metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Roman Janoušek | foto: Profimedia.cz

Nedbalost u Janouška? To nepřichází v úvahu, říká státní zástupkyně

  11:36
Lobbista Roman Janoušek, který podle policie srazil v březnu svým vozem v opilosti ženu, bude stíhán za úmyslný trestný čin. Informovala o tom žalobkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 Jitka Rybenská, která případ zpracovává. Lobbistovi tak stále hrozí za úmyslné těžké ublížení na zdraví od tří do deseti let vězení. Rybenská také uvedla, že obžalobu na kontroverzního pražského podnikatele rozhodně podá.

"Já zatím nevím, jestli se to bude překvalifikovávat, ale nedbalostní právní kvalifikace nepřichází v úvahu," prohlásila státní zástupkyně. Podle ní se nyní řeší zejména kvalifikace trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, ze kterého je Janoušek také obviněn. "Podle mého názoru se to skončit jinak než obžalobou nedá," uvedla Rybenská. Jak dlouho bude vyšetřování ještě trvat, ale nedokázala odhadnout. Policisté jí předložili v pátek znalecké posudky, které musí prostudovat.

"Jen posudek z oboru dopravy má asi 90 stran, já se tím musím pročíst," podotkla žalobkyně. Poté bude rozhodovat, zda ještě není třeba doplnit dokazování. Kromě posudku z oboru dopravy znalci zkoumali Janouškovu příčetnost, hodnotili také vážnost zranění ženy. Deník Právo dnes uvedl, že podle znalců je lobbista za své jednání plně trestně odpovědný, ženě způsobil těžkou újmu na zdraví, navíc ji prý mohl před svým autem vidět. Z toho vyplývá, že by se již kvalifikace jeho činu nemusela měnit.

Kauza Janoušek

  • Podnikatel podle policie při jízdě v Praze 4 nedodržel bezpečnou vzdálenost a narazil do vozu, který jel před ním. Jel prý dál a zastavil až po zhruba 50 metrech na světelné křižovatce. Řidička z poškozeného auta za ním šla a pokoušela se ho kontaktovat, Janoušek ji ale podle policie autem srazil a ujel. Policie lobbistu dostihla, při dechové zkoušce mu naměřila přes 2,2 promile alkoholu.
  • O Janouška se zajímá také protikorupční policie. Detektivové zkoumají jeho úlohu při prodeji pozemků dopravního podniku na pražské Palmovce a také to, zda nezasahoval do řízení o změnách územního plánu.
  • Janoušek sraženou ženu odškodnil, což může mít vliv i na výměru případného trestu u soudu. Janoušek ženě zaplatil 900 tisíc korun, což by měl být trojnásobek bodového ohodnocení zranění, které vyčíslili lékaři.

Komentáře

Hlavní zprávy

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

vydáno 7. prosince 2023  7:00

V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle...  celý článek

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek