Vlhký podzemní prostor na Olšanských hřbitovech byl nevyhovující. „Rakve se při stěhování dobrovolníkům doslova rozsypávaly pod rukama. Některé ostatky ani schránku neměly a ležely v podzemí volně rozházené, jiné byly plesnivé,“ uvedl ředitel. Ostatky proto v polovině roku 2014 za účasti armády provizorně uložili v bývalém muničním skladu u Říčan. Poté začala rozsáhlá oprava kostnice.
„Klíčové bylo odstranění vlhkosti a vybudování efektivnějšího systému větrání,“ řekl Červený. V dalším kroku odborná firma rozebrala dlažbu, která tvoří střechu podzemních prostor, a prostor odizolovala proti vodě a vlhkosti. Opraveny byly také železobetonové police, na něž budou umístěny rakve. Denní světlo do podzemí vrhají světlíky. Vedení hřbitovů zvažuje osvětlení kostnice, aby do ní lidé mohli okénky nahlédnout.
Na rekonstrukci kostnice přispělo zhruba 2,4 milionu korun ministerstvo obrany, zbytek zaplatilo město. „Polovinu celkových nákladů tvoří pořízení nových rakví, které jsou naimpregnované, aby se zvýšila jejich životnost,“ doplnil Červený.
U vchodu do kostnice budou návštěvníkům hřbitova k dispozici informace o historii místa a lidech, kteří uvnitř odpočívají. Podle archivních dokumentů jde především o oběti první světové války, lidi různých národností, kteří zemřeli na následky válečných zranění v pražských lazaretech. Kromě toho jsou v olšanském osáriu uloženy ostatky legionářů.