metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

Neexistující cena, špatný trolejbus i málem „oloupená“ seniorka

  14:25
Přehled úsměvných současných kauz některých pražských politiků přináší deník Metro.
Primátor Zdeněk Hřib | foto: MAFRA

Z ostudy kabát si na sebe během svého působení ve vedení pražských radnic či na magistrátu alespoň jednou oblékne snad každý pražský politik. Výjimkou není ani primátor Zdeněk Hřib, jeho náměstci, ba ani starostové městských částí. Deník Metro přináší seznam těch největších kauz, které v posledních dnech hýbou metropolí.

Prestižní ocenění, které nejspíš neexistuje
„Byl jsem vybrán mezi top pět primátorů EU!“ Tak se o víkendu chlubil primátor Zdeněk Hřib na svém twitterovém a facebookovém účtu. Velikou poctu mu měl udělit zahraniční web Mayors of Europe, podle nějž se měl Hřib mezi nejlepší primátory zařadit například díky rozvoji pražské infrastruktury nebo boji proti klimatickým změnám.

Slova chvály a obdivu ale pod primátorovými chlubivými příspěvky brzy vystřídal výsměch a škodolibé komenty. Po troše googlování se totiž ukázalo, že za oním údajně prestižním oceněním ve skutečnosti stojí jistý chorvatský píárista. Lidé, kteří mají za celým webem a udílením ocenění stát, jsou dokonce fiktivní. Primátorovi aktivní followeři jejich obličeje, respektive jejich fotografie členů týmu snadno nalezli ve fotobance firmy Shutterstock.

„Docela by mě i média zajímalo, kolik tahle víkendová sranda daňové poplatníky stála. Já doufám, že nic,“ rýpnul si do Hřiba na svém facebooku opoziční zastupitel Ondřej Prokop.

Magistrát, ani primátor samotný však podle jeho poradkyně Martiny Vackové rozhodně platformě nic neplatili. Ta zdůraznila, že byl oceněn i renomovaným webem Politico. Stejně hovořil v předešlých dnech i mluvčí magistrátu Vít Hofman. Ten v reportáži pro TV Nova připustil pouze to, že mohlo dojít k nějakému nedorozumění.

Zadlužená seniorka
Máslo na hlavě měla v předchozích dnech, dle jejích kritiků, také starostka druhé městské části Alexandra Udženija. Ačkoliv v Praze 2 probíhá celá řada sociálních projektů, a starostka samotná má sociální oblast v gesci, byla prý radnice hluchá k prosbám dvaasedmdesátileté seniorky. Ta v současné době dluží více než čtvrt milionu korun, a to za obyčejnou vodu. Příčinou byla závada na bojleru v obecním bytě, kde žena bydlí.

Seniorka měla po radnici žádat odpuštění dluhu. Zastupitelstvo ale odmítlo. „72leté seniorce z Prahy 2 způsobila vada na bojleru dluh za vodu 277 754 Korun. Tohle je naprosté selhání starostky Prahy 2. Kde měla pomoci radnice, musí pomoci až lidé ve veřejné sbírce,“ komentoval na sociálních sítích kauzu primátor Hřib s tím, že se mezitím na dluh seniorky začali skládat lidé. Seniorčin splátkový kalendář měl pak být vyměřen na šestačtyřicet let.

Podle starostky Prahy 2 je ale vše jen nafouknutá bublina. Příští pondělí totiž půjde na radu městské části tisk, kde chtějí radní seniorce odpustit dluh. Zaplatí tak pouze svou skutečnou spotřebu. Podle opozice ale Praha 2 nicméně dosud neprokázala, že podnikla všechny potřebné kroky k včasnému zastavení zvýšené spotřeby vody v bytě seniorky.

Popletené trolejbusy
Pražská koalice na svých facebookových i twitterových účtech přiznává, že sem nepíší jejich jménem jen oni samotní. Většina z nich, pravděpodobně všichni, si platí PR tým, který se jim o propagaci stará. O to úsměvnější je proto omyl, kterého se před pár dny dopustil náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr. Dopravní podnik totiž společně s Prahou oznámil minulý pátek vítěze výběrového řízení na dodání 15 kloubových trolejbusů pro linku Palmovka – Čakovice. Tuhle událost ale na Twitteru Scheinherr popletl. Vyhlásil totiž vítězem konkurenční společnost. Post byl později odstraněn, ale stačilo na něj reagovat několik naštvaných fandů MHD.

Nejdražší šunka v životě
Na poslední, už ne tak úsměvnou kauzu v našem článku, upozornil koncem loňského roku reportér Janek Rubeš. Tehdy se na Staroměstském náměstí uzavřely kvůli pandemii vánoční trhy. Stánky se šunkou umístěné hned vedle Orloje však zůstaly otevřené. Nebyly a nejsou totiž součástí vánočních trhů, ale, jak je uvedeno ve smlouvě, jsou součástí kulturně-společenských a souvisejících doprovodných prodejních aktivit Nadace Pražské děti ve spolupráci s Městskou částí Praha 1. Stánky jsou však k údajnému dějišti kulturních akcí nadace otočené zády. Stánkaři navíc, podle stížností řady návštěvníků Prahy, berou své zákazníky na hůl.

„Je třeba se na ty věci dívat i z jiných pohledů. Stíhám hodně věcí, ale abych kontroloval velikost porcí u všech stánků na Staroměstském náměstí, to je přes moji kapacitu,“ komentoval chování stánkařů starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek