metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Sobota 23. září 2023. Svátek má Berta
Festival Signal | foto: Tereza Hřibalová

Praha je nadšená! Festival světla Signal vidělo téměř 230 tisíc diváků

  16:33
Festival světla Signal vidělo asi 230 tisíc diváků. Praha to tvrdí na základě průzkumu přes mobilní telefony. Co do návštěvnosti by se tak festival stal největší kulturní události v Česku. "Výdaje návštěvníků se díky festivalu podle výpočtů hlavního města navýšily o více než 100 milionů korun," řekl dnes náměstek primátora Václav Novotný. Praha proto chce, aby se akce příští rok opakovala.

Festival se konal v polovině října na desítkách míst hlavního města. Třicítka autorů připravila projekce, světelné instalace a videomapping, kterým ozvláštnila známé budovy ve městě i veřejná prostranství. Festival chtěl podle pořadatelů představit Prahu jako místo, kde se díky moderním technologiím snoubí historický genius loci se současným uměním.

Praha na konání festivalu přispěla pěti miliony korun. Proto si nechala přes mobilní telefony zmonitorovat, kolik návštěvníků akce přilákala. Porovnala pak čísla o tom, kolik lidí se na daných místech pohybovalo ve srovnatelné dny před festivalem a po něm a kolik na ně přišlo ve dnech akce. V době festivalu se na místech konání pohybovalo více než 226 tisíc lidí, zatímco ve srovnatelné době mimo akci to bylo přes 107 tisíc lidí.

Praha vydělala na tržbách čtyřnásobek

Novotný zdůraznil, že sčítání zároveň ukázalo, že v době festivalu bylo v Praze dvojnásobné množství turistů, tedy asi o 11 tisíc více než normálně. Podle něj se tak podařilo do metropole nalákat turisty mimo sezonu, kdy klesá zájem o ubytování.

Podívejte se na fotogalerii z festivalu Signal

Festival Signal
Festival Signal
Festival Signal

Podle Novotného ze získaných čísel a z dlouhodobých statistik vyplývá, že díky festivalu se navýšila útrata českých i zahraničních turistů o asi 104 miliony korun. Na daních pak veřejné rozpočty měly získat asi 20 milionů, tedy čtyřnásobek Prahou poskytnuté podpory. "Jsme si tedy jisti, že to budeme opakovat a to nejenom v případě festivalu Signal," řekl.

Návštěvnost festivalu ve Varech je poloviční

Novotný odmítl, že by monitoring kvůli sledování mobilů porušil osobní svobodu lidí. Výsledkem podle něj nejsou osobní data, ale anonymní grafy. Dodal, že podobné výzkumy jsou ve světě byznysu běžné.

Podle organizátorů čísla ukazují, že se jim podařilo uspořádat největší českou kulturní akci. Karlovarský filmový festival podle ředitele festivalu Světla Martina Pošty udává návštěvnost 116 tisíc lidí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vnučka uznávaného psychologa dál pomáhá, založila organizaci zaměřující se na rodiny s dětmi

vydáno 23. září 2023  9:00

„Rodiče by měli uznat vlastní chybu,“ říká pro deník Metro Alžběta Candia Muñoz, která jde v šlépějích svého dědy, známého lékaře.  celý článek

Každý může být hrdinou. Inspirujte se! Můžete setkat s těmi, kteří nám pomáhají

vydáno 22. září 2023  17:02

Osmý ročník oblíbené akce Den hrdinů na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému. Akce proběhne...  celý článek

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek