Národní knihovna, která v Klementinu sídlí, se za tímto účelem spojila s Prague City Tourismem (PCT). Výsledkem spolupráce je nová turistická trasa s průvodcem. Zájemci od soboty dostanou možnost nahlédnout do Barokní knihovny, která je považována za nejkrásnější knihovní sál na světě. Další zastávkou trasy bude Meridiánová síň s dobovými astronomickými přístroji ve 2. poschodí Astronomické věže. Z jejího vrcholu už tři sta let shlíží obr Atlas nesoucí na ramenou nebe plné hvězd. Ty v Klementinu ostatně nikdy nechyběly – v hvězdných atlasech ani v jeho sálech, v nichž hrál dokonce sám Wolfgang Amadeus Mozart. Vrcholem prohlídky je výstup na ochoz nejdéle souvisle měřící meteorologické stanice v českých zemích.
Samotná prohlídka potrvá zhruba 50 minut a bude probíhat každých 30 až 60 minut. Základní vstupné je 300 korun. Rodinný lupen vyjde na 650 korun. Stejně jako u ostatních věží, které PCT spravuje, bude platit ranní sleva. To znamená, že pokud na prohlídku vyrazíte první hodinu po otevření, zaplatíte za vstup jen polovinu. Objekt je v turistické sezoně otevřen od 9 hodin ráno.
„Klementinum patří mezi nejvýznamnější národní kulturní památky nejen na území Prahy, ale rovněž České republiky. Není přitom jen tichým dokladem kulturní vyspělosti předchozích generací a kouzla barokní architektury, ale také živým prostorem podporujícím vzdělávání a intelektuální rozvoj evropské společnosti,“ zve na prohlídku ředitel Národní knihovny ČR Tomáš Foltýn.
Klementinum bude zároveň od soboty zařazeno do souboru Pražských věží. Nově bude možné na jednu multi vstupenku navštívit devět objektů. Lístek za 990 korun nabízí možnost se během 365 dní podívat třeba do Staroměstské radnice, na petřínskou rozhlednu nebo do Prašné brány.