metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 28 °C

Čtvrtek 19. května 2022. Svátek má Ivo

Další 2 fotografie v galerii
Panelový dům na Novodvorské v Praze 4. | foto: Metro.cz

Otestovali jsme aplikaci Bez graffiti. Vyfocené čmáranice ale nikdo neodstraní

  5:50
Díky magistrátnímu projektu zmizely výtvory sprejerů. Případů je však docela poskrovnu.

Je to jednoduché. Stačí vyfotit graffiti a poslat ho skrz aplikaci městské firmě Technologie hlavního města Prahy (THMP). Čmáranici následně společnost vyčistí. Takový je ideální scénář. Praxe ale pokulhává.

Funguje půl roku a už eviduje téměř 300 oznámení. Tak nedávno prezentovalo tiskové oddělení magistrátu aplikaci Bez graffiti. Od začátku léta vyčistily THMP kolem dvaceti objektů v majetku hlavního města. Zároveň došlo i k nanesení antigraffiti nátěru, díky němuž půjde případné další výtvory sprejerů lépe odstranit. „Za nejvýznamnější považujeme vyčištění Novoměstských hradeb v Praze 2. Jedná se zatím o nejrozsáhlejší plochu, ze které odstraňujeme nejrůznější tagy a obrázky,“ chválil aplikaci místopředseda představenstva THMP Tomáš Novotný, do jehož působnosti celý program spadá. „V loňském roce došlo na této památce k vyčištění prvních devadesáti metrů, letos hodláme v činnosti pokračovat,“ upřesnil Novotný.

Most přes Vrbovu ulici v Braníku.

Deník Metro městskou aplikaci vyzkoušel. Poslali jsem skrz ni tři podněty. Žádný však nebyl úspěšný. THMP totiž odstraňují graffiti jen z městských objektů.

První graffiti, které jsme vyfotili, hyzdí panelový dům v Novodvorské v Praze 4. Po několik dnech nám přišla odpověď: „Prostřednictvím naší aplikace jsme od vás obdrželi hlášení o graffiti, které však není v majetku hl. m. Prahy, ale patří soukromé osobě, která si správu svého majetku řeší sama. Z tohoto důvodu nemůže být objekt zařazen do našeho programu.“

Ani náš druhý podnět nebyl úspěšně vyřešen. Barevné nápisy na konstrukci mostu přes Vrbovu ulici v Braníku také není možné odstranit. Objekt sice spravuje Technická správa komunikací hl. m. Prahy, ne však přímo hlavní město Praha.

Úplně stejná odpověď dorazila i na podnět ohledně počmárané plastiky Rovnováha, která leží na pravém břehu Vltavy u Barrandovského mostu. Umělecké dílo ani mostek přes Vrbovu do programu na odstranění graffiti z objektů města nespadá.

Rovnováha

Mimochodem, plastiku jsme do našeho testu nezahrnuli náhodou. Je kolem ní v posledních měsících docela živo. Vznikla totiž petice, která žádá odstranění nedalekého billboardu, jenž částečně umělecké dílo zakrývá. Také právě proto jsme se dotazem na vyčištění plastiky obrátili i přímo na správce objektu. Mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková v reakci uvedla, že je vyčištění plastiky v plánu. 

Kde tvořit

  • Graffiti lze tvořit i legálně. Třeba u vršovického nádraží nebo v areálu Gymnázia Přípotoční.
  • Přesný popis míst, kde je v Praze 10 možné sprejovat po zdech, najdete na webu Verejneprostory.cz.
  • Tipy na další pražské legální plochy jsou třeba na webu Blog.molotow.cz/legal.

Podpisům na zdech už se věnuje policie

Zkušenosti s antigraffiti programem v desáté městské části popsal deníku Metro tamější radní pro oblast bezpečnosti Michal Kočí.

Praha loni spustila aplikaci Bez graffiti. Pomohla ke zlepšení situace?
Z mobilní aplikace Praha Bez graffiti nám dosud přišlo jen jedno upozornění. Většina žádostí o odstranění čáranic přichází v reakci na náš desítkový antigraffiti program, na který opakovaně obyvatele Prahy 10 upozorňujeme (viz box).

Graffiti jde odstraňovat, jen je-li více než pět stupňů Celsia. Má to vliv na počet čmáranic v ulicích?Kolik čmáranic jste už odstranili?
Program Praha 10 bez graffiti II funguje od roku 2018. Oproti předchozímu zcela nefunkčnímu antigraffiti programu bylo v rámci tohoto odstraněno na desítkách budov. Současný program je méně administrativně náročný, je časově flexibilnější a pravidla má přehlednější.

Jak to funguje

  • Jak to funguje Projekt Praha 10 bez graffiti II je určený k odstraňování čmáranic z fasád soukromých domů, které nejsou ve vlastnictví městské části.
  • Do projektu se mohou hlásit majitelé domů. Stačí, když vyplní na webu Praha10.cz přihlášku. Radnice následně z fasád na vlastní náklady odstraní graffiti a zároveň na ně nanese ochranný nátěr.

Ano, je to tak, graffiti je možné odstraňovat pouze za příznivých klimatických podmínek. Žádosti o odstranění graffiti během zimních měsíců se nám hromadí.

Celé město má problém s graffiti dlouhodobě. Kde je podle vás největším problém?
Osobně vandalismu nerozumím, časy, kdy jsme čárali na chodník a kandelábry křídou nápisy Jirka+Lenka=VSL, jsou evidentně nenávratně pryč. „Umělci s tagy“ patrně neznají hodnotu lidské práce, netuší, kolik úsilí, času a peněz je jak za novou fasádou domu, kterou v několika vteřinách znehodnotí, tak za odstraňováním jejich „umění“. Samotného by mě jejich motivy k čmárání po cizím majetku zajímaly. Možná nevědí o legálních graffiti plochách nebo jiných rozličných formách smysluplného trávení volného času, při kterém také mohou zažít adrenalin.

Máte pro sprejery nějaký vzkaz?
Osobně již trpím profesním výběrovým vnímáním, a tak pozoruji, že většinu tohoto smogu v ulicích Prahy 10 tvoří opakující se rukopis tagů v mnoha variantách od několika jedinců. V případě Prahy se jedná zejména o tagy HVN, RESKUE a SHEEN. Pokud jejich autor čte tyto řádky, měl by vědět, že mapování jeho tvorby se již nějaký čas věnují policejní složky. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Steelers čeká ve Snapbacks lize klíčový zápas na Bazalech

vydáno 19. května 2022

ISMM Ostrava Steelers se v rámci dohrávky 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu bude snažit udržet naděje na play-off. Steelers v neděli na Bazalech...  celý článek

„Památné stromy nepřibývají“

vydáno 18. května 2022  19:46

V metropoli můžeme v současnosti najít více než dvě stovky takzvaných památných stromů. Tedy těch, které byly odborníky označeny jako mimořádně hodnotné.   celý článek

Vysoká tráva? Vyprahlý trávník v parcích? Lidé si myslí, že se radnice nestará

vydáno 18. května 2022  12:19

Máte pocit, že se městská zeleň kosí příliš často a moc? A že vyprahlé plochy v létě zhoršují již tak vysušené prostředí?  celý článek

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek