metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 1. října 2023. Svátek má Igor

Další 1 fotografie v galerii
Náměstek Petr Dolínek má na starost dopravu. | foto: MHMP

Radní Dolínek: Blanka se otevře ve druhé půlce září

  9:40
Blanka, metro D, železnice na Kladno či letiště. Na otázky týkající se dopravy v metropoli odpovídal pro Metro radní pro dopravu a náměstek primátorky Petr Dolínek.

Kdy otevřete Blanku?
Na poslední schůzce za účasti policie jsme se bavili o druhé polovině září.

Takže platí 15. září?
Nemůžu garantovat den, ale platí druhá polovina září a bude to nejspíše neděle. Když se podaří v neděli otevřít tunel, řidiči budou mít do pondělí čas si zvyknout na ostřejší provoz. Ve druhé polovině srpna proběhne schůzka neoficiálního krizového štábu města za účasti městských částí, kde probereme, jak bude situace vypadat v první dny, abychom předešli případným problémům.

Jaké změny s otevřením Blanky nastanou přímo v centru města?
Praha 1 už oznámila, že bude neprůjezdný Újezd. Když pojedete od Národního divadla, tak před Újezdem budete muset zahnout doleva, poslední část ulice se promění v pěší zónu. Když pojedete od Anděla, tak zóna začne u tanku, kde bude možnost odbočit na Strahov. Karmelitskou už nedojedete nikam, na Újezdě vznikne nové nástupiště na Petřín. Na Malou Stranu budete mít možnost přijet, ale otočit se budete muset na Malostranském náměstí.

Kolik bude stát výstavba metra D? Objevila se různá čísla.
Konečné číslo pro trasu D z Písnice na Pankrác je 35 miliard včetně automatizovaného metra. Nechci, aby to bylo jako s Blankou, aby moji následovníci byli překvapeni, kolik to bude stát. A pokud bude postavena i část mezi Pankrácem a náměstím Míru, měly by se náklady vejít pod 50 miliard.

Roční kupon zůstane levnější, ostatní ceny můžou růst

Od 1. července byl zlevněn roční kupon, chystáte další změny v cenách?Určitě zachováme cenu ročního kuponu, ale umím si představit, že budeme pracovat s ostatními cenami jízdného a kuponů. Půjdeme vídeňskou cestou, kde zafixovali cenu ročního kuponu a začali každý rok ceny ostatního jízdného zdražovat.

Pomůže s financováním Praze nějak stát?
Stát extrémně tlačí na železnici na Kladno a letiště a na 511 mezi dálnicí D1 a Běchovicemi. Stát nám slíbil pomoc při získání evropských peněz, a pokud to nebude možné, tak slíbil jednat o jiném řešení.

Zbyde i na zahloubení trati na Kladno?
Mám svůj závazek, že pokud nebude stát ochoten zaplatit kompletní zahloubení trati na Kladno, tak budu prosazovat, aby to zaplatila metropole. Nechat to jako nedodělek by byla velká chyba. A od září také určíme pokračování městského okruhu, hlavně kudy by měl vést.

Komentáře

Hlavní zprávy

Česká mapa kávy je pestrá, ale nejčastěji pijeme dva druhy. Stále žije také „turek“

vydáno 1. října 2023  6:34

Právě dnes můžete oslavit Světový den kávy. Češi v posledních letech zkonzumují podle zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ) necelých dva a půl...  celý článek

Komerční sdělení

Raiffeisenbank financuje skupině Winning Group akviziční příležitosti v Německu

vydáno 1. října 2023

Raiffeisenbank úspěšně poskytuje finanční podporu skupině Winning Group při strategických akvizicích německých společností z automobilového odvětví.   celý článek

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek