metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 29 °C

Pátek 19. července 2024. Svátek má Čeněk

Každý nový obchod nadšeně vítáme, jsme rádi, že Letná žije, říká úspěšná designérka

  6:52
Tvoří, sdružuje české výrobce a podniká. Marie Poláčková ale také nic nepřehání a umí si říct stop. „V šuplíku mám nápady tak na tři roky dopředu,“ říká designérka, která chválí tuzemské zákazníky.
Zleva Tereza Rumlenová a Marie Poláčková | foto: WWW.TVORBASTORE.CZ

„Donedávna byl na volné noze i manžel, ale ten teď nastoupil znovu do práce, a tak je ten čas to nejcennější, co mám. Tedy hned po rodině,“ říká Marie Poláčková, která společně s manželem Vojtou a kamarádkou Terezou Rumlenovou založila obchod Tvorba Store na Letné. Ten nabízí například oblečení, doplňky a šperky od malých českých značek. „Mateřství mě naučilo neuvěřitelné efektivitě. Největší pomoc ze strany dcer je ta, že milují svoji školku a důsledně vyžadují tam chodit. Díky tomu mám několik hodin denně volné ruce na to věnovat se podnikání,“ prozrazuje Poláčková, která navíc provozuje e-shop Tvorby a ještě vytváří šperky pod značkou „ko-ra-le“.

Když děti vyzvedne ze školky, snaží se už nepracovat. „Po náročném loňském roce, kdy jsme přehodnotili objem práce, který jsme zastávali, jsme rozšířili tým. Díky tomu se nám daří držet relativně nepracovní večery a víkendy. Což se může zdát jako samozřejmost, ale zeptejte se malých tvůrců a podnikatelů, kteří milují to, co dělají, jak snadné je sklouznout k přepracovávání,“ usmívá se.

Samotnou výrobu šperků se jí podařilo z velké části delegovat. „Jednak nám s ní pomáhají chráněné dílny na Vysočině, kolega Honza, který je na drobnější práce přeborník, a o skleněnou nádheru se nám starají páni skláři z Jizerek,“ přiznává Poláčková.

„Vždy si najdu čas na prototypování a vymýšlení nových kousků. V šuplíku mám nápady tak na tři roky dopředu. Inspiruje mě úplně všechno kolem. Může to být zajímavý detail na nějakém domě, skvělá fotografie nebo jiné umělecké dílo, zajímavě narostlá větev i malované ledové květy na okně,“ vysvětluje.

Letná pro ně byla už před čtyřmi lety jedna z vysněných adres. „Pohybuje se tu hodně lidí, kteří mají k lokální a zodpovědné tvorbě vztah. Každý nový obchod nadšeně vítáme, jsme rádi, že Letná žije. I nám se dostalo milého přivítání a v poslední době tu vzniká i sympatická sousedská akce Letenská místa, iniciovaná Jitkou z obchodu Ababu,“ vzpomíná.

„Ačkoliv byl poslední rok velmi náročný, otevřeli jsme díky lockdownu e-shop, utužili vztahy s autory, naši zákazníci se po znovuotevření vrátili a obecně cítíme a zažíváme obrat směrem k podpoře české tvorby z řad našich zákazníků i širší veřejnosti,“ říká Poláčková.

V posledních týdnech byl zájem o drobné dárky, jako jsou svíčky, hrnečky, šperky a knížky. „Vybrali jsme si pár malých českých nakladatelství, jejichž tituly u nás mají dost místa, často jsme je i četli, a tak je umíme doporučit. Celé jedné místnosti, kde nabízíme převážně tyhle drobnosti, říkáme obývák a troufneme si říct, že tu koupíte dárek pro všechny věkové skupiny,“ uzavírá. 

Autor: Lucie Mottlová Metro.cz

Hlavní zprávy

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

vydáno 18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na Islandu, v Belgii, Švýcarsku nebo Německu. V Česku se...  celý článek

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

vydáno 18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a trolejbusech od konce minulého měsíce častěji, než by možná...  celý článek

Zvířata na Facebooku frčí víc než pervitin. Jaké jsou nejbizarnější zásahy pražských strážníků?

vydáno 18. července 2024  11:00

Připravili jsme přehled nejbizarnějších zásahů strážníků. V létě si máknou i kvůli nepozorným chovatelům. Co byste třeba udělali, kdybyste viděli zalézat...  celý článek