metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 25 °C

Čtvrtek 25. července 2024. Svátek má Jakub

Radlická lávka už jen do 9. října. Jednu z mála staveb svého druhu v Praze rozřežou

  18:27
Denně ji využívají stovky lidí, kteří přes ni chodí ze smíchovského nádraží do Radlic. Lávka, jedna z mála staveb svého druhu, musí ustoupit nové výstavbě.

Další 1 fotografie v galerii
Lávka, která od 30. let minulého století spojovala Radlice se Smíchovem. | foto: Metro.cz

Smíchovský železniční brownfield čeká velká proměna. Vzniká tu nová čtvrť a s tím dojde také na velkou rekonstrukci smíchovského nádraží.

“Chybějící lávka nepochybně sníží komfort pro pěší. Bude to vyžadovat trpělivost, ale dostatečná kapacita tramvajové a autobusové dopravy ze zastávek Smíchovské nádraží a Křížová zajistí, že nedojde k výraznému snížení pohodlí cestujících,“ předpokládá místostarosta Prahy 5 pro dopravu Milan Kryl.

Radlickou lávku začnou dělníci rozřezávat už 9. října. Téměř stoletá ocelová konstrukce bude odstraněna kvůli výstavbě moderního dopravního uzlu. Počítá se s tím, že až nový Terminál Smíchov (tedy velké vlakové a autobusové nádraží) postaví, bude v těchto místech sloužit nová, bezbariérová.

Část staré radlické lávky půjde do Železničního depozitáře NTM v Chomutově. Do plánovaného Železničního muzea na Masarykově nádraží už se nevejde, navíc tam se počítá s jinou podobnou dopravní stavbou – nedávno odstraněným viaduktu v Holešovicích.

Radlická lávka byla postavena takzvaným nýtováním, což je technologie, která se využívala především během minulého století. Takto byly postaveny například železniční most pod Vyšehradem nebo petřínská rozhledna. O lávku před časem projevil zájem také kontroverzní umělec David Černý, který chtěl její část umístit nedaleko odsud, mezi svou galerii a multikulturní prostor MeetFactory. V březnu si postěžoval na byrokracii úřadů. „Je to s nimi hrozné, člověk lítá od dveří ke dveřím, všichni říkají, to je super, ale to vám musí povolit vedle,“ řekl tehdy. Náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib spolupráci nevyloučil. Přesto se nepodařilo přesun části lávky domluvit.

Autor: Marek Peška Metro.cz
Témata: lávka, Radlice

Hlavní zprávy

Peníze máme, s fyzičkou je to horší! Češi utrácejí za elektrokola klidně desetitisíce

vydáno 25. července 2024  5:22

Podle odhadů poradenské skupiny Moore Czech Republic se ekonomický optimismus Čechů mírně snižuje. Přesto jsou ochotní za leccos utrácet. Například za...  celý článek

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek

Kde je mé mlžítko? Rozmístění sprch a osvěžítek lze snadno naklikat v mapách na internetu

vydáno 24. července 2024  11:00

Pítka, fontány, brouzdaliště i zrekonstruované pumpy. To jsou místa, kde se mohou Pražané svlažit přímo v ulicích rozpáleného města. Nejvíce trendy jsou...  celý článek

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek