metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka

Další 4 fotografie v galerii
Traktor Zetor 7745 byl v městském provozu používán při údržbě tramvajových tratí. Dopravce k němu prodává také radlici. | foto: DPP

Je libo traktor, autobus či vrtačku s logem dopravního podniku? Hoďte nabídku do obálky

  5:00
Největší pražský dopravce opět rozprodává nepotřebný majetek. Takzvaní šotoušové mohou zasílat své nabídky až do konce srpna. „Je tam traktor a nějaké další veselosti,“ říká mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Je to skutečně tady. Milovníci hromadné dopravy, takzvaní šotoušové, začínají opět rozbíjet prasátka. Dopravní podnik se po čase tradičně zbavuje nepotřebného majetku. Seznam je opět plný zajímavých kousků i na první pohled nepotřebné veteše. Standardně je na seznamu několik vyřazených autobusů typu SOR, vysokozdvižných vozíků či náklaďáků opatřených oficiálním logem dopravce. Najdou se zde ale i různá více či méně funkční technická udělátka, jako jsou sněhové radlice, stojanová sada zvedáků, mazací lis, kuřoměr, mycí stroje, svářečky či brusky.

Technicky i morálně zastaralé
V seznamu položek, které lze od dopravního podniku získat, je také lis, pila, čistič hadic, parafínová lázeň, roletová garážová vrata či zdravotní přístroj na lymfodrenáž. Přístroj, kterým byla zaměstnancům podniku v minulosti prováděna lymfatická masáž, však nefunguje.

Městských autobusů typu SOR nabízí nyní dopravce hned třináct. Všechny mají najeto okolo sedmi set tisíc kilometrů.

„Přístroj samotný je funkční, nicméně jsou potrhané prasklé kalhoty, jež nejdou nafouknout. Nevyhovuje legislativě, je morálně i technicky zastaralý. Případný další provoz na přímou odpovědnost provozovatele[/PRVNI_TEXT],“ píše dopravní podnik na svém webu.

Času je dost
Poslední podobná dražba proběhla na začátku letošního roku. Tentokrát je podle Řehkové na podávání nabídek trochu více času než obvykle. A to vzhledem k prázdninám, kdy by nemusely obvyklé dva týdny někomu stačit. „V případě zájmu o majetek zašlete prosím vámi navrhovanou kupní cenu v zalepené, nadepsané obálce s heslem Obálková metoda a inventárním číslem poptávaného majetku. Kromě návrhu ceny uveďte prosím své jméno, telefonní číslo a e-mailovou adresu,“ říká pro deník Metro Řehková a dodává, že termín odevzdání obálek s návrhy kupních cen v podatelně dopravního podniku v Sokolovské ulici je momentálně stanoven do čtvrtka 31. srpna do 15.45 hodin. „Ve stejnou dobu bude současně ukončeno i zveřejnění nabídky,“ dodává Řehková.

Odvoz dopravní podnik doporučuje provést na podvalníku. A to i přesto, že mají jejich autobusy tentokráte také funkční kola.

Osvědčená metoda
Ani v moderní době, kdy s pomocí několika kliknutí na internetu zorganizujete on-line dražbu, nedá dopravce na takzvanou obálkovou metodu dopustit. Osvědčuje se mu totiž hned z několika důvodů. Kromě faktu, že zaměstnanci nemusí jednotlivé položky dávat oceňovat, případně platit za úschovu a likvidaci, je to totiž záruka i nejvyšších prodejních cen. „Nemusíme platit ani za případnou ekologickou likvidaci či úschovu,“ vysvětluje Řehková.

Jede traktor, je to Zetor..

Video i osobní návštěva
Chcete-li si majetek podniku okouknout osobně, lze si po předběžné telefonické dohodě na čísle 724 332 706 domluvit prohlídku. Na webu dopravce je však k dohledání nejen seznam položek doplněný fotkami a údaji o stavu a původu prostředků a vybavení, ale i odkazy na prohlídková videa. Ta tradičně doplňuje audiokomentář.

Jestliže si od dopravního podniku koupíte autobus, bývá v některých případech třeba počítat se ztrátou kol či s poplatkem za jeřáb. Za něj si dopravce účtuje 1360 korun bez DPH, a to za každou hodinu provozu.

„Stav odpovídá stáří a kilometrickému nájezdu. Vozidlo je obtížné nastartovat z důvodu vadné kulisy řazení. Únik oleje z motoru, proniká olej z turbodmychadla do sacího potrubí, únik oleje z náboje levého předního kola, drobné úniky vzduchu, baterie nedrží kapacitu,“ píše o jednom z vyřazených sorů dopravce na svém webu. Traktor od firmy Zetor je pak na témže místě popsán zaměstnanci dopravního podniku jen o něco málo lákavěji.

Přístroj na lymfodrenáž je potrhaný, a tedy nefunkční.

„Stav vozidla odpovídá stáří a používání v městském provozu při údržbě tramvajových tratí. Drobné úniky provozních kapalin, únik oleje ze zadních reduktorů, baterie nedrží kapacitu,“ uvádí dopravní podnik. Zajímavostí je i fakt, že šotoušové nezřídka o získání majetku dopravního podniku soupeří s výkupnami kovů. Je-li totiž cena šrotu z výkupen vyšší než ta nabízená za daný majetek, je dotyčný ze seznamu vyřazen.

Komentáře

Hlavní zprávy

Centrum Paprsek funguje již třicet let, stará se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek