metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Sobota 23. září 2023. Svátek má Berta
Někdejší primátor Pavel Bém | foto: ČTK

Rozhovor: Nikdy jsem nepřevlékal kabáty, říká bývalý primátor Pavel Bém

  6:00
Jeho volební výsledek zroku 2006 už v Praze nikdo nepřekoná. Přesto se o něm teď v metropoli v dobrém nemluví. Exprimátor Pavel Bém poskytl deníku Metro exkluzivní rozhovor.

Zmizel jste z veřejného života. Co dnes děláte a jaké máte plány?
Pracuji jako lékař, učím na lékařské fakultě, hodně cestuji, přednáším v zahraničí a píšu knihy. Snažím se radovat ze života a plány do budoucnosti mám jasné: neztrácet energii a čas na pitomostech. Dělám a budu dělat jenom to, co má nějaký smysl, co přináší bezprostřední užitek mně či druhým. Z veřejného života jsem ovšem nezmizel, byť bych si to vlastně přál. Nemine den, aby si moje jméno někdo, včetně médií, nevzal do úst. Skoro se mi někdy zdá, že jsem stále více „primátorem“ Prahy než třeba takový pan Hudeček…

Mluvilo se o vaší kandidatuře na post šéfa jedné z evropských institucí, zabývající se protidrogovou politikou.
Ano, to je jedna z mála mediálních informací týkající se mé osoby, která je pravdivá. Byl jsem požádán, zda bych se formálně nepřihlásil na pozici šéfa Evropského monitorovacího centra pro drogy v Lisabonu. Výběrové řízení je v běhu, „prošel“ jsem do závěrečných kol a rozhodnutí nejspíše padne v závěru roku. Nedělám si z toho ale vůbec velkou hlavu. Mám svoji práci a vlastně bych ji měnil jen velice nerad…

Jsou hory pořád vaší láskou? Plánoval jste zdolat nejvyšší vrcholy všech kontinentů.
S „láskami“ se obvykle člověk narodí. To je určitě pravda o mém vztahu k horám. Kdykoliv mám chvilku volna, jsem na horách. Nejvyšší vrcholy sedmi kontinentů naší planety jsem skutečně zdolal, ale jedním dechem musím dodat, že nepatřím mezi nějaké „sběratele“ vrcholů.

Nestýská se vám po politice?
Tak to je přesně něco, po čem se mi opravdu nestýská. Ba dokonce naopak, děkuji bohu, že jsem dokázal včas odejít. Když se podívám na současný obraz politiky, či spíše to, za co se politika vydává, jak se dnes rozhoduje či spíše nerozhoduje na pražském magistrátu, tak musím říci, že v takovém prostředí bych řídit město ani nemohl.

Koho budete volit? Co říkáte na stav dnešní ODS?
Po bitvě je každý generál. Když Mirek Topolánek s jistou dávkou uražené ješitnosti začal kritizovat své následovníky, tak jsem si říkal, radši mlč. Chyb se pochopitelně stalo mnoho. A dnes jsme tam, kde jsme. Petru Fialovi i nám všem ostatním držím palce, aby se ODS z této deprese vyhrabala. Koho budu volit? Koho jiného než ODS? Nikdy jsem nepřevlékal kabáty a těch, kteří to dělají, si hluboce nevážím a doporučuji to všem voličům.

Kdo je podle vás nejlepším kandidátem na primátora?
Mezi lídry na kandidátkách jsou buď neúspěšní bývalí primátoři, a ti by z principu kandidovat neměli, anebo absolutně nezkušení a komunální politikou či manažerskými dovednostmi nepolíbení lidé. Jedinými výjimkami snad je lídr ČSSD, zkušený ředitel Motolské nemocnice Ludvík a lídr Trojkoalice Petr Štěpánek. Ale chápete asi, že ani jednoho z nich já jako ódéesák volit nemůžu.

Jaké jsou podle vás hlavní problémy Prahy?
Největším problémem dnes nepochybně je totální rozklad v řízení města a městských organizací. Za poslední čtyři roky nevznikla jediná nová, velká, významná stavba. Dokonce se ani žádná projektově nepřipravila k budoucí realizaci. Všechny po „bémovské éře“ zděděné velké stavby se zpomalily, nebo dokonce zastavily. A tím fatálně prodražily. Tunel Blanka. Stavba metra A do Motola. Výstavba nové ústřední čistírny odpadních vod. Nový územní plán. Samozřejmě Opencard. Je to až k nevíře, že někdo dokázal udělat za 4 roky tak neuvěřitelný a v konečném důsledku pro Pražany drahý chaos.

Podle současné reprezentace to jsou problematické projekty z vaší éry: Blanka, Opencard, nákup tramvají… Jak se na ně díváte dnes, udělal byste něco jinak?
Současná reprezentace dokázala za čtyři roky pouze jediné: že umí kritizovat, ale sama nic městu nepřinesla. Tunel Blanka je pro Prahu naprosto nezbytná a životně důležitá stavba. A když ji nebyl schopen postavit stát, tak co měla Praha dělat jiného, než ji postavit sama. Tunelový komplex měl být otevřen a zprovozněn na konci roku 2011. Jsme o tři roky dále, a kde nic tu nic! A za to může Bém? No tomu snad nemůže věřit ani právě narozené dítě. 

A co Opencard?
Určitě jsme tady udělali spoustu chyb, ale všechny ty významné jsme stačili napravit. A za mě karta Pražana fungovala a rozvíjela se. A dnes? Vždyť se do ní neinvestovaly další stamiliony a ještě navíc nefunguje. Jedno z našich posledních rozhodnutí bylo vyhlášení otevřeného výběrového řízení na provozovatele Opencard, do kterého se mohl přihlásit každý. A víte, co se stalo? Nová politická reprezentace otevřený tendr zrušila a o rok později zadala obrovskou zakázku firmě Haguess z ruky v jednacím řízení bez uveřejnění! A dnes jsou za to pánové Hudeček a spol. obviněni a stíháni. A zcela po zásluze. A vůbec jim to nepřekáží v tom, aby znovu kandidovali do pražského zastupitelstva či dokonce na primátora. Takže vlastně máte pravdu. Pro současnou politickou reprezentaci Prahy jsou největším problémem stavby a projekty z mojí éry. Dlužno ovšem podotknout, že si za to pražští politici mohou sami.

Komentáře

Hlavní zprávy

Každý může být hrdinou. Inspirujte se! Můžete setkat s těmi, kteří nám pomáhají

vydáno 22. září 2023  17:02

Osmý ročník oblíbené akce Den hrdinů na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému. Akce proběhne...  celý článek

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek