metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 23 °C

Neděle 28. května 2023. Svátek má Vilém

Dalších 8 fotografií v galerii
O ježky není v ďáblické stanici nouze. | foto: LHMP

Osiřelá mláďata putují do Ďáblic. Musejí vyrůst v prostorách známého pražského zahradnictví

  5:46
„Tak, už jsme komplet přestěhovaní,“ hlásí zaměstnanci pražské záchranky pro volně žijící živočichy. Jak oni, tak jejich chlupatí a opeření pacienti se totiž museli před pár týdny začít stěhovat jinam. Péči teď oficiálně poskytují v novém zázemí v Ďáblicích. Staveniště v Jinonicích pak oficiálně předali stavebníkům minulý týden.

„Celá stanice je již přestěhovaná na nové adrese v areálu Zahradnictví Ďáblice, kde bude po celou dobu stavby nového zázemí v Jinonicích, tedy zhruba rok a půl. Stavba v Jinonicích by měla začít během několika dnů. Na dočasném působišti funguje opět již stanice v celém rozsahu, tedy 24/7,“ říká pro deník Metro Petra Fišerová, mluvčí Lesů hlavního města Prahy, pod které stanice spadá.

Zraněné zvíře nově přivezte na adresu K Zahradnictví 582.

Nové prostory jsou umístěné v nepřístupné části tohoto známého zahradnictví. „Během loňského roku jsme zde vybudovali dočasné voliéry, výběhy a ubikace, tak aby se sem mohli na konci ledna přestěhovat ošetřovatelé i zvířecí pacienti. Aktuálně má v péči 360 živočichů. Z toho je například 160 ježků, kteří zde čekají na jaro, aby mohli být vypuštěni zpět do volné přírody,“ dodává pro Metro Fišerová.

Ďáblická stanice se podle pracovníků začíná v těchto dnech plnit prvními mláďaty zajíců, která však velmi často lidé „zachraňují“ zbytečně. „Zajíci jsou totiž mláďata, která matka odkládá a chodí je jen večer krmit. Chrání je tak před nechtěnou pozorností predátorů. Lidé se však mylně domnívají, že jsou osiřelá, a snaží se je zachraňovat. Bohužel takto odebraná mláďata se již nemohou vrátit zpět k matce a musí zůstat ve stanici až do dospělosti,“ kroutí hlavou Fišerová s tím, že je únor naštěstí jeden z klidnějších měsíců. A tak mohou ve stanici dokončovat zabydlovací práce, tak aby byli na jarní nápor dobře připraveni.

Jako skvělá podestýlka slouží ve stanici kdeco. Třeba i deníky Metro.

„Nejvytíženějším měsícem je tradičně červen. V minulém roce přijala stanice jen v červnu 907 pacientů, za rok to pak bývá v souhrnu kolem pěti tisíc,“ doplňuje Fišerová.

V hlavní budově nového jinonického areálu má po jejím dokončení opět probíhat intenzivní péče. Na tuto budovu budou navazovat univerzální voliéry, dále voliéry pro velké ptáky, vodní ptáky, například labutě, a rozletové voliéry pro dravce. Ty se používají pro to, aby záchranáři zjistili, jestli jsou tito ptáci schopní se v přírodě pohybovat tak, jak mají. Vyrostou zde i výběhy pro vysokou zvěř a odchovna veverek.

Většina vybavení se při stěhování vešla do malých dodávek.

Provizorium sice funguje v areálu známého zahradnictví, vstup má ale samostatný. Příjem pacientů zde nově probíhá z boku. Aby to zájemce o služby záchranářů v budoucnu nemátlo, je zde umístěna velká tabule se šipkou.

Zraněné zvíře nově přivezte na adresu K zahradnictví 582.

„Stále platí, že nejlepší možný postup je zavolat na naši pohotovostní nonstop linku 773 772 771, kde se s vámi operátor domluví na dalším postupu. Pokud k nám zraněné zvíře potom sami povezete, zadejte adresu K Zahradnictví 582, Praha 8 – Střížkov. Příjem pacientů probíhá u brány z jižní strany areálu, asi 250 metrů dál po cestě od vjezdu do zahradnictví,“ uzavírá Fišerová.

Areál se oproti nynějšímu nerozroste, a to i přesto, že jej obklopují městské pozemky.

Zraněným či jinak handicapovaným volně žijícím živočichům se na celorepublikové úrovni věnuje Národní síť záchranných stanic Českého svazu ochránců přírody. Nepřijímají zde psy, kočky a jiné domácí mazlíčky, ani hospodářská zvířata. Více na webu zvirevnouzi.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek

Dobrý pocit ve svém těle je důležitější než shozená kila, říká Andrea Voříšková

vydáno 27. května 2023  17:39

Influencerka @andy.fitfab je životní optimistka. Dobrou náladu šíří také v on-line světě, na Instagramu ji sleduje přes 40 tisíc uživatelů.  celý článek

Pes na dovolené není problém, připraví-li mu jeho páníček vhodné podmínky

vydáno 27. května 2023  9:27

Češi jsou národem chovatelů psů. Pro mnoho z nich představuje domácí mazlíček důležitou součást rodiny a absolvuje s nimi dovolenou a výlety.  celý článek

Outfit ze série o Homolkových i trilogie Slunce, seno je in jako nikdy

vydáno 26. května 2023  19:16

Základ šatníku tvoří černé a bílé tílko, které lze kombinovat s barvami a vzory. V zimě hřeje, v létě pohltí pot.  celý článek