metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 4 °C

Úterý 29. listopadu 2022. Svátek má Zina

Další 2 fotografie v galerii
Ve Vratislavově ulici se pohybuje hodně žáků, a to bohužel i mimo chodník a přechod. | foto: TSK PRAHA

Při poprázdninových cestách na vyučování hrozí nejvíce úrazů. Zmatené jsou děti i samotní řidiči

  17:30
První dny nového školního roku mohou být pro děti náročné. Po prázdninách mají mnoho zážitků, ale návyky bezpečného pohybu při cestě do školy a zpět mohly snadno zapomenout.

„Jejich pohyb na přechodech pro chodce nebo po chodnících může být neopatrný, chaotický a nebezpečný. S bezpečným chováním na komunikacích nemají mnohdy žádné zkušenosti. Tyto dny budou náročnější i pro rodiče, a také pro řidiče,“ říká mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

372 úprav
TSK letos zajistila řadu stavebních úprav přechodů v blízkosti škol a současně se zaměřila i na obnovu přechodů a dalšího dopravního značení. Tyto důležité úpravy proběhly podle Liškové na celkem 372 místech v Praze.

Základní škola Duhovka v ulici Nad Kajetánkou

„Na obnově spolupracovala TSK i se zástupci městských částí, kteří tyto úpravy sami navrhovali a dobře znají i další lokality, které jsou od školy sice vzdálenější, ale děti se zde také často pohybují,“ dodává Lišková s tím, že v prvních školních dnech budou jako již tradičně ve zvýšené míře hlídkovat strážníci.

„Doporučuji případné cesty autem plánovat pomocí navigace. Věřím, že tak bude možné lépe zvládnout nervozitu a zvýšený provoz, který toto období běžně provází,“ radí primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

Tady se opravovalo
Správa komunikací dala ve spolupráci s magistrátem, BESIP, zástupci policie, ministerstva dopravy a přispěním spolku Pěšky městem dohromady šestici nejvýraznějších stavebních akcí spojených s bezpečnějšími cestami do škol. Na přelomu července a srpna například dělníci vystavěli zvýšený práh a nový přechod před Základní školou Jana Masaryka v Praze 2.

„Za zmínku jistě stojí i výstavba stavebního zpomalovacího prahu integrovaného s přisvětleným přechodem pro chodce, která proběhla u Základní a mateřské školy U Parkánu v Ďáblicích. Došlo zde také na doplnění chodníku podél severní strany komunikace směrem na východ a zřízení dvou stání K+R, každé pro tři vozidla,“ doplňuje Lišková s tím, že zde ještě v září dojde k přeložce kabelů.

Stojany a sloupky
K dalšímu zvýšení bezpečnosti má dojít v případě průsečné křižovatky ulic Tusarova a Osadní. Zde TSK dokončuje rekonstrukce přilehlých chodníků. „Nároží křižovatky bude také do konce září osazeno sloupky a budou sem doplněny lavičky a cyklostojany,“ přidává Lišková.

Přechod přes Slavětínskou ulici v Klánovicích

Bezpečnost se dle TSK zvýšila i u základní školy na Zahradním Městě, a to v Břečťanové ulici. Dělníci zde v červenci propojili chodníky, přebudovali vjezd a také vytvořili novou zebru pro chodce. Ke zkrácení přechodů prostřednictvím nově vzniklých chodníkových ploch pak došlo na konci června v křižovatce ulic Vlkova a Krásova v Praze 3. Před Základní školou Duhovka, v místě stávajících zpomalovacích polštářů, byl v květnu vybudován zpomalovací práh a rovněž nový přechod.

Klánovické školní ulice „přežily“ do dalšího roku

  • Před základní školou v pražských Klánovicích na západním okraji metropole platí od května neobvyklý zákaz. Do těsné blízkosti dvojice budov Masarykovy základní školy se ve všední dny od 7.30 do 8 hodin nedostanou auta.
  • Podle zástupců radnice se v tomto čase na hlavní klánovické třídě – ve Slavětínské ulici – tvořila každý všední den drobná kolona, a to údajně kvůli takzvanému mamataxi. Několik desítek aut rodičů, jedoucích nejčastěji směrem od Šestajovic, tak kvůli novým dopravním značkám a plastovým dopravním kuželům vysazovalo děti jinde.
  • „Pilotní projekt školní ulice, tedy zákaz vjezdu k oběma školám, přislíbil úřad vyhodnotit. Zatím ale zarytě mlčí. Škola zveřejnila výsledky ankety mezi rodiči, výsledky jsou nejednoznačné. Jisté je, že trvalá úprava provozu u školy se do 1. září nestihne kvůli zákonné lhůtě pro vyjádření veřejnosti. Půjde se salámovou cestou, tedy zopakováním úpravy dočasné, ke které se veřejnost nemůže vyjádřit? Na jak dlouho?“ komentuje v místními oblíbené facebookové skupině Vivat Klánovice klánovický obyvatel Petr Šafránek.
  • Kritika o neinformovanosti je podle zástupců klánovické radnice lichá. Akci předcházela rozsáhlá informační kampaň mezi rodiči a i dalšími obyvateli Klánovic.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pražští strážníci mají vlastní tramvaj, majáky ale nemá. Modrý vůz slouží k náboru

vydáno 29. listopadu 2022  17:44

„Jupíííí, máme svoji tramvaj,“ radují se od začátku tohoto týdne pražští strážníci na svém Facebooku. Tramvaj s tematickým modrým polepem, siluetami...  celý článek

Tomu se říká frajeřina! „Šakal“ opravil starou tatrovku a dal ji Ukrajině

vydáno 29. listopadu 2022  15:09

Legendární nákladní „osmsetpatnáctka“ dostala jméno Ljuba. Pomáhá ve válce. Dal ji dohromady Čech, který ji sám odvezl.  celý článek

Žádné smutné stromky u popelnic. Vánoční jedle v květináči rychle mizí

vydáno 29. listopadu 2022  6:00,  aktualizováno  6:45

Už pošesté si lze od správců lesů pořídit vánoční stromek, který má budoucnost. Má to ale pár háčků.  celý článek

Šli jsme víc směrem k písničce, říká v rozhovoru pro deník Metro hudebník Lipo

vydáno 28. listopadu 2022  17:02

V pátek vyšlo čtvrté studiové album Jonáše Červinky. Umělec známý jako Lipo na desce Příběhy změnil několik věcí. Neobrací se už k hiphopové scéně,...  celý článek