„Je vidět, že hřbitovy mají potenciál pro získávání evropských peněz,“ uvedl ředitel. SPH už dříve dostala peníze na obnovu Malostranského hřbitova na Smíchově. Podle Červeného jde spíš o památku než hřbitov, protože se tam už více než 100 let nepohřbívá. Areál podél Plzeňské ulice se má po obnově otevřít i pro veřejnost.
„Ve stejném operačním programu byla vypsaná ještě dodatečná výzva, takže jsme dali dohromady projekt na revitalizaci novější části Olšanských hřbitovů,“ doplnil Červený. Je podle něj jednodušší odůvodnit investici do zabezpečení provozu hřbitova než do památek. „Padající zeď se hned opraví. Padající kaplová hrobka se jen opáskuje, aby na někoho nespadla,“ uvedl.
Hrdličkova rodina se dočká opravy
Pomoci mají právě evropské fondy. V plánu je restaurování 25 cenných náhrobků včetně známého bílého mramorového sousoší na hrobce rodiny Hrdličkovy. Dostaví a opraví se také několik kaplových hrobek. „V současné době jsou v dezolátním stavu. Z jedné zbývá jen průčelí,“ vysvětlil Červený. Největší z nich bude zpřístupněná veřejnosti, uvnitř bude expozice s panely informujícími o funerální kultuře od 18. století.
Peníze půjdou také na obnovu zeleně, do níž se podle Červeného desítky let neinvestovalo, nových cest a mobiliáře. „Když přijedou lidé ze zahraničí, tak se diví detailům, které my skoro ani nevnímáme,“ řekl ředitel. Jako příklad uvedl kohoutky, u nichž si lidé točí vodu do konví. Současné plastové trubky by měly nahradit vzhlednější litinové sloupky. Odlehlejší části hřbitova pak budou hlídat kamery. U tří vchodů by měly vzniknout samoobslužné informační kiosky s dotykovým displejem. Turistům by měly poradit cestu k hrobu významných osobností, nájemcům hrobů třeba ověřit, jestli mají v pořádku smlouvu o pronájmu hrobového místa.
O Olšanech
|