metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 1 °C

Pondělí, 18. ledna 2021. Svátek má Vladislav.
Vesmírné toalety ze sovětských kosmických lodí
Větší foto
Vesmírné toalety ze sovětských kosmických lodí | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Na návštěvníky Měsíce čekají sáčky s biologickým odpadem

19. listopadu 2020  13:01 Petr Holeček Metro.cz
Jak „to dělají“ tam nahoře? Problém, který řeší kosmický výzkum už od roku 1961.

Na planetě Zemi si dojdete na záchod, v horším případně do křoví, odpady spláchne voda. Jenže co si se základní nezbytnou lidskou potřebou počne kosmonaut? Nedávno se řešilo, že na orbitální stanici ISS konečně doputoval nejmodernější kosmický záchod za 600 milionů korun.

Lidé poletí k Marsu, až vyřeší, co s bioodpadem

  • Na orbitální stanici čistí moč tak, že je znovu pitná, zatím se užívá jen ke chlazení. Při cestě na Mars ale už musí být pitná, což se nyní řeší. 
  • K Marsu zřejmě poletí více kosmonautek. Ženy totiž produkují méně bioodpadu než muži. 

Málokdo si uvědomí, že „tam nahoře“, ve stavu bez tíže, je i obyčejná velká a malá zásadní problém. Jurij Gagarin kroužil kolem Země jen jednou, ale například Valentina Těreškovová strávila ve vesmíru už tři dny. Protože se jí ale nepodařilo správně použít tehdejší primitivní nádoby na vyměšování, nešťastnou shodou náhod její obsah „vystřelil“ do modulu. Postupem času, pro kratší pobyty, se začalo vymýšlet spodní prádlo s odvodem moči. I tak se, a to platí dosud, snaží lidé ve vesmíru oddalovat potřebu co nejdéle. Čím méně stravy v beztížném stavu konzumují, tím méně odpadu vyprodukují. Protože, hlavně v počátcích kosmonautiky, to byl proces, který ne každému voněl. Například od 60. let minulého století používali američtí astronauti defekační polyetylenový sáček se samolepicím okrajem. Ten si nalepili na hýždě. Proces ve stavu beztíže byl komplikovaný tím, že pevný odpad z těla nikam sám o sobě nepadá, kosmonaut mu proto musel při konání velké potřeby ze střeva pomáhat prsty... Což už dnes usnadňují vysoce sofistikované toalety s výkonným odsáváním.

Problémy v počátcích ruské orbitální stanice Mir nastávaly, když posádka vypouštěla obsah toalet do vesmíru. Tekutina se usadila na solárních panelech, zmrzla a účinnost energetického zdroje klesla o 40 procent.
O čem se také příliš nemluví, je fakt, že američtí kosmonauti zanechali na Měsíci vedle vlajky a poselství i sáčky s pevnými i tekutými lidskými odpady. Pokud se evidence americké NASA nemýlí, najdou příští návštěvníci na měsíčním povrchu 96 sáčků s pevným i tekutým biologickým odpadem. Za pár dní na Měsíc vysílají sondu Číňané. Nechme se překvapit, jaké vzorky posbírá.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jako z Pottera či Star Wars. Tohle si myslíte o tlačítku

Tlačítko na Františku
vydáno 18. ledna 2021  7:00

O své názory na bezkontaktní novinku se s námi čtenáři podělili na Facebooku.  celý článek

Restartujme srdce metropole, burcuje urbanista Jan Adámek

Václavské náměstí
vydáno 17. ledna 2021  18:50,  aktualizováno  19:05

Centrum Prahy bez turistů, zavřené obchody, hotely, restaurace – vše v důsledku pandemie. Poprvé v novodobé historii Česka přestalo srdce metropole na...  celý článek

S výstavbou moderního terminálu se začne nejdřív za čtyři roky. Nevyužité návrhy v koši neleží

Vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku.
vydáno 17. ledna 2021  5:56

Poblíž Nehvizd nacházejících se severovýchodně od hlavního města má za několik let začít vznikat jedna z nejmodernějších železničních staveb v Evropě....  celý článek

„Zabíjejte popírače klimatických změn.“ Název nové divadelní hry dráždí

Nápisy nad vchodem divadla oznamují nejbližší hru.
vydáno 16. ledna 2021  5:39

Švandovo divadlo uvede kontroverzní satiru Davida Finnigana on-line. Její název vyvolal velkou vlnu kontroverze i v Austrálii, kde měla hra premiéru.  celý článek

Vaše fotky z Prahy