metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír

Další 4 fotografie v galerii
Motor v době, kdy sem šlo nahlédnout legálně. | foto: Eliška Gmiterková

Do novopečených ukrajinských autobusů se šlo snadno vloupat. Někdo je zapomněl zamknout

  13:26
Praha věnovala do ukrajinského města Chmelnický řepskou karosu a hostivařský irisbus. Oba vozy se ale nečekaně zdržely na Letné. Čekají zde totiž na kolonu z Norimberka. Je ale otázkou, zda se jí „dožijí“.

„V neděli ve dvanáct hodin odjedou z Letenské pláně již vyřazené autobusy od Dopravního podniku Praha směrem na Ukrajinu, a to do města Chmelnický. Dnes, tedy v sobotu, bylo možné se do vozidel podívat, jelikož proběhla kontrola, zdali jsou v pořádku, ale bohužel již je část poškozená, takže vozidla jsou do zítřka pod dohledem ostrahy a namátkových kontrol policie,“ napsala nám o víkendu čtenářka Eliška Gmiterková. Za svou fotografii z prohlídky původně řepské Karosy B951E a hostivařského Irisbusu Citelis 18M získává odměnu tři sta korun.

Bohužel ale neměla pravdu. Podle zjištění deníku Metro dvojice vozů na Letné stojí do teď, hlídaná je pouze sporadicky a ti méně slušní fanoušci hromadné dopravy, takzvaní šotoušové, se mohou do vozů poměrně snadno vloupat a udělat si mimořádnou prohlídku, kdykoliv chtějí. Autobusy totiž někdo nechal sice zavřené, ale odemčené.

Dvojice autobusů je de facto veřejně přístupná. Nyní má být však chráněna lépe.

„Pokud to takhle půjde dál, tak ty autobusy už neodjedou. Nenechavci si odtud odnesli například tlačítka, která jsou pro řízení vozu klíčová,“ svěřil deníku Metro jeden z fanoušků MHD, který si nepřál uvést celé jméno. Svá tvrzení doložil několika fotografiemi, na kterých jsou vidět jak lidé ve vozech, tak odcizené díly.

Návštěvníci
Deník Metro se na místo vypravil dnes dopoledne. Jak jsme si na místě potvrdili, do vozů se dá skutečně poměrně snadno vlézt. Žádného nezvaného návštěvníka jsme zde však nepotkali. Několik postřehů na téma autobusů se nám podařilo dostat z hlídače parkoviště, na kterém autobusy stojí. Jeho budka je ale od vozů vzdálená asi sto padesát metrů, takže z ní není na busy příliš vidět. „Moje informace je taková, že tu bude tahle dvojka zaparkovaná asi čtrnáct dní. O tom, že tam lidé lezou, vím,“ vysvětlil nám „parkmistr“ s tím, že v lezení do autobusů neviděl problém. Myslel totiž, že jsou otevřené záměrně. „Když tu byla vystavená ta ukrajinská auta, také po nich lidé lezli,“ krčí rameny hlídač.

Do Charkova až za 14 dní?

Čekání na kolonu
Deník Metro se obrátil pro více informací na dopravní podnik a Člověka v tísni. Obě tyto organizace mají za českou stranu předání vozů na starosti. A obě mají dle našeho zjištění podobné informace.

„Darované tramvaje byly na Ukrajinu dopravovány na návěsech kamionů, v případě autobusů ale došlo k rozhodnutí, že pojedou po svých kolech, a k jejich předání ukrajinské straně tedy došlo již zde v Praze. Dle informací, které jsme dostali, nyní čekají na placeném parkovišti na kolonu dalších darovaných dopravních prostředků z Německa a následně co nejdřív na Ukrajinu vyrazí společně,“ popisuje pro deník Metro Milan Votypka z Člověka v tísni.

Vnitřek vozu v pondělí

To, že jsou vozy proti nenechavcům chráněné, si myslí i mluvčí dopravního podniku Daniel Šabík. Jejich předáním Ukrajincům ale podle něj závazky dopravce ke zmiňovaným vozům logicky končí.

„Dopravní podnik Praha autobusy předal ve čtvrtek ukrajinské straně. Ukrajinští řidiči si je převzali a s darovanými vozidly odjeli. Ukrajinská strana se rozhodla, že pojedou po vlastní ose. Máme od nich informace, že vozy nyní stojí na hlídaném a placeném parkovišti na Letné. Tam údajně čekají na příjezd dalších autobusů z Norimberka,“ popisuje pro Metro Šabík s tím, že se k nim české busy přidají a pojedou společně přes Polsko dál na Ukrajinu.

Čísla zatím neukradli.

„Důvod je prý ten, že si ve větší koloně dokáží řidiči navzájem lépe pomoct, pokud by nastal nějaký technický problém,“ doplňuje pro deník Metro Šabík.

Šotoušská iniciativa
Podle informací deníku Metro nyní mezi šotouši vzniká iniciativa, která se chce zasadit o to, aby vozy na Ukrajinu v pořádku dojely. Chtějí tomu pomoci tak, že autobusy na své náklady dovybaví petlicemi, čímž je zamknou. Fanoušci také oslovili zástupce Člověka v tísni a ve hře je jejich přesun na lépe hlídané místo. Letenské vozy by nicméně v tuto chvíli, i na základě podnětu deníku Metro správci parkoviště, měly být hlídány podstatně lépe.

Vojenský šrot

  • Situaci na Ukrajině připomínala i třináctidenní výstava ruských tanků a další zničené techniky, která proběhla loni v létě na Letné. I tehdy zde nebyla podle hlídače místního parkoviště nouze o vandaly.
  • Odstrašující a volně přístupná expozice obsahovala bitevní tank T-90, přezdívaný „VLADIMIR“. Poprvé byl do výzbroje zaveden roku 1992, obsluhovalo ho pět vojáků a dostřelil až smrtonosných pět kilometrů. Ukrajincům se ho podařilo zneškodnit v Charkovské oblasti.
  • Ukrajinské busy ale nejsou uměleckou instalací. Jde o soukromý majetek. Nejen fandové MHD prosí, nepokoušejte se do nich dostat, natož je poškozovat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek

Vnučka uznávaného psychologa dál pomáhá, založila organizaci zaměřující se na rodiny s dětmi

vydáno 23. září 2023  9:00

„Rodiče by měli uznat vlastní chybu,“ říká pro deník Metro Alžběta Candia Muñoz, která jde v šlépějích svého dědy, známého lékaře.  celý článek