metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava

Další 1 fotografie v galerii
Ústřední čistírna odpadních vod | foto: PVKMetro.cz

Dostavba čističky změní břeh Vltavy v Troji a Podbabě

  11:17
Kvůli dostavbě čistírny odpadních vod na Císařském ostrově nechá hlavní město vykácet zeleň a upravit hrazení trojského kanálu. Veškeré tyto práce zaplatí, přestože se jedná o pozemky Povodí Vltava. Proto dnes radní schválili podpis memoranda s touto organizací.

„Vzhledem k situaci, že tato opatření budou prováděna na pozemcích ve vlastnictví České republiky, se kterými má právo hospodařit Povodí Vltavy, bylo zpracováno memorandum,“ píše se v materiálu, který projednali radní.

Čistírna na Císařském ostrově

  • mechanicko-chemicko-biologická
  • průměrný přítok odpadní vody cca 4 m³/s
  • biologicky odstraňuje uhlíkové znečištění
  • fosfor odstraňuje srážením železitými solemi

Zdroj. PVK, a.s.

Takzvaná nová vodní linka bude postavena v záplavovém území a stavba tak ovlivní při povodni výšku hladiny Vltavy. Praha proto musí společně s povodím změnit manipulační a provozní řád plavební komory mezi břehy Podbaby a Troje a vybudovat uzávěr horního plavebního kanálu Troja. Kanál bude vyčištěn a město nechá opravit jeho stěny. Začátek zkušebního provozu nové čistírny je plánován na prosinec 2017.

Nutné bude rovněž rekultivovat přilehlé břehy Císařského ostrova nad novou stavbou. Proveden bude dendrologický průzkum stromů, který určí, kolik zeleně a kde bude třeba pokácet. Praha nechá odvézt i skládku výkopového materiálu, která se tu nyní nachází.

Náklady na změnu režimu a provoz hrazení plavební komory a úpravy břehu bude platit hlavní město, které s povodím podepíše smlouvu. Na kolik se celkové náklady vyšplhají, není zatím jasné, neboť město musí například na rekultivaci zeleně vypsat otevřené výběrové řízení.

Komentáře

Hlavní zprávy

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek