metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina

Další 1 fotografie v galerii
Během čtyřdenní akce KOLOBĚŽKA strážníci odhalili 1 336 přestupků | foto: Městská policie hl. m. Prahy

Elektrokoloběžky. Odpor se stupňuje, překážejí dál. Vyvolá Praha referendum?

  13:01
Už několik let se Praze, respektive městským částem, nedaří dohodnout s provozovateli „sdílených“ elektrokoloběžek na pravidlech. Facebookovou skupinu Praha číslo 1, která se věnuje životu v první městské části, zaplavily fotky a stížnosti místních.

Od září měly platit dohody o tom, kde mají sdílené stroje parkovat. Provozovatelé dohodu s Prahou 1 nedodrželi, jejich stroje se opět válejí na chodnících, před přechody, u zastávek. Měly být opatřeny i viditelnými cedulkami, upozorňujícími na pravidla při jízdách, že uživatelé nesmí být pod vlivem alkoholu a dalších návykových látek. Ani to provozovatelé nedodrželi.

Pod palbou kritiky se ocitl radní pro dopravu Prahy 1 Vojtěch Ryvola. Ten byl v noci z neděle na včerejšek na kontrole ulic. Podle něj většina koloběžek parkovala věsměs správně. Přesto fotky ze včerejšího dne ukazují, že problém pokračuje. Ryvola se rozhodl, že na radě Prahy 1 vyvolá schválení místního referenda o setrvání jejich provozu. „Budu rád za možnost zjistit, co by opravdu chtěli naši rezidenti a sousedé, abych získal silný mandát při jednání s půjčovnami a při řešení celkové koncepce,“ uvedl.

U některých místních ale naráží na další kritiku. Píše totiž, že by se referendum mělo týkat také kol. „Nespojujme koloběžky a kola. Koloběžky jsou atrakcí pro turisty. Místní naopak jezdí na kolech a mohou využívat jízdy v MHD zdarma,“ tvrdí v diskuzi na Facebooku Jana Rubešová. Přitom v březnu Ryvola pro deník Metro na toto téma mluvil o kolech docela jinak. „Kola lidé opravdu chtějí, neb je to skvělý doplněk k MHD. I já osobně je občas použiji. U koloběžek je to problém. Ono to vychází z psychologie, na kolo si opojený člověk netroufne tak jako na koloběžku. Kolo se hůře ztratí na chodníku, proto chodce převážně ohrožuje koloběžka,“ řekl tehdy.

Lidé upozorňují i na to, že firmy, které elektrokoloběžky nabíjejí, je umísťují na nevhodná místa, třeba před konzervatoř na Maltézském náměstí, kam chodí zrakově postižené děti. Podle FB stránky prahazdarma.cz provozovatelé dokáží naopak rychle reagovat na odepisování svých strojů vylovených z Vltavy. „Ty pak na svoje, tedy i naše, náklady musí město zlikvidovat,“ píše FB stránka. ČTK zase píše, že další možností je i jednání s magistrátem o celopražském plebiscitu. Připomeňme, že na základě referenda jejich provoz k 1. září zakázala Paříž.

Za čtyři dny 1 336 přestupků

  • Na konci prázdnin proběhla celoměstská dopravně bezpečnostní akce s názvem KOLOBĚŽKA, během které se strážníci zaměřili na cyklisty a koloběžkáře, a to nejen sdílených prostředků. Kromě cílených a preventivních akcí se strážníci kontrolám cyklistů věnují v rámci své služby standardně po celý rok.
  • Na každém obvodním ředitelství byly na akci vyčleněny 2 dvojčlenné hlídky, v centrální městské části, kde jsou největší problémy, pak 4 hlídky strážníků. Kontroly probíhaly nahodile v různých časových intervalech.
  • Během akce strážníci odhalili 1 336 přestupků, za které uložili 402 pokut v celkové výši 191 800 korun, 63 přestupků bylo oznámeno správnímu orgánu a ostatní byly řešeny domluvou. Nejvíce přestupků zjistili strážníci na Praze 1, konkrétně 288 a na Praze 2 pak 126 přestupků. Nejčastějším přestupkem byla jízda po chodníku a nedodržování dopravního značení.
  • „Touto akcí jsme dali jasně najevo, že problémy spojené s půjčovanými koloběžkami vnímáme a jsme připraveni řešit. Další kroky budou následovat, což se týká především neukázněného parkování koloběžek uprostřed chodníků. Pro mě jako primátora je bezpečnost v pražských ulicích prioritou“, dodal Bohuslav Svoboda, pražský primátor.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek

S postižením sluchu se v tuzemsku potýká více než půl milionu lidí. Ti dál narážejí na problémy

vydáno 21. září 2023  5:01

„Dlouhodobě vnímáme, že mnohdy nejen úřady, ale i různé instituce ani nevědí, jaké mají lidé se sluchovým postižením potřeby, jaké prostředí jim mají...  celý článek