metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Sobota 3. prosince 2022. Svátek má Svatoslav

Další 1 fotografie v galerii
Ústřední čistírna odpadních vod | foto: PVKMetro.cz

Dostavba čističky změní břeh Vltavy v Troji a Podbabě

  11:17
Kvůli dostavbě čistírny odpadních vod na Císařském ostrově nechá hlavní město vykácet zeleň a upravit hrazení trojského kanálu. Veškeré tyto práce zaplatí, přestože se jedná o pozemky Povodí Vltava. Proto dnes radní schválili podpis memoranda s touto organizací.

„Vzhledem k situaci, že tato opatření budou prováděna na pozemcích ve vlastnictví České republiky, se kterými má právo hospodařit Povodí Vltavy, bylo zpracováno memorandum,“ píše se v materiálu, který projednali radní.

Čistírna na Císařském ostrově

  • mechanicko-chemicko-biologická
  • průměrný přítok odpadní vody cca 4 m³/s
  • biologicky odstraňuje uhlíkové znečištění
  • fosfor odstraňuje srážením železitými solemi

Zdroj. PVK, a.s.

Takzvaná nová vodní linka bude postavena v záplavovém území a stavba tak ovlivní při povodni výšku hladiny Vltavy. Praha proto musí společně s povodím změnit manipulační a provozní řád plavební komory mezi břehy Podbaby a Troje a vybudovat uzávěr horního plavebního kanálu Troja. Kanál bude vyčištěn a město nechá opravit jeho stěny. Začátek zkušebního provozu nové čistírny je plánován na prosinec 2017.

Nutné bude rovněž rekultivovat přilehlé břehy Císařského ostrova nad novou stavbou. Proveden bude dendrologický průzkum stromů, který určí, kolik zeleně a kde bude třeba pokácet. Praha nechá odvézt i skládku výkopového materiálu, která se tu nyní nachází.

Náklady na změnu režimu a provoz hrazení plavební komory a úpravy břehu bude platit hlavní město, které s povodím podepíše smlouvu. Na kolik se celkové náklady vyšplhají, není zatím jasné, neboť město musí například na rekultivaci zeleně vypsat otevřené výběrové řízení.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek