metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.
Koloblog
Větší foto
Cyklopruh Roztyly | foto: Metro.cz

KOLOBLOG: Před třiceti lety: nula kilometrů

  15:24
Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na cyklovýlet i kterým místům se raději vyhnout. Tentokrát se ve svém blogu zaměří na cyklopruhy v Praze.

Přes všechny výhrady si myslím, že Praha je město kolům zaslíbené. Nedávno jsem narazil na další nové cyklopruhy, případně vyhrazené pruhy pro MHD, taxíky i cyklisty v jednom. Překvapilo mě, že i v místech, kde bych to nečekal.

Jsou místa v hlavním městě, kde se to cyklisty zrovna nehemží, kde je vozovka spíš výhradně doménou motorových vozidel. Léta jezdívám například z Roztyl, Ryšavého ulicí a dál Türkovou na Jižní Město. Jsou tam dva pruhy jedním směrem, dva druhým. Vozovka navíc vede pod dálnicí D1, za podjezdem se odbočuje na magistrálu. Nepamatuji, že bych tam potkal cyklistu. Právě proto mě nedávno překvapilo, příjemně, že tu nakreslili na asfalt i místo vymezené pro kolaře. Netvrdím, že se s rychle jedoucími auty za zády cítím bezpečně, pokud mám na silnici vlastní pruh, ale k zahození to není.

Podobně jsem před pár dny natrefil na nově vymalovaný pruh v ulici Na Jelenách, je to cesta, která míří od nájezdu na Jižní Město a Šeberov z dé jedničky na konci města. Obvykle to tam osobáky sviští víc než padesátkou, je tam úsek skoro kilometr, vlevo i vpravo nic, kromě čerpací stanice, žádný chodník, lidí tu prochází pomálu. Teď tam autobusáci i cyklisté dostali vlastní pruh.

Možná tahle dvě zjištění nejsou bomba zprávy do bulváru, někdo nad tím mávne rukou. Koho mohou zajímat dobré zprávy. Píšu o tom ale i proto, že jsem nedávno doma v krabici objevil starou Mladou frontu, myslím z roku 1987, nebo 1988. V sobotní příloze debatovali odborníci o tom, že by nebylo špatné vybudovat nějakou cyklostezku. Na konci 80. let totiž nebyla v Československu ani jediná (o cyklopruzích na vozovce ani nemluvě). A že bychom si měli vzít příklad z toho zpropadeného Západu, kde už takové vymoženosti mají.

Uplynulo třicet let a cyklostezkami, cyklopruhy a cyklotrasami se to u nás jen hemží. Máme jich kolem dvou tisíc kilometrů, značených cyklotras jsou desítky tisíc. I tak si říkám – díky za každou novou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Chléb náš vezdejší má sice kvalitu, ale je podle českých pekařů prý moc levný

vydáno 18. října 2021  9:38

Zdražíme! Pekaři avizují, že jejich výrobky už levné nebudou. Kupodivu za to může i špatná úroda tolik nenáviděné řepky. Jenže není to všechno zase tak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy