metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 20 °C

Sobota 30. září 2023. Svátek má Jeroným, Ráchel

Atraktivní závody se konají na náplavce. Salto skočí i exlyžařka

  9:16
Šestnáct metrů od odrazu k hladině, na pozadí ikonická silueta Vyšehradu, salta a vruty, za které by se nestyděli ani cirkusoví akrobaté. Tak bude vypadat finále dalšího ročníku skokanské soutěže Cool Highjump tour, jež se v sobotu odehraje na smíchovské náplavce. Do studené Vltavy se bude u železničního mostu nořit také bývalá tuzemská reprezentantka ve sjezdovém lyžování Valentina Volopichová. „Bude to parádní podívaná,“ říká v rozhovoru pro deník Metro sedmadvacetiletá skokanka.

Jak jste se dostala od lyží ke skokům do vody?
Moje cesta byla, ač se to může zdát zvláštní, poměrně přirozená. Jako sjezdová lyžařka mám mírně posunutý práh strachu a zároveň akrobatickou průpravu. Navíc v Česku jsou lidé věnující se adrenalinovým sportům jedna velká komunita, tudíž jsem partu kolem Highjumpu znala z minulosti. Po skončení profesionální lyžařské kariéry jsem měla čas s nimi absolvovat soustředění, a tak nějak jsem s nimi zůstala.

Co budete na Grandfinále skákat?
Předvedu z obou výšek, tedy dvanáct a šestnáct metrů, dvojná salta nazad a taky divácky hodně atraktivní skoky ze stoje na rukou.

Grandfinále Cool Highjump tour

  • Fanoušci se mohou těšit na exhibici nejlepších skokanů kvalifikovaných z předchozích exhibicí v Havířově, Ústí nad Labem a Českých Budějovicích. 
  • Show si diváci mohou užít v prostorách smíchovské náplavky nebo z parníku, který bude kotvit poblíž pontonu se šestnáctimetrovou skokanskou věží. 
  • Akce je náhradou za tradiční závody Highjump konající se každoročně v lomu Hřiměždice. Letos zde měl proběhnout už jednadvacátý ročník.
  • Otevření areálu pro návštěvníky je naplánováno na dvanáct hodin. Nejtalentovanější jumper si může za odměnu příští rok zaskákat na akci znova.

Nebojíte se, že si ublížíte?
Objektivně se samozřejmě úrazu bojím, ale k výkonu nelze přistupovat se strachem. Vždy je nutné se plně zkoncentrovat, skok si vizualizovat a pak jej sebevědomě, ale soustředěně provést. Samozřejmě je člověk více nervózní, když jde na vyšší platformu nebo když se učí nový skok.

Když se učíte, lze se nějak chránit, abyste se méně pomlátila o hladinu?
To si pak kvůli eliminaci modřin, a abych se cítila bezpečněji, beru neopren. Jinak o hrozících nebezpečích nepřemýšlím.

Bude skákání do Vltavy pro vás i ostatní skokany něčím specifické?
Skákat se bude z lešení, které bude stát na plovoucích pontonech, což je pro mne osobně velká neznámá. Jsem zvědavá na stabilitu můstku. A samozřejmě bude specifické díky obecenstvu, které bude, doufám, vzhledem k tomu, že jde o akci v samém centru Prahy, hodně početné.

Bude se na akci dít také něco dalšího?
Na Vltavě se představí ještě JetSurf show, což je exhibice na vodních skútrech, nebo FlyBoard show, během které budou sportovci díky speciálnímu zařízení doslova létat nad hladinou. 

Komentáře

Hlavní zprávy

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek

Téměř 500 let starý pivovar opravují nadšenci z Měcholup. Zlonické pivo chce valivou pěnu

vydáno 29. září 2023  5:59

Budova Pivovaru Zlonice, který se nachází asi sedm kilometrů severně od Slaného, má nové vlastníky. Těmi je dvojice mladých pivovarníků stojících za již...  celý článek

Komerční sdělení

Petit Prix zve vyznavače orientačního běhu na svahy loňského šampionátu

vydáno 29. září 2023

Lyžařská sezóna je sice zatím v nedohlednu, ale spodní stanice vleku v obci Nová Ves nad Nisou bude i tak v sobotu 30. září a v neděli 1. října v...  celý článek