metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -2 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav

Další 1 fotografie v galerii
Lávka, která od 30. let minulého století spojovala Radlice se Smíchovem. | foto: Metro.cz

Radlická lávka už jen do 9. října. Jednu z mála staveb svého druhu v Praze rozřežou

  18:27
Denně ji využívají stovky lidí, kteří přes ni chodí ze smíchovského nádraží do Radlic. Lávka, jedna z mála staveb svého druhu, musí ustoupit nové výstavbě.

Smíchovský železniční brownfield čeká velká proměna. Vzniká tu nová čtvrť a s tím dojde také na velkou rekonstrukci smíchovského nádraží.

“Chybějící lávka nepochybně sníží komfort pro pěší. Bude to vyžadovat trpělivost, ale dostatečná kapacita tramvajové a autobusové dopravy ze zastávek Smíchovské nádraží a Křížová zajistí, že nedojde k výraznému snížení pohodlí cestujících,“ předpokládá místostarosta Prahy 5 pro dopravu Milan Kryl.

Radlickou lávku začnou dělníci rozřezávat už 9. října. Téměř stoletá ocelová konstrukce bude odstraněna kvůli výstavbě moderního dopravního uzlu. Počítá se s tím, že až nový Terminál Smíchov (tedy velké vlakové a autobusové nádraží) postaví, bude v těchto místech sloužit nová, bezbariérová.

Část staré radlické lávky půjde do Železničního depozitáře NTM v Chomutově. Do plánovaného Železničního muzea na Masarykově nádraží už se nevejde, navíc tam se počítá s jinou podobnou dopravní stavbou – nedávno odstraněným viaduktu v Holešovicích.

Radlická lávka byla postavena takzvaným nýtováním, což je technologie, která se využívala především během minulého století. Takto byly postaveny například železniční most pod Vyšehradem nebo petřínská rozhledna. O lávku před časem projevil zájem také kontroverzní umělec David Černý, který chtěl její část umístit nedaleko odsud, mezi svou galerii a multikulturní prostor MeetFactory. V březnu si postěžoval na byrokracii úřadů. „Je to s nimi hrozné, člověk lítá od dveří ke dveřím, všichni říkají, to je super, ale to vám musí povolit vedle,“ řekl tehdy. Náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib spolupráci nevyloučil. Přesto se nepodařilo přesun části lávky domluvit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek

Na smíchovské Tatře mrzli hráči i věrní diváci. Populární turnaj vyplňoval zimní pauzu

PRAHA? AHA!
vydáno 3. prosince 2023  11:31

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek