kousky vyvádí mezulíni, o kterých vypráví expozice v Muzeu strašidel v Pelhřimově.
Právě tady se setkáte se známými strašidly, jako jsou čerti, polednice, rarášek, bludičky, ale i s méně známými, jako jsou běsové, plivník a další tvorové.
Se staršími dětmi se můžete vydat do Strašidelného podzemí v Táboře. Nejedná se o historickou prohlídku Husitského muzea, ale o temnější zákoutí starého podzemí, odkud se ozývá vyděšený křik. „Nejvíc se bojí návštěvníci živého kostlivce, který na ně číhá pod schody,“ prozrazují manželé Václavíkovi, majitelé Strašidelného podzemí, které funguje v Táboře devátým rokem. Právě zmíněný kostlivec občas hází hlavami nebo bafá v temnějších zákoutích.
Kam se vypravit za strašidlyMuzeum strašidel, Plzeň Bájný kníže Radouš, vodníci, čarodějnice, saracénský čert, ohnivý pes, draci a jiná havěť se představují v Plzni. Počet bytostí se tu stále mění, neboť strašidla se prostě objevují a zase ztrácejí, aby nás mohla strašit. Otevřeno mají denně od 10 do 18 hodin. Dospělí zaplatí 80 korun, děti a důchodci 50 korun, rodinné vstupné činí 220 korun. Více na: muzeumstrasidel.cz Muzeum strašidel, Pelhřimov Nejrůznější čarodějnice, bludičky, draky, čerty, kostlivce, meluzíny, polednice, rarášky a vodníky potkáte v pelhřimovském muzeu, tedy sklepení na Masarykově náměstí 17. Dospělí zaplatí 30 korun, důchodci, studenti a děti 20 korun. Od října do prosince mají otevřeno od úterý do pátku mezi 9. a 17. hodinou, s polední pauzou mezi 12 a 12.30, a v sobotu do 16 hodin. V neděli a o státních svátcích sem můžete zajít od 14 do 17 hodin. Více na: pelhrimovsko.cz/strasidla Pelhřimovské peklo, Pelhřimov Ocitnout se v pekelném kotli nebo se stát samotným čertem, zapisovat největší lotry do knihy hříchů či si lehnout na Záhořovo lože nebo se posadit na pekelný trůn Lucifera můžete v Pelhřimovském pekle na Masarykově náměstí 10. Peklo je přístupné od pondělí do pátku mezi 9. a 17. hodinou, s polední pauzou od 12.30 do 13 hodin. V sobotu pak od 9 do 12.30. Více na: peklo.pelhrimovsko.cz Muzeum pražských pověstí a strašidel Golema, Fausta, malostranského raracha, kostlivce, který straší na Jánském vršku, skřítky, kteří vyděsili i Karla IV., Turka z Ungeltu, čerta z Vyšehradu a další představuje Muzeum pražských pověstí a strašidel. Ve sklepení ze 14. století potkáte různé přízraky. Na Strašidelnou pouť časem od Orloje k poledníku se můžete do muzea vydat 23. října. Dále připravují akce, jako je Strašidelná Čertovka (30. října), Za strašidly staré Prahy podhradím až na Hrad (31. října) a Průvod pražských strašidel (1. listopadu). Muzeum má otevřeno denně od 10 do 22 hodin. Vstupné je 170 korun, studenti zaplatí 120, děti a důchodci 80 korun. Více na: mysteriapragensia.cz Muzeum kutnohorských pověstí, duchů a strašidel, Kutná Hora Kněžna Libuše či mnich Antoň jsou spjatí se „stříbrným městem“. Nejen oni, ale i duchové, čerti a vodníci straší v kutnohorském muzeu. Na chvíli se stanete součástí příběhů. Otevřeno mají denně v říjnu od 10 do 17 hodin, od listopadu do února zavírají o hodinu dříve. Dospělí zaplatí 90 korun. Více na: muzeumb.cz Muzeum valašských strašidel, Valašské Meziříčí Osmnáct nadpřirozených bytostí z Valašska se usadilo v imitacích skalisek Střediska volného času Domeček. Ke každé bytosti se dozvíte její příběh – i podle čeho ji poznáte. Otevřeno mají o všedních dnech od 8 do 16 hodin, s pauzou mezi 11. a 13. hodinou. Více na: domecekvalmez.cz/muzeum_strasidel |