metro.cz

Počasí v Praze

-8 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Větší foto
Vesmírné toalety ze sovětských kosmických lodí | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Na návštěvníky Měsíce čekají sáčky s biologickým odpadem

  13:01
Jak „to dělají“ tam nahoře? Problém, který řeší kosmický výzkum už od roku 1961.

Na planetě Zemi si dojdete na záchod, v horším případně do křoví, odpady spláchne voda. Jenže co si se základní nezbytnou lidskou potřebou počne kosmonaut? Nedávno se řešilo, že na orbitální stanici ISS konečně doputoval nejmodernější kosmický záchod za 600 milionů korun.

Lidé poletí k Marsu, až vyřeší, co s bioodpadem

  • Na orbitální stanici čistí moč tak, že je znovu pitná, zatím se užívá jen ke chlazení. Při cestě na Mars ale už musí být pitná, což se nyní řeší. 
  • K Marsu zřejmě poletí více kosmonautek. Ženy totiž produkují méně bioodpadu než muži. 

Málokdo si uvědomí, že „tam nahoře“, ve stavu bez tíže, je i obyčejná velká a malá zásadní problém. Jurij Gagarin kroužil kolem Země jen jednou, ale například Valentina Těreškovová strávila ve vesmíru už tři dny. Protože se jí ale nepodařilo správně použít tehdejší primitivní nádoby na vyměšování, nešťastnou shodou náhod její obsah „vystřelil“ do modulu. Postupem času, pro kratší pobyty, se začalo vymýšlet spodní prádlo s odvodem moči. I tak se, a to platí dosud, snaží lidé ve vesmíru oddalovat potřebu co nejdéle. Čím méně stravy v beztížném stavu konzumují, tím méně odpadu vyprodukují. Protože, hlavně v počátcích kosmonautiky, to byl proces, který ne každému voněl. Například od 60. let minulého století používali američtí astronauti defekační polyetylenový sáček se samolepicím okrajem. Ten si nalepili na hýždě. Proces ve stavu beztíže byl komplikovaný tím, že pevný odpad z těla nikam sám o sobě nepadá, kosmonaut mu proto musel při konání velké potřeby ze střeva pomáhat prsty... Což už dnes usnadňují vysoce sofistikované toalety s výkonným odsáváním.

Problémy v počátcích ruské orbitální stanice Mir nastávaly, když posádka vypouštěla obsah toalet do vesmíru. Tekutina se usadila na solárních panelech, zmrzla a účinnost energetického zdroje klesla o 40 procent.
O čem se také příliš nemluví, je fakt, že američtí kosmonauti zanechali na Měsíci vedle vlajky a poselství i sáčky s pevnými i tekutými lidskými odpady. Pokud se evidence americké NASA nemýlí, najdou příští návštěvníci na měsíčním povrchu 96 sáčků s pevným i tekutým biologickým odpadem. Za pár dní na Měsíc vysílají sondu Číňané. Nechme se překvapit, jaké vzorky posbírá.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek