„Nebudeme nikoho pouštět dovnitř. Je to objekt soukromého vlastníka,“ řekl Vaníček. Squatteři se podle jedné ze squatterek, která si nepřála uvést jméno, dostali do objektu jinudy než hlavním vchodem. Hlídače popsala jako muže v maskáčích, kuklách a vestách, za pasem prý měli nůž a plynovou pistoli. „Říkali, že mají umožnit pouze stěhování,“ uvedla.
Vaníček, který památkově chráněnou usedlost vlastní, v pondělí řekl, že násilím lidi vyhánět nebude. Squatteři ale dobrovolně odejít nechtějí. V pondělí na místo dorazili stavební dělníci a začali ho vyklízet. Na podporu squatterů v pondělí v podvečer k Cibulce dorazily desítky lidí, další se tam chystají dnes.
Smlouvu o pronájmu majitel vypověděl
Usedlost Cibulka, jejíž historie sahá do 14. století, je dlouhou dobu neudržovaná. Před pěti lety se pokusila o její oživení skupina mladých lidí, která připravovala v objektu se souhlasem majitele kulturní projekty. V listopadu 2008 zde ale propukl fyzický konflikt mezi obyvateli usedlosti a policií, která objekt prohledávala při pátrání po pachateli loupežného přepadení. Byli přitom zraněni tři policisté a čtyři squatteři byli obviněni z útoku na veřejného činitele. Majitel usedlosti se pak od squatterů odvrátil. Proti zákroku policie se konala demonstrace na Palackého náměstí.
Několik desítek lidí se na den vrátilo do statku v červenci 2009. Tehdy šlo o protest proti vyklizení vily Milada, kterou od roku 1997 také obývali squatteři. Znovu objekt obsadili v roce 2012, policie je opět vystěhovala. Po dalších jednáních aktivisté s majitelem Cibulky uzavřeli smlouvu, kterou ale ke konci letošního března Vaníček vypověděl.