metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

Ze slavného hotelu má být Staroměstská brána

  16:46
Hotel InterContinental příští rok přejmenují. Poté je v plánu rekonstrukce i úpravy Pařížské a náměstí Miloše Formana.

Další 2 fotografie v galerii
Úpravy okolí budovy vytvořilo architektonické studio TaK. | foto: STUDIO TAK

Vytvořit prostor a prostředí, kam všichni Pražané budou rádi chodit. Tak zní motto nového majitele jednoho z nejznámějších pražských hotelů – InterContinentalu. Jeho zástupci z řetězce luxusních hotelů Fairmont Hotels & Resorts nejprve v květnu příštího roku změní jeho název na Golden Prague Hotel (hotel Zlatá Praha) podle názvu restaurace, poté chtějí prosadit jeho celkovou úpravu a proměnu okolí. To vše pod taktovkou studia TaK vedeného architektem Markem Tichým.

„Projektu jsme dali pracovní název Staroměstská brána, protože jeho hlavní myšlenkou je vytvoření pobytově atraktivního městského prostředí s akcentem na rozšíření veřejného prostoru a jeho užitnost pro Pražany a návštěvníky Prahy. Důležité jsou dvě hlavní osy – prodloužení ulice Pařížská a rozšíření Dvořákova nábřeží,“ říká pro deník Metro Tichý a dodává, že součástí projektu je vytvoření dvou nových náměstí. „Prvního z nich na ploše mezi hotelem a ulicí Bílkova, druhého na místě stávajícího bazénu a privátní zahrady hotelu. To bude sledovat úroveň historického Starého Města a propojí nové korzo s vltavskou náplavkou průchodem pod tělesem vozovky,“ dodává Tichý.

Fairmont Hotels & Resorts

  • Provoz hotelu InterContinental v Pařížské ulici převezme řetězec Fairmont Hotels & Resorts. Ten vznikl v roce 1907. Značka Accor, pod kterou řetězec spadá, provozuje celkem 4900 hotelů ve 110 zemích světa.
  • Náměstek pražského primátora Petr Hlaváček tvrdí, že hotel získal kultivovaného vlastníka, který bude při úpravách postupovat citlivě.
  • Také místostarosta Prahy 1 Petr Hejma řekl, že oblast je citlivá a že je potřeba o podobě místa dále debatovat. 
  • Městská část k záměru plánuje setkání s veřejností.

Stávající, podle Tichého nevzhledná prostranství se podle nového návrhu rozšíří o téměř dva tisíce metrů čtverečních, a to na celkových téměř šest a půl tisíce. Na upravených plochách pak zahradníci doplní zeleň a stavbaři vodní prvky. „Městský parter bude doplněn třemi objekty moderní architektury, které budou umístěny v ose ulice Pařížská,“ doplňuje Tichý a vysvětluje, že projekt počítá s vytvořením nového náměstí mírně pod úrovní Pařížské ulice – na místě současného krytého bazénu. Náměstí bude tunelem přes val nábřeží propojeno s Vltavou, čímž se má Pařížská prodloužit až k řece.

Doprava a parkovací kapacity pro veřejnost jsou již nyní součástí hotelového komplexu. Projekt ve fázi, v jaké jej nyní Tichý deníku Metro prezentuje, předpokládá jejich zachování. Dojde tu ale k drobným úpravám dopravního provozu. „Pro veřejnost bude připraveno zhruba 170 parkovacích stání. Do garáží se bude nově vjíždět z Dvořákova nábřeží. Stávající zásobovací vjezd lze bez problémů využít i pro obsluhu garáží, tím odpadnou rampy s vjezdem z Pařížské, které komplikují pohyb chodců a snižují pobytovou hodnotu náměstí Miloše Formana. Vstup a výstup pro pěší je naopak přesunut ze vzdáleného místa blíže k centru, na roh ulic Pařížská a Bílkova,“ vysvětluje pro Metro Tichý.

Zeleň v okolí hotelu tvoří aktuálně pouze půdopokryvy s několika drobnějšími stromy kolem ventilace garáží a skupina klečí v okolí bazénu. Návrh proto do budoucna počítá s výrazným doplněním městské zeleně, linie stromů v ose Pařížská a nově vysázenými vyššími stromy v zadní části náměstí Miloše Formana. Proměnou projdou také zahrady hotelu. Budou nově založeny jako ovocné sady připomínající staroměstské vnitrobloky a zahrady, s kostrou z tradičních českých druhů doplněnou kombinací okrasných a hospodářských keřů. 

Na náměstí chce pomník

Pražský InterContinental byl postaven v letech 1968 až 1974. Na jeho projektu se podíleli architekti Karel Filsak, Karel Bubeníček a Jaroslav Švec. Na jejich práci nyní navazuje se svým projektem Staroměstská brána Marek Tichý a jeho tým TaK Architects. Ten se pro Metro rozpovídal o proměně náměstí Miloše Formana. 

„Náměstí se rozkládá na ploše 4600 metrů čtverečních. Z poměrně nečitelné, provozně komplikované a nevzhledné plochy ale prostorově zabírá 850 metrů čtverečních objekt ventilace garáží a 180 pak sjezdové rampy, skutečná výměra je tedy jen asi 3500 metrů čtverečních. Projekt proto předpokládá přemístění ramp, obslužnost garáží z Dvořákova nábřeží, zrušení celého objektu větrání a vytvoření skutečného náměstí, po kterém bude mít v přední části rozměr obdélníku 1400 metrů čtverečních, v zadní části řadu navazujících prostor drobnějšího členění, doplněných zelení a vodou. Po úpravách tak bude celková plocha veřejných ploch zvětšena na celkových 5000 metrů čtverečních,“ říká pro Metro Tichý.

Náměstí je podle něj „uvedeno“ objektem umístěným v místě rohu obytného bloku zničeného za druhé světové války o ploše 380 metrů čtverečních. Ten bude současně sloužit jako vstup do podzemních veřejných garáží, bude mít volný parter, aby při pohybu pěších netvořil pohledovou překážku. „Jeho vlastní poloha ani architektura nejsou samoúčelné. Je první z řady drobnějších staveb tvořících propojení urbanizovaného prostoru města a kompozice hotelu InterContinental. Ty vstupují do nově navrhovaného veřejného prostoru, aby ho obohatily o novou obchodní a společenskou vrstvu, a v linii prodloužení ulice Pařížská sestupují směrem k Vltavě,“ doplňuje Tichý.

Projekt usiluje také o to, aby nově revitalizované náměstí dostalo vnitřní náboj, jakousi jednoznačnou definici. Tou by se měl stát projekt Památníku československého filmu, který bude připomínat českou filmovou historii a úspěchy. „Jeho podobu určí odborná komise složená ze zástupců hlavního města Prahy, Státního fondu české kinematografie, Mezinárodního festivalu Karlovy Vary, filmových historiků a tvůrců. Památník by se měl stát živým, interaktivním místem, symbolem propojení Česka a světa prostřednictví filmu. Jeho symbolem se stal právě režisér Miloš Forman, jehož jméno náměstí nese,“ dodává pro deník Metro Tichý.

O tom, jak se má prostor mezi ulicemi Pařížská, Bílkova, Elišky Krásnohorské a náměstím Curieových jmenovat, se vedly spory. Před Formanovou smrtí bylo ve hře například jméno spisovatelky a dramatičky Eleny Lackové.

Pojmenovat piazzettu po umělci by přitom v Praze nebylo nic nového. Prostranství mezi Národní a Divadelní ulicí, dříve známé jako piazzetta Národního divadla, na podzim roku 2016 dostalo nové jméno – náměstí Václava Havla. 

Externí obrázek

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek