Tento trend potvrzuje Denisa Ratajová, vedoucí komunikace neziskové organizace Sue Ryder, která v Praze provozuje sedm dobročinných obchodů a jednu restauraci. „Nejvíce se prodává současná dámská móda, ženy jsou také nejčastějšími nakupujícími. Čím dál více k nám přicházejí také mladší ročníky hledat stylové retro poklady,“ zve Ratajová k návštěvě prodejen, které ze zisku podporují lidi ve stáří. Pobočky Sue Ryder najdete třeba na Letné, ve Vršovicích nebo v Michli.
Lidé mohou v obchodech oblečení a další doplňky nejen nakoupit, ale také je do nich darovat.
Kromě dobročinných aktivit vytvářejí některé „sekáče“ také pracovní místa pro lidi se znevýhodněním. „V organizaci Borůvka Praha od roku 1998 pomáháme lidem s tělesným postižením. Provozujeme charitativní second hand Koloběh na Novém Městě, kde pracují,“ popisuje PR manažerka této organizace Veronika Moudrá. „Když se vám v průběhu života změní pracovní schopnosti, hledáte místo, kde své dovednosti můžete uplatnit, ale tak, aby zaměstnavatel bral v potaz váš zdravotní stav. A tím Koloběh zajisté je,“ upřesňuje Moudrá.
Prospěšnou činnost realizuje i vinohradský Moment, další z pražských second handů. „Ze zisku podporujeme šest českých neziskovek. Ukazujeme, že každý může snadno pomáhat potřebným tím, že daruje, co už sám nepoužívá,“ přibližuje ředitelka obecně prospěšné společnosti Markéta Soukupová.
Pomáhat módou lze nejen lidem, ale také zvířatům. „Naši zákazníci jsou lidé, kteří mají rádi pejsky a kočičky, chtějí jim pomoci a přitom si i pořídit něco hezkého,“ říká Martina Milarová z dobročinného obchodu Pet Heroes. Kromě obchodu provozuje tato společnost útulek v Lanškrouně či azyl Handipet Rescue, který se zaměřuje na pomoc zvířatům s handicapem.