metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 20 °C

Sobota 30. září 2023. Svátek má Jeroným, Ráchel
Bohumil Černý, ředitel pražské botanické zahrady | foto: ArchivMetro.cz

Přineste si deku, dejte si naše víno a relaxujte, zve ředitel botanické zahrady

  5:13
Koronavirová krize se dotkla také Botanické zahrady hlavního města Prahy. Její ředitel Bohumil Černý ale i v negativu vidí pozitivum, protože se během uzavření areálu mohlo více pracovat na úpravě nového vodovodu. Přes léto zve Černý na výstavu jehličnanů.

Jak moc dopadla na vaši botanickou zahradu ona jarní vynucená uzavírka?
Zásah do návštěvnosti nebo obecně do ekonomiky zahrady byl nezanedbatelný. V tržbách máme oproti loňsku propad asi osm milionů korun. Přišli jsme o velkou výstavu orchidejí, která probíhala před opatřeními vlády jen čtyři dny. Náklady do ní byly, ale návratnost se nekonala. Výstava motýlů také neproběhla a do konce roku jsme ji zrušili. Jelikož se motýli líhnou ve skleníku Fata Morgana, kde je větší koncentrace lidí, chtěli jsme tomu předejít. Po znovuotevření 20. dubna byl pěkný návrat návštěvnosti, ale pak zase několik týdnů pršelo, což zase lidi odradilo.

Mohli jste aspoň pracovat na některých úpravách v zahradě. O co třeba šlo?
Ano, mohli jsme koronavirovou krizi vzít i pozitivně. Urychlili jsme většinu stavebních akcí. Ať už to byly vnitroareálové rozvody vody, nebo práce na vodovodu z Vltavy. Tou stavbou bychom jinak za provozu různými výkopy dost omezovali pohodlí návštěvníků. Také ve Fata Morganě proběhly některé údržbové práce, například čištění opláštění nebo probírky expozic, na což jsme původně plánovali čtrnáctidenní uzavření skleníku během letních prázdnin.

Zmínil jste vodovod. Jak to s ním aktuálně vypadá?
Do konce prázdnin budou hlavní práce hotové. Ovšem některá čerpadla a technologie se objednávaly ve Francii nebo Itálii, což způsobuje mírnou prodlevu v dokončení. Je to podle mě nejdůležitější investiční akce od založení zahrady. Dosud pro nás byla voda limitující faktor z ekonomického a následně i ekologického hlediska, protože jsme zalévali pitnou vodou. To bylo omezení pro rozvoj expozic, které by byly náročné na vodu. Proto jsme se soustředili na budování návštěvnické vybavenosti, jako jsou vstupy, toalety či výstavní pavilon. Až se dokončí vodovod, začnou se chystat i expozice.

Co se týče vstupů, nový pod Fata Morganou už se rýsuje. V jakém je stavu?
Nejnáročnější terénní úpravy už jsou dokončené, restaurace je postavená a čekáme na dodělání schodů či cest. Do konce letošního roku by ale mělo být všechno hotovo.

Přes prázdniny probíhá výstava jehličnanů. Proč by ji měli lidé navštívit, nestačí jet třeba na Šumavu?
Jehličnany jsou skupina rostlin, kterou často opomíjíme a nebereme příliš vážně to, co se děje okolo. Pokud navštívíte smrkový les, tak bude pravděpodobně dost proschlý, nebo už je prosekaný po napadení kůrovcem. Borový les je ohrožován sypavkou, což je plíseň, která lesy ničí. Právě návštěvou botanické zahrady se dozvíte důvody, proč se tyto věci dějí, jak jim lze předcházet, a také vše vysvětlujeme dětem na různých pomůckách. Výstavu provází Čtyřlístek, se kterým můžou děti soutěžit. Jedno zastavení je věnováno českým lesům a klimatickým změnám.

Dalším lákadlem je ovšem fakt, že v zahradě máte i stromy, které v českých lesích nespatříme...
Naše botanická zahrada disponuje stovkami druhů jehličnanů. Ať už z mírného pásu, nebo tropickými, které máme ve Fata Morganě. Na výstavě je uvedena i užitkovost. Míza ze spousty jehličnanů se v tropech využívá jako sladidlo. Návštěvníkům ale nabízíme třeba i sbírku šišek. Je zde nejtěžší, nejmenší i největší šiška na světě. Většina návštěvníků si myslí, že čím vyšší jehličnan, tím větší šiška, ale ono to tak není. Máme zde například šišku sekvojovce obrovského, který může dorůstat až sta metrů, ale jeho šiška má pět až sedm centimetrů. Vystaveny jsou jak příčné, tak podélné řezy dvaceti druhů jehličnatých dřevin.

Na co byste návštěvníky v létě ještě nalákal?
Zahrada také krásně voní. Můžete si projít vonnou stezku, ale také expozici růží ze skupiny Parfuma, které voní jako známé značky parfémů. Přičichnout si můžete k rostlinám také v expozici Středomoří. Jsou zde třeba levandule či šalvěje. Značka ideál je, když si vezmete deku. Sednete si na ornamentální zahradě, dáte si něco dobrého k jídlu, víno z naší vinice a můžete relaxovat celý den. 

Komentáře

Hlavní zprávy

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek

Téměř 500 let starý pivovar opravují nadšenci z Měcholup. Zlonické pivo chce valivou pěnu

vydáno 29. září 2023  5:59

Budova Pivovaru Zlonice, který se nachází asi sedm kilometrů severně od Slaného, má nové vlastníky. Těmi je dvojice mladých pivovarníků stojících za již...  celý článek

Komerční sdělení

Petit Prix zve vyznavače orientačního běhu na svahy loňského šampionátu

vydáno 29. září 2023

Lyžařská sezóna je sice zatím v nedohlednu, ale spodní stanice vleku v obci Nová Ves nad Nisou bude i tak v sobotu 30. září a v neděli 1. října v...  celý článek