V nabídce jsou stovky hrobů a hrobek. „Jde o opuštěná místa, za které majitel roky nezaplatil,“ řekl ředitel. Správa hřbitovů hroby prodává až ve chvíli, kdy se původní majitel neozve několik let a nereaguje ani na žlutou samolepku s výzvou, která visí na zanedbaném hrobě.
Vybírat si lze z domova prostřednictvím digitální on-line mapy hřbitovů. Zájemci na webu najdou údaje o stáří, rozměry a aktuální fotografie každého místa.
Starý hrob si lidé pořizují i s ostatky těch, kteří v něm byli pohřbeni. Pokud si klienti přejí koupit hrob prázdný, musí zaplatit za exhumaci. Taková služba je ovšem mnohdy dražší než samotné pořízení hrobu. Exhumace jednoho těla stojí od 4000 do 11.500 korun, na další tisíce vyjde odkryv náhrobku a zeminy nebo pořízení exhumační rakve. „Řešením je tedy ponechání ostatků na místě původního uložení,“ doplnil ředitel.
Vyšehrad a Olšanské hřbitovy jsou dražší
Ceny nevyužívaných náhrobků stanoví soudní znalec a odvíjí se od kvality a stavu pomníku a také od lokality. Třeba na Vyšehradě nebo na Olšanských hřbitovech jsou vyšší než v jiných místech Prahy. Například jeden z nabízených hrobů v urnovém háji na Vinohradech z kvalitní leštěné švédské žuly vyjde na 4355 korun, nájemné na 8232 korun. Za žulový pomník u hlavní cesty zaplatí zájemce přes 20.000 korun, za nájemné 8520 korun.
V případě urnového hrobu se nájemní smlouva uzavírá na pět let, u hrobu na deset a hrobky na dvacet let. Výše nájmu na všech pražských hřbitovech činí 120 korun na metr čtvereční.
Správa pražských hřbitovů pečuje o více než 200.000 hrobů v celé Praze. Organizuje mimo jiné projekt adopce významných hrobů nebo ukládání uren do takzvaného lesa vzpomínek.