metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 3 °C

Středa, 13. listopadu 2019. Svátek má Tibor.
Daniel Landa
Daniel Landa | foto: wikipedia.orgMetro.cz

Magistrátní koalice se pře, jestli má hymnu pro oslavy Karla IV. psát Landa

18. května 2015  15:46 ČTK
Pražská ČSSD nechce, aby hymnu pro oslavy 700. výročí narození Karla IV. psal pro hlavní město zpěvák Daniel Landa.

Náměstek Petr Dolínek (ČSSD) označil za skandální a nepochopitelné, že by hymnu pro oslavy výročí narození Karla IV. měl psát Landa. Podle radního Jana Wolfa (KDU-ČSL/Trojkoalice) zpěvák pouze přišel s nápadem, že by nějaká znělka měla vzniknout. Oslavy výročí budou příští rok.

„Neznamená to, že by měl hymnu psát zrovna on. Budeme oslovovat i další autory a rozhodovat bude konsorcium lidí,“ řekl dnes Wolf. Radní ve čtvrtek řekl, že Landův návrh této znělky už i slyšel.

Úspěšný i zatracovaný Daniel Landa

ČSSD vyzvala radního Wolfa, aby spolupráci s Landou okamžitě ukončil a předložil radě celý koncept oslav 700. výročí narození Karla IV. „Jsme přesvědčeni, že oslavy jedné z největších postav české a evropské historie mají mít důstojný a historicky pravdivý ráz a nesmí být zneužívány pro ideologické kampaně,“ uvádí radní Dolínek, který Landu označuje za spoluzakladatele skinheadského hnutí u nás a exponenta krajní pravice.

Landa má na kontě přes 1,2 milionu prodaných desek, stojí i za muzikály Krysař, Tajemství, Touha a naposledy Klíč králů, od něhož se však diváci nedočkali avizované druhé části. Hudební drama Tajemství Zlatého draka, pod kterým je Landa podepsán coby autor scénáře i hudby, je divácky nejúspěšnějším představením v historii Národního divadla Brno. Proti Landovu hostování v Národním divadle Brno protestovala část brněnské kulturní obce. Některým lidem vadila jeho skinheadská minulost a údajně xenofobní postoje.

Oslavy výročí 700 let od narození Karla IV. připravuje i ministerstvo kultury, podle předběžného vládního návrhu je na ně vyčleněno 250 milionů korun. Výročí narození Karla IV. má od příštího roku připomínat nové muzeum v domě U Zlatého prstenu, otevřít by se mělo na podzim. Hlavní město počítá s náklady na vybudování expozice asi 15 milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Lampy pod lampami? Nová svítidla na nádraží už zlobí

Světlo nových lamp se na nástupišti tluče se starými zářivkami.
vydáno 13. listopadu 2019  12:35

Správce stožárů chtěl jejich instalací vylepšit viditelnost uprostřed nástupiště. Nové zářivky ale dlouho nevydržely.  celý článek

Na Strakonické odpálí most

Most (označen kroužkem) padne 30. listopadu.
vydáno 13. listopadu 2019  5:29

Přípravy na demolici omezí dopravu ve Zbraslavi i na D4. Stavba nového mostu potrvá do příštího srpna.  celý článek

Natalia Germani: Vidíme, že svoboda, za niž se bojovalo, není stoprocentní

Natalia Germani
vydáno 11. listopadu 2019  14:36

Slovenská herečka Natalia Germani je českému publiku známá ze seriálu Single Man nebo z filmu Věčně tvá nevěrná. Nyní se představí v jedné z hlavních rolí...  celý článek

Mladý staromilec: Před sto lety se měli hůř, chovali se ale líp

Šestnáctiletý Lukáš Malý napsal knihu s názvem Vázací motýlek.
vydáno 11. listopadu 2019  10:47

Fascinaci prvorepublikovou érou přetavil Lukáš Malý do novely. Popletl v ní pouze scénu s dýmkou.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám