Tady žijí Keltové? Skoro. „Název našeho minipivovaru vznikl úpravou keltského výrazu pro strom – konkrétně olši. No a ta má hluboké kořeny, což odkazuje na velkou rodinu a ty jsou navíc velmi žíznivé,“ směje se Jana Tkačíková, která spolu s bratrem Petrem Ugrinem místní podnik vlastní. „A jak se rozrůstá koruna stromu, rozvíjíme se i my,“ dodává Petr, který má na starosti výrobu, sestra Jana obchodní stránku.
Minipivovar, který ročně vyprodukuje dva tisíce hektolitrů piva ročně, tu stojí od roku 2014. „Pocházíme z Chotěboře, odtud jsme se v roce 2007 odstěhovali. S tátou jsme později investovali do minipivovaru, který jsme postavili na zelené louce,“ ukazuje Petr provozovnu postavenou tak, aby šel projít celý proces vaření piva v okruhu. Je zde dvounádobová varna s vířivkou o objemu dva tisíce litrů s parním ohřevem. Otevřené spilky jsou čtyři po čtyřech tisících litrech a stejný objem mají CKT tanky v ležáckých sklepech.
Pivovar vaří klasicky – z žateckého chmele, českého sladu z Kounic a vody. „Ale také experimentujeme se svrchně kvašenými pivy, to je teprve adrenalin! Používáme k tomu speciální slady z Bamberku, americké chmely a kvasnice bereme zdarma od Budvaru,“ dodává pivovarník Petr.
Minipivovary se stále potýkají s dopady koronakrize a v Nupakách nejsou výjimkou. Řada hospod a restaurací totiž už po uvolnění restrikcí neotevřela. „Naše prodeje se už nedostaly na stejnou úroveň jako před pandemií. A to ještě musím zmínit drahé energie a zdražování surovin obecně. Zcela se kvůli tomu změnil trend – lidé méně chodí do hospod a my proto stáčíme méně sudů. Mnohonásobně více prodáváme pivo v PET lahvích, které si lidé berou domů. Museli jsme kvůli tomu přidat plnicí linku,“ vysvětluje Jana Tkačíková. Stále se prý věrné hospody drží, třeba kolovratský podnik U Boudů nebo Hliněná bašta z Průhonic.
„Za poslední rok jsme prodali necelý milion lahví piv z českých minipivovarů,“ říká k tomu naopak Michael Sklář, manažer sortimentu piv obchodů Albert. To je cesta, kde vidí minipivovary naději. „Nyní máme piva z téměř sedmdesátky malých českých pivovarů. Vnímáme rostoucí zájem o řemeslná piva. Populární jsou Jarošovský pivovar, Hostivar, Pivovar Kunratice, Matuška, Plasy a právě Gwern.“