metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 25 °C

Čtvrtek 25. července 2024. Svátek má Jakub

Odplout nemůže a k dotacím se dostává těžko. Nyní chce Admirál na Smíchově chytat slunce

  16:50
Když botel Admirál v roce 1971 z Českých loděnic mezi Železniční a Palackého most připlul, začínala tu Hana Vávrová jako recepční. Na plovoucím hotelu se seznámila i se svým mužem. Pár let po revoluci Otakar Vávra firmu odkoupil. V současnosti společnost patří jeho synovi. Hana Vávrová je v botelu ředitelkou.
Netradiční výhled na Vyšehrad a na Železniční most.

Netradiční výhled na Vyšehrad a na Železniční most. | foto: Metro.cz

Skoro stometrové plavidlo jsme navštívili v rámci nového letního seriálu Obři na Vltavě. Ve zdejších kajutách hledali ubytování hlavně cizinci. Po pandemii covidu si sem ale našli cestu i Češi toužící po netradičním zážitku. „Domácí klientela tvoří asi třetinu našich hostů,“ odhaduje ředitelka botelu Hana Vávrová. Při zmiňovaném covidu musel Admirál bojovat jak s odlivem klientů, tak i s úřady. Problém byla podpora od státu. Plovoucí hotel totiž nemá adresu. S tím ale formuláře nepočítaly.

Chybějící číslo popisné zlobí společnosti i nyní. Admirál by totiž měl rád do konce roku na střeše solární panely. Bez jasné adresy je však komplikované požádat o dotace a všechna povolení.

Měl to tu rád i Karel Gott

  • Ač se to na první pohled nezdá, uvnitř plavidla je přes 80 pokojů. Většina je dvoulůžková. V nadstandardním pokoji se ale vyspí i čtyřčlenná rodina.
  • Zvuk má i zdejší restaurace. Však do ní chodil například i Karel Gott.

Posádka se ale nehodlá v boji s byrokratickými živly vzdát. Však už loď pár pohrom přežila. Třeba při povodních v roce 2002 byla o sedm metrů výš. Admirál uvázaný ke smíchovskému břehu velkou vodu vydržel. Musel. Odplout nepřicházelo v úvahu. Plavidlo nemá motor, navíc se nevejde pod žádný most.

Už tehdy, před 52 lety, se sem dostávalo na dva kusy. Nejprve připlula spodní část, horní přivezla až další loď. Na Smíchově se botel jeřábem kompletoval. Skoro jako obří stavebnice. Pokud půjdete kolem, stavte se. Třeba jen na kávu. Loď má ideální polohu. Je kousek od centra a navzdory tomu, že kotví na rušné náplavce, je na její palubě klid. Tak trochu jako někde na moři.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Peníze máme, s fyzičkou je to horší! Češi utrácejí za elektrokola klidně desetitisíce

vydáno 25. července 2024  5:22

Podle odhadů poradenské skupiny Moore Czech Republic se ekonomický optimismus Čechů mírně snižuje. Přesto jsou ochotní za leccos utrácet. Například za...  celý článek

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek

Kde je mé mlžítko? Rozmístění sprch a osvěžítek lze snadno naklikat v mapách na internetu

vydáno 24. července 2024  11:00

Pítka, fontány, brouzdaliště i zrekonstruované pumpy. To jsou místa, kde se mohou Pražané svlažit přímo v ulicích rozpáleného města. Nejvíce trendy jsou...  celý článek

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek