Minulý ročník byl více než úspěšný. Co chystáte letos?
Chystáme mnoho změn. Bude méně instalací, ale o to více budou komplikované, sofistikované i náročnější. Chceme zachovat na festivalu stále ducha jakési hry, kdy návštěvníci musí instalace trochu hledat, i když v samotném centru Prahy to není vždy úplně jednoduché.
Vypíchnete nějakou pecku… A třeba - bude nějaké místo, kde se bude promítat a kam se lidi normálně dostanou?
Dle mého názoru lidi jistě ocení hravou instalaci The Pool od americké umělkyně Jen Lewin anebo obří kyvadlo, které bude umístěno na smíchovské náplavce od holandského umělce Iva Schoofse.
A kdo se představí z českých umělců?
Samozřejmě, jedním z cílů festivalu je podporovat anebo i objevovat nove a zajímavé umělce. Jedním z těch zavedených bude letošní laureát ceny Jindřicha Chalupeckého Richard Loskot, který na Ovocném trhu předvede poměrně intimní práci s rozkladem světelného spektra. Další zajímavou instalaci bude dílo De/Kompozice od studia R/FRM, kdy zhudební jednu ze soch na Karlově mostě. Dáváme prostor i méně známým umělcům. V letošní otevřené výzvě jsme obdrželi přes 450 projektů od více čí méně zavedených umělců z více než 50 zemí z celého světa. Máme pocit, že posláním festivalu je objevovat nové talenty.
Nenapadlo vás zapojit umělce v rámci akce, ale v jejich vlastní produkci?
Je zajímavé, že se na tohle ptáte, protože právě letos jsme jeden takový projekt měli v plánu, ale z časových důvodů nám nevyšel. Předpokládáme jeho realizaci v nadcházejícím roce.
Jak je SIGNAL náročný na organizaci?
Musím říct, že ano, velice. Je to komplexní akce, událost, která svým dopadem změnila kulturní charakter Prahy i České republiky, která přichází s úplně novým a dosud neviděným kontextem. Připravit první ročník nám trvalo tři roky a nechali jsme na tom nervy, peníze a zdraví, o to však krásnější to byl pocit, když odezva na SIGNAL byla tak obrovská a pozitivní. Na to poučit se z vlastních chyb a udělat ten letošní rok ještě lepší, jsme však měli pouze rok.
Předpokládám, že musíte i spoustu věcí - myšlenek opustit …. Která byla nebo je, jež vám přes úřady neprošla?
Kupodivu jsme kvůli úřadům žádnou instalaci nemuseli zrušit. Magistrátní úředníci i ti na Praze 1 jsou k nám neuvěřitelně vstřícní. Samozřejmě ne vždy vyjde to první a nejjednodušší řešení, někdy instalaci musíme virtuálně stěhovat, ale doposud důvody pro nerealizování instalace byly spíše programového či finančního charakteru.
SIGNAL je výborná akce i co se týče marketingu Prahy - v době, kdy končí turistická sezona, může přitáhnout lidi zpět...
Ano, to sice nebyl primárním záměrem pro pořádání festivalu, ale ve spolupráci s Václavem Novotným a Ondřejem Pechou, když jsme festival plánovali, tak potenciál cestovního ruchu byl jedním s podstatných faktorů pro určení termínu realizace.
Co říkáte na to, že vlastně díky videomappingu měníte pohled na historické budovy?
Mně osobně se líbí spojování starého s novým, nebo chcete-li klasického s moderním. Myslím, že to přináší úplně nový pohled na tu stejnou věc. Od projekce na kostel sv. Ludmily jsem jej již nikdy nevnímal stejn
Jaký je váš názor na světelný smog?
Určitě myslím, že světelný smog hraje velikou roli v našich životech. Za dávných dob, kdy neexistovala elektrifikace a svítilo se jen svíčkami, byl životní rytmus naprosto jiný, řídil se východem a západem slunce. V dnešní době, kdy ani nemusíme vědět, zda je den anebo noc je to naopak a velice nás to ovlivňuje, i když to vnímáme jako samozřejmost. Dle mého názoru by se však neměla regulovat světelnost jako taková, na to už je náš svět příliš nastaven, ale co by se regulovat mělo, obzvláště v Praze je četnost a provedení světelné reklamy, které je již příliš a nemá zdaleka úroveň hodnou města, jako je Praha.
Barvy v metropoliFestival Signal se chystá na víkend od 16. do 19. října.
|