metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír
Tlačítka pro chodce na náměstí Míru | foto: Jan David, Metro.cz

Tlačítka pro slepce. Ale jak je na ulici najdou? ptají se čtenáři

  15:43
Přivolejte si díky tlačítku na semaforu zelenou, abyste mohli bezpečněji přejít přes silnici. Deník Metro zjistil, že v současné době je v Praze přes dva tisíce žlutých tlačítek pro chodce, další tři stovky modrých fungují pro nevidomé. Cena jednoho zařízení je zhruba pět tisíc korun. Problém ale je, že nevidomí žlutou krabičku od modré nerozeznají. Svou cestu se tak musejí naučit dopředu.

Klap-klap-klap

Dnes už se zvukový signál pro nevidomé neozývá automaticky neustále jako dřív.

  • Kvůli snížení hlukové zátěže se Technická správa dohodla s organizací nevidomých, že akustická signalizace zůstává vypnutá a zapíná se pouze na omezenou dobu zhruba čtyř minut.
  • Aktivuje se z přenosného bezdrátového vysílače, který má nevidomý u sebe. Tento režim je možný pouze u semaforů vybavených přijímačem signálu. Tím se ale už  vybavují všechny rekonstruované a nově postavené světelné křižovatky.

„Jak fungují tlačítka pro nevidomé, když na ně slepci nevidí?“ zaznívá opakovaně dotaz od čtenářů. Technická správa komunikací, která má tuto oblast na starosti, spolupracuje dlouhodobě  se zástupci Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých.

Zmáčkněte, nebo nikam nejdete

„Pokud se nevidomí samostatně pohybují, tak se nejprve novou trasu naučí, a ­jsou tedy seznámeni s příslušným vybavením řízených přechodů,“ uvedla mluvčí Technické správy Barbora Lišková. Chodeckými tlačítky jsou podle ní vybaveny všechny semafory, na kterých se zelená pro chodce rozsvěcuje až po jejich zmáčknutí.

Modrá tlačítka jsou speciální, doplněná o akustickou signalizaci. „Tou se vybavují semafory pro chodce při dodávkách nových signalizací,“ podotkla Lišková. O tom, kde se objeví speciální modré tlačítko a kde pouze žluté tlačítko vybavené hmatovými značkami pro nevidomé, rozhoduje speciální klíč: záleží na vzdálenosti v křižovatce i případném rušivém slévání více signálů z­ různých semaforů na jednom místě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek

Vnučka uznávaného psychologa dál pomáhá, založila organizaci zaměřující se na rodiny s dětmi

vydáno 23. září 2023  9:00

„Rodiče by měli uznat vlastní chybu,“ říká pro deník Metro Alžběta Candia Muñoz, která jde v šlépějích svého dědy, známého lékaře.  celý článek