metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 11 °C

Pondělí, 18. listopadu 2019. Svátek má Romana.
Hlídka na hřbitově
Větší foto
Hlídka na hřbitově | foto: MAFRA

Dušičky na pražských pohřebištích. Delší otevírací doba a posílené hlídky strážníků

30. října 2019  16:24 Pavel Hrabica Metro.cz
Na hřbitovy se nemusíte vypravit jen kvůli připomenutí zesnulých předků. Někdy je procházka mezi náhrobky a pomníky zajímavější a pestřejší než listování v učebnicích historie.

Jak nedávno oznámila jeho rodina, zpěvák Karel Gott spočine na smíchovském hřbitově na Malvazinkách. Je to „na dohled“ od jeho domova v ulici Nad Bertramkou. Nebude však prvním slavným na tomto hřbitově. Výrazně se tady otiskla industriální síla Smíchova především z 19. století. Spočívají zde továrníci, inženýři velkých smíchovských fabrik, ale i řada státních úředníků, politiků či představitelů meziválečné armády. 

Dominují Olšany

  • Na území hlavního města Prahy najdete 29 hřbitovů, které spadají pod Správu pražských hřbitovů. V těchto místech se dosud pohřbívá. 
  • 50 hektarů dosahuje rozloha Olšanských hřbitovů, které jsou největší v Praze. 
  • Více než dva miliony pohřbených evidují seznamy nebožtíků Olšanských hřbitovů za dobu jeho dosavadní existence (od roku 1679).

Malvazinskému hřbitovu vévodí novorománský kostel svatého Filipa a Jakuba. Náhrobky zde pro známé osobnosti a bohaté podnikatele vytvářeli neméně proslulí čeští umělci. Například Antonín Barvitius, Ignác Karel Platzer, Josef Strachovský, Stanislav Sucharda, Jan Josef Štursa, Čeněk Vosmík nebo Josef Václav Myslbek. Hřbitov na Malvazinkách má rozlohu přes sedm a půl hektaru a řadí se tak k největším hřbitovům Prahy.

Prezident, disident, dekadent, ale i sportovec
Z umělců je na Malvazinkách zde pohřben například Jiří Karásek ze Lvovic, známý český dekadentní básník, ale nikoli šlechtic, jak by jeho umělecké jméno naznačovalo. Z dalších umělců je na Malvazinkách pohřbený třeba herec Eman Fiala nebo divadelní režisér Petr Lébl, který působil v Divadle bez zábradlí. Spisovatele zde zastupuje například Jakub Arbes, literáty i ilustrátory zase duchovní otec Ferdy Mravence Ondřej Sekora. Dobu moderní tu reprezentuje frontman skupiny Plastic People Of the Universe Mejla Hlavsa. 

Na smíchovském hřbitově spočinul v roce 1975 také bývalý prezident Antonín Novotný. Ten zemřel během normalizace a jeho pohřeb tehdy zaznamenaly noviny jen několika řádky. Fanoušci fotbalové Slavie sem zase přicházejí, aby se poklonili slavnému pravému křídlu a mistru Evropy z roku 1976 Františku Veselému.

Praha o Dušičkách

  • Památka zesnulých připadá každoročně na 2. listopad. Jedná se o vzpomínku na předky, v Evropě si ho připomínají již po jedenáct století. 
  • Dušičky jsou spojeny primárně s římsko-katolickou církví. V našich končinách si je připomíná i husitská církev. 
  • I když už hřbitovy přešly na zimní provoz, otevírací doba se během Památky zesnulých prodlužuje. 
  • Od pátku 1. listopadu do neděle 3. listopadu 2019 je otevírací doba všech pražských hřbitovů prodloužena až do 18 hodin. 
  • Vyšehradský hřbitov je výjimečně přístupný od 7 až do 19.30 hodin.

Komentáře

Hlavní zprávy

S kladivem na sovy, s kosou na modrásky

Ochránci přírody instalují desítky speciálních budek, kde by mohli puštíci...
vydáno 18. listopadu 2019  5:55

Ochránci přírody z Plzeňska instalovali budky pro puštíky. Chtějí je sem nalákat z Německa.  celý článek

Snowboarding už dávno není masovka. Zbylí fanoušci ho přestali hrotit

Snowboarding
vydáno 17. listopadu 2019  5:07

Sport, dnes známý jako snowboarding, se v českých zemích poprvé objevil jen velmi krátce po svém příchodu do Evropy, tedy na přelomu roku 1979 a 1980. Od...  celý článek

Jsem pankáč perfekcionista, říká Anna K.

Anna K.
vydáno 16. listopadu 2019  7:21

V době vydání tohoto rozhovoru je Anna K. právě v polovině svého předvánočního turné. Hudba je v jejím životě stále hlavním hnacím motorem, ale kromě ní...  celý článek

Svou práci musíme podávat líp, říká primátor

Start „stavby“ metra D
vydáno 15. listopadu 2019  18:02

Zkvalitnění pražské dopravy, řešení dostupnosti bydlení a digitalizace úřadu. To jsou podle Zdeňka Hřiba tři základní sliby, které se mu během jeho...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám