metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 1 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Větší foto
Primátor Zdeněk Hřib | foto: MAFRA

Neexistující cena, špatný trolejbus i málem „oloupená“ seniorka

  14:25
Přehled úsměvných současných kauz některých pražských politiků přináší deník Metro.

Z ostudy kabát si na sebe během svého působení ve vedení pražských radnic či na magistrátu alespoň jednou oblékne snad každý pražský politik. Výjimkou není ani primátor Zdeněk Hřib, jeho náměstci, ba ani starostové městských částí. Deník Metro přináší seznam těch největších kauz, které v posledních dnech hýbou metropolí.

Prestižní ocenění, které nejspíš neexistuje
„Byl jsem vybrán mezi top pět primátorů EU!“ Tak se o víkendu chlubil primátor Zdeněk Hřib na svém twitterovém a facebookovém účtu. Velikou poctu mu měl udělit zahraniční web Mayors of Europe, podle nějž se měl Hřib mezi nejlepší primátory zařadit například díky rozvoji pražské infrastruktury nebo boji proti klimatickým změnám.

Slova chvály a obdivu ale pod primátorovými chlubivými příspěvky brzy vystřídal výsměch a škodolibé komenty. Po troše googlování se totiž ukázalo, že za oním údajně prestižním oceněním ve skutečnosti stojí jistý chorvatský píárista. Lidé, kteří mají za celým webem a udílením ocenění stát, jsou dokonce fiktivní. Primátorovi aktivní followeři jejich obličeje, respektive jejich fotografie členů týmu snadno nalezli ve fotobance firmy Shutterstock.

„Docela by mě i média zajímalo, kolik tahle víkendová sranda daňové poplatníky stála. Já doufám, že nic,“ rýpnul si do Hřiba na svém facebooku opoziční zastupitel Ondřej Prokop.

Magistrát, ani primátor samotný však podle jeho poradkyně Martiny Vackové rozhodně platformě nic neplatili. Ta zdůraznila, že byl oceněn i renomovaným webem Politico. Stejně hovořil v předešlých dnech i mluvčí magistrátu Vít Hofman. Ten v reportáži pro TV Nova připustil pouze to, že mohlo dojít k nějakému nedorozumění.

Zadlužená seniorka
Máslo na hlavě měla v předchozích dnech, dle jejích kritiků, také starostka druhé městské části Alexandra Udženija. Ačkoliv v Praze 2 probíhá celá řada sociálních projektů, a starostka samotná má sociální oblast v gesci, byla prý radnice hluchá k prosbám dvaasedmdesátileté seniorky. Ta v současné době dluží více než čtvrt milionu korun, a to za obyčejnou vodu. Příčinou byla závada na bojleru v obecním bytě, kde žena bydlí.

Seniorka měla po radnici žádat odpuštění dluhu. Zastupitelstvo ale odmítlo. „72leté seniorce z Prahy 2 způsobila vada na bojleru dluh za vodu 277 754 Korun. Tohle je naprosté selhání starostky Prahy 2. Kde měla pomoci radnice, musí pomoci až lidé ve veřejné sbírce,“ komentoval na sociálních sítích kauzu primátor Hřib s tím, že se mezitím na dluh seniorky začali skládat lidé. Seniorčin splátkový kalendář měl pak být vyměřen na šestačtyřicet let.

Podle starostky Prahy 2 je ale vše jen nafouknutá bublina. Příští pondělí totiž půjde na radu městské části tisk, kde chtějí radní seniorce odpustit dluh. Zaplatí tak pouze svou skutečnou spotřebu. Podle opozice ale Praha 2 nicméně dosud neprokázala, že podnikla všechny potřebné kroky k včasnému zastavení zvýšené spotřeby vody v bytě seniorky.

Popletené trolejbusy
Pražská koalice na svých facebookových i twitterových účtech přiznává, že sem nepíší jejich jménem jen oni samotní. Většina z nich, pravděpodobně všichni, si platí PR tým, který se jim o propagaci stará. O to úsměvnější je proto omyl, kterého se před pár dny dopustil náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr. Dopravní podnik totiž společně s Prahou oznámil minulý pátek vítěze výběrového řízení na dodání 15 kloubových trolejbusů pro linku Palmovka – Čakovice. Tuhle událost ale na Twitteru Scheinherr popletl. Vyhlásil totiž vítězem konkurenční společnost. Post byl později odstraněn, ale stačilo na něj reagovat několik naštvaných fandů MHD.

Nejdražší šunka v životě
Na poslední, už ne tak úsměvnou kauzu v našem článku, upozornil koncem loňského roku reportér Janek Rubeš. Tehdy se na Staroměstském náměstí uzavřely kvůli pandemii vánoční trhy. Stánky se šunkou umístěné hned vedle Orloje však zůstaly otevřené. Nebyly a nejsou totiž součástí vánočních trhů, ale, jak je uvedeno ve smlouvě, jsou součástí kulturně-společenských a souvisejících doprovodných prodejních aktivit Nadace Pražské děti ve spolupráci s Městskou částí Praha 1. Stánky jsou však k údajnému dějišti kulturních akcí nadace otočené zády. Stánkaři navíc, podle stížností řady návštěvníků Prahy, berou své zákazníky na hůl.

„Je třeba se na ty věci dívat i z jiných pohledů. Stíhám hodně věcí, ale abych kontroloval velikost porcí u všech stánků na Staroměstském náměstí, to je přes moji kapacitu,“ komentoval chování stánkařů starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek