Chcete si udělat hezkou fotku s partnerem na Karlově mostě, když k vám náhle přiběhne osoba, která vás nutí snímek z fotoaparátu vymazat. Že je to nemožné? Naopak, s podobnou situací má zkušenost nejeden fotograf.
Fotku si udělejte, ale na Facebook ji raději nedávejte
Na kameru zapomeňtePoplatek za den natáčení na kameru na Karlově mostě pro komerční účely je 250 tisíc korun. Poplatek pro fotografy je nižší a záleží na dohodě s vlastníkem mostu. |
"Určitá skupina lidí má mafiánské praktiky ohledně fotografování na Karlově mostě. Turisté jim nevadí, ale kdybych chtěl zhotovit kvalitní výtvarnou fotografii, tak mám smůlu. Přiběhne ochranka a vyžene vás," popisuje svou zkušenost čtenář deníku Metro J. M. Podle Sdružení výtvarníků Karlova mostu, které za historický unikát spoluzodpovídá, nesmí na místě fotografové využívat stativ. "Ve chvíli, kdy nemá fotograf povolení od radnice Prahy 1, nemůže se stativem na místě fotit už jen proto, že zabírá veřejný prostor, a je vykázán z místa," vysvětluje právní zástupkyně sdružení Vladimíra Krupičková.
Ve skutečnosti se ale zákaz fotografování netýká pouze profesionálních fotografů, kteří chtějí pomocí stativu vytvořit uměleckou fotografii. Potíže hrozí každému, kdo se o snímek z mostu podělí s ostatními. "Turisté i naši občané mohou fotit pro své osobní potřeby fotografie z Karlova mostu, ale nesmí fotografovat pro komerční účely. Pokud fotografie vystaví na Facebooku či jiné sociální síti, tak je to už využívání fotografie pro širší veřejnost," popisuje mluvčí radnice první městské části Veronika Blažková. Vzápětí ale dodává, že v případě, kdy radnice odhalí viníka, který fotografii pořízenou na Karlově mostě zveřejňuje například na svém profilu na Facebooku, zpravidla neřeší tento přestupek pokutou. "Záleží, zda byla fotografie využita k reklamě či nikoliv," říká Blažková. Ta vysvětluje, že pokud chce někdo na mostě pořídit kvalitní snímky, musí získat souhlas od vlastníka mostu a od Sdružení výtvarníků Karlova mostu.
Eiffelovku přes den foťte, v noci raději ne Že dostávají za fotografování peníze jen modelky? Zapomeňte. Na odměnu mají právo i tvůrci významných architektonických děl. Stejně jako na filmy, i na některé stavby se totiž vztahuje autorský zákon. Ten platí v tomto případě ještě sedmdesát let po autorově smrti, až poté si bez starostí můžete budovu vyfotit. Problém nastává například u Eiffelovy věže. Před sedmi lety řešily francouzské soudy, zda je Eiffelova věž autorsky chráněna či nikoli. Nakonec se usoudilo, že jelikož je její tvůrce již devadesát let mrtvý, není již třeba si při jejím komerčním focení žádat o povolení. Problém však nastává při fotografování v noci. Osvětlení věže staré pár let bylo totiž uznáno za umělecké dílo a na jeho vyfocení již povolení potřebujete. Naopak v Itálii neplatí u většiny historických budov ani lhůta 70 let od úmrtí autora a povolení potřebujete téměř na vše, co je považováno za národní památku. |