„Napadené rozhodnutí je zcela jednoznačně nezákonné. Tato nezákonnost dosahuje dokonce takové intenzity, že jej lze označit za projev určité zvůle, zneužití veřejné moci a záměrného porušování právních předpisů,“ píše se v odvolání. Podle něj o stejné věci rozhodlo ministerstvo pro místní rozvoj, které odvolání odmítlo ve prospěch investora.
Magistrát v rozhodnutí vydaném minulý týden konstatoval, že došlo k porušení stavebního zákona, protože nebyly dodrženy všechny náležitosti územního rozhodnutí. „Předmětné územní rozhodnutí některé náležitosti neobsahuje, například druh pozemků, vzdálenosti od sousedních staveb, dostatečně jasně a srozumitelně popsaný tvar budovy, vymezení území dotčeného vlivem stavby,“ uvádí rozhodnutí.
Projektová dokumentace se měnila
Za nezákonné magistrát považuje také to, že některé podklady pro rozhodnutí byly vydány k původně projednávané dokumentaci, která se ale změnila. Jde například o stanovisko orgánů životního prostředí. Část stavby má navíc vzniknout na pozemcích Národní galerie, investor ale nemá její platný souhlas.
Dům navrhl architekt Zdeněk Fránek, projekt se několikrát měnil. Původní podobu projektu z roku 2008, která počítala s prosklenou fasádou, odmítlo na základě názoru Národního památkového ústavu ministerstvo kultury a zrušilo v roce 2010 povolení pražských památkářů. Nový projekt firmy Praga Progetti e Investimenti s okny do tvaru obličejů ale památkový ústav i magistrátní památkáři schválili a na tomto základě bylo vydáno stavební povolení.