metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -2 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Rekonstrukce Barrandovského mostu v Praze začala. (16. května 2022) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Sedm z deseti Pražanů považuje auta za problém. Vadí jim zácpy a trable s parkováním

  6:14
Rovných sedmdesát procent obyvatel Prahy považuje „nadměrnou závislost na automobilech“ za významný problém svého města. Vyplývá to z dat získaných z průzkumu provedeného platformou Bolt v rámci kampaně Cities for People.

„Nepřekvapivě vadí lidem hlavně zácpy – 78 procent a těžkosti s parkováním – 64 procent, ale také zplodinami znečištěné ovzduší – 71 procent. Zajímavé přitom je, že 58 procent Pražanů si stěžuje na nedostatek fyzické aktivity v důsledku ježdění po městě autem,“ uvádějí pro deník Metro lidé ze zmiňované platformy.

Pouze o něco málo víc než čtvrtina respondentů, konkrétně 27 procent, si přitom myslí, že se člověk bez auta v hlavním městě neobejde. Přesto osobní automobil vlastní bezmála dvě třetiny dotázaných. Tedy přesně 63 procent.

„Což koresponduje s loňským zjištěním Českého statistického úřadu, podle kterého se klíčky od zapalování povalují ve zhruba 67 procentech pražských domácností. Zároveň ale pouhá pětina dotázaných považuje vlastnictví automobilu za finančně výhodné,“ komentuje dále tým přepravní služby.

Možná i z těchto důvodů v posledních třiceti dnech využili dva ze tří vlastníků automobilu alespoň pětkrát MHD, třetina z nich klasický nebo alternativní taxík a téměř každý druhý pražský motorista si do města vyjel na vlastním či sdíleném kole, případně koloběžce – celkem 48 procent.

„V praxi tedy lidé využívají různé druhy dopravy, a to i ty, vůči kterým mnozí Pražané trpí předsudky, ať se jedná o sdílenou mikromobilitu nebo ježdění na kole obecně. Přestože stěžování si na cyklisty patří ke koloritu hlavního města, Pražané na kole či koloběžce jezdí rádi. Očividně si uvědomují, že méně aut v ulicích dělá město lepším místem k životu,“ shrnuje Soňa Stloukalová, Country manažerka platformy Bolt pro Českou republiku a Slovensko.

Průzkum na vzorku čtyř stovek Pražanů ve věku osmnáct až padesát let proběhl při příležitosti spuštění zmiňovaného projektu Cities for People, jehož prostřednictvím chce mezinárodní platforma pro přepravu osob upozornit mimo jiného na to, kolik místa osobní auta zabírají ve veřejném prostoru, a ukázat alternativy k vlastnění osobního auta ve městech.

Pěšky chodí necelá třetina Pražanů

  • Se zajímavými čísly přispěchalo minulý měsíc zastoupení carsharingové firmy Anytime. Podle průzkumu od agentury STEM/MARK denně v ulicích Prahy jezdí vlastním autem asi šestnáct procent obyvatel starších osmnácti let. Pěšky se pak po hlavním městě denně pohybuje třicet jedna procent obyvatel.
  • Přes padesát jedna procent Pražanů podle agentury cestuje denně MHD, dvacet čtyři procent několikrát týdně a téměř sedm procent pouze jednou týdně. Plná dvě procenta jich MHD nevyužívá vůbec.
  • Naopak vlastní automobil denně používá k jízdě po Praze dvacet čtyři procent mužů, ale jen necelých devět procent žen. Více mužů využívá i sdílené automobily, devatenáct versus čtrnáct procent. Není překvapivé, že sdílené automobily využívají nejvíce mladší Pražané do 29 let.

Komentáře

Hlavní zprávy

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek

Na smíchovské Tatře mrzli hráči i věrní diváci. Populární turnaj vyplňoval zimní pauzu

PRAHA? AHA!
vydáno 3. prosince 2023  11:31

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek