metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -2 °C

Neděle, 17. ledna 2021. Svátek má Drahoslav.
Filipínský zdravotník v ochranném obleku ukazuje odebraný vzorek pro testování...
Větší foto
ilustrační snímek | foto: AP

Některé cestovky turistům na povinný test přidají peníze

12. srpna 2020  13:41 Pavel Hrabica Metro.cz
Řecko má Čechy rádo. I jejich peníze. Přesto jim nyní vyslalo varování: Bez testů k nám teď nejezděte.

Varování epidemiologů, že letní dovolené budou kritické, se vyplnilo. Od pondělí 17. srpna nevpustí Řekové na své území českého turistu, který se neprokáže negativním testem na covid-19. Ne starším než tři dny.

Zahlcená call centra
Řecké rozhodnutí rozezvonilo telefony v cestovních kancelářích a agenturách. „Od rána zvoní telefony a dotazy jsou různé. Klienti se ptají, zda se jich povinný test týká, zda musejí být testovány i děti. Zajímají se spíše o cenu testu a za jak dlouho je hotový než o rušení zájezdů,“ sdělila deníku Metro Andrea Řezníčková, mluvčí cestovní agentury Invia.

Covidová houpačka

  • Do většiny států EU mohou Češi cestovat. Často ale jen s čerstvými testy na nemoc nebo musejí do karantény.
  • Nejčastěji se podmínky pro Čechy mění v pobaltských státech a ve Slovinsku. V této zemi vás čeká dvoutýdenní karanténa nebo máte 12 hodin na průjezd zemí dál. Estonsko a Lotyšsko vyžadují karanténu.
  • V Norsku je pro Čechy povinná desetidenní izolace.
  • V některých státech vyžadují registraci: odkud cestujete a kde budete bydlet. Kvůli trasování v případě nákazy.

Napilno mají i v cestovní kanceláři Čedok. „Řecko je bezpečná země. Hotely, letecké společnosti i další obchodní partneři jsou připraveni poskytnout veškeré služby a Češi nemají zákaz cestování do Řecka, jedná se o zemi na semaforu označenou zelenou barvou,“ uvedla Eva Němečková, mluvčí Čedoku. Od pondělka je ale jejich call centrum zahlceno dotazy. Klienti, kteří už mají zájezd koupený a odlétají před 17. srpnem, dostali upřesňující e-maily. Aby nedošlo k nedorozumění a turista nepřiletěl do Řecka bez testu a Řekové ho vrátili z letiště zpět do Česka. Cestující se proto už na letišti v Praze musejí prokázat platným negativním osvědčením. Musejí mít také oficiální řecký QR kód z dotazníku, který už před odletem povinně vyplní na webu řeckého ministerstva zdravotnictví. Dotazník vyplňují všichni cizinci, slouží pro případné trasování při nákaze.

Zájem o covidové vyšetření raketově roste
„Výsledky stěrů na covid-19 jsou známy nejpozději do 48 hodin, většinou však dříve,“ řekla deníku Metro Tereza Romanová, mluvčí pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. To znamená, že kdo odlétá do Řecka příští týden, má v případě tohoto zdravotnického zařízení relativně dost času.

„V pondělí jsme testovali 492 lidí, z toho 234 samoplátců,“ uvedla Simona Krautová, mluvčí Nemocnice Na Bulovce v Praze. Samoplátci zaplatí v testovacím středisku za jeden test 1756 korun. „Výsledky testů sdělíme do osmačtyřiceti hodin,“ dodává mluvčí nemocnice. Přes webové stránky zdravotnického zařízení se lze předem objednat a najít si nejbližší volný termín. Nemocnice testuje denně, včetně víkendů, od osmi ráno do šesti do večera.

Oblíbený Peloponés

1756

Na tolik korun vyjde nejlevnější testování na covid-19. Za certifikát pro vycestování se platí asi 250 korun. V soukromých laboratořích je to o 800 až 1000 korun dražší.

32

Tolik tisíc českých turistů má nyní zaplacený zájezd do Řecka do poloviny září. Příští týden jich má letět kolem 4800. Kapacita testovacích míst je osm tisíc testů denně. Hygienici doporučují zájemcům kvůli urychlení prokázat se potvrzením o zájezdu.

Ověření lze získat i na dalších testovacích místech. „Obvyklá doba předání výsledků testu pro přímou infekci SARS-CoV-2 metodou PCR je u nás od 36 do 48 hodin od odběru,“ řekla deníku Metro Jarmila Bečvářová, vedoucí laboratoří SYNLAB. Upozorňuje na to, že po zpřísnění řeckých hygienických podmínek vzrostl zájem o test enormně. „Doporučujeme se včas objednat, ideální termín pro podstoupení odběru je 72 až 48 hodin před odletem,“ upozorňuje Bečvářová.

Pojištění proti stornu, ale také „dotace“ na testy
Kanceláře reagují na situaci i různými typy pojistek. „K našemu pojištění k zájezdu nabízíme speciální připojištění, které kryje právě i komplikace spojené s onemocněním covid-19, a to včetně storna. Klient tedy neriskuje, že o peníze přijde, kdyby mu náhodou test vyšel před cestou pozitivně. Po Evropě nabízíme připojištění za 290 Kč, do světa je to o tři sta korun víc,“ připomíná Andrea Řezníčková z Invie.

S aktuálním bonusem přišel hned včera Čedok. „Budeme poskytovat speciální slevu na testy ve výši 1500 korun všem, kteří si zakoupí zájezd do Řecka s odletem od 17. srpna,“ uvedla mluvčí Čedoku Němečková. Sleva se vztahuje na dospělé i děti starší dvou let. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Restartujme srdce metropole, burcuje urbanista Jan Adámek

Václavské náměstí
vydáno 17. ledna 2021  18:50,  aktualizováno  19:05

Centrum Prahy bez turistů, zavřené obchody, hotely, restaurace – vše v důsledku pandemie. Poprvé v novodobé historii Česka přestalo srdce metropole na...  celý článek

S výstavbou moderního terminálu se začne nejdřív za čtyři roky. Nevyužité návrhy v koši neleží

Vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku.
vydáno 17. ledna 2021  5:56

Poblíž Nehvizd nacházejících se severovýchodně od hlavního města má za několik let začít vznikat jedna z nejmodernějších železničních staveb v Evropě....  celý článek

„Zabíjejte popírače klimatických změn.“ Název nové divadelní hry dráždí

Nápisy nad vchodem divadla oznamují nejbližší hru.
vydáno 16. ledna 2021  5:39

Švandovo divadlo uvede kontroverzní satiru Davida Finnigana on-line. Její název vyvolal velkou vlnu kontroverze i v Austrálii, kde měla hra premiéru.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Arsène Lupin je černoch z Nedotknutelných. A nosí nový kabát

Omar Sy Strážce streamu
vydáno 15. ledna 2021  15:42

Legendární britský detektiv Sherlock Holmes se dočkal moderního pojetí hned několikrát. Proč by to nemohl u diváků zkusit jeho neméně slavný a všemi...  celý článek

Vaše fotky z Prahy