metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír

Další 4 fotografie v galerii
Netradiční výhled na Vyšehrad a na Železniční most. | foto: Metro.cz

Odplout nemůže a k dotacím se dostává těžko. Nyní chce Admirál na Smíchově chytat slunce

  16:50
Když botel Admirál v roce 1971 z Českých loděnic mezi Železniční a Palackého most připlul, začínala tu Hana Vávrová jako recepční. Na plovoucím hotelu se seznámila i se svým mužem. Pár let po revoluci Otakar Vávra firmu odkoupil. V současnosti společnost patří jeho synovi. Hana Vávrová je v botelu ředitelkou.

Skoro stometrové plavidlo jsme navštívili v rámci nového letního seriálu Obři na Vltavě. Ve zdejších kajutách hledali ubytování hlavně cizinci. Po pandemii covidu si sem ale našli cestu i Češi toužící po netradičním zážitku. „Domácí klientela tvoří asi třetinu našich hostů,“ odhaduje ředitelka botelu Hana Vávrová. Při zmiňovaném covidu musel Admirál bojovat jak s odlivem klientů, tak i s úřady. Problém byla podpora od státu. Plovoucí hotel totiž nemá adresu. S tím ale formuláře nepočítaly.

Chybějící číslo popisné zlobí společnosti i nyní. Admirál by totiž měl rád do konce roku na střeše solární panely. Bez jasné adresy je však komplikované požádat o dotace a všechna povolení.

Měl to tu rád i Karel Gott

  • Ač se to na první pohled nezdá, uvnitř plavidla je přes 80 pokojů. Většina je dvoulůžková. V nadstandardním pokoji se ale vyspí i čtyřčlenná rodina.
  • Zvuk má i zdejší restaurace. Však do ní chodil například i Karel Gott.

Posádka se ale nehodlá v boji s byrokratickými živly vzdát. Však už loď pár pohrom přežila. Třeba při povodních v roce 2002 byla o sedm metrů výš. Admirál uvázaný ke smíchovskému břehu velkou vodu vydržel. Musel. Odplout nepřicházelo v úvahu. Plavidlo nemá motor, navíc se nevejde pod žádný most.

Už tehdy, před 52 lety, se sem dostávalo na dva kusy. Nejprve připlula spodní část, horní přivezla až další loď. Na Smíchově se botel jeřábem kompletoval. Skoro jako obří stavebnice. Pokud půjdete kolem, stavte se. Třeba jen na kávu. Loď má ideální polohu. Je kousek od centra a navzdory tomu, že kotví na rušné náplavce, je na její palubě klid. Tak trochu jako někde na moři.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vítězné snímky z přehlídek v Cannes, Benátkách a Berlíně přijedou za pár dní do Prahy

vydáno 24. září 2023  19:03

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se od 4....  celý článek

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek