metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 14 °C

Úterý 27. září 2022. Svátek má Jonáš

Větší foto
Letadla jsou k vidění i nad Libocí v Praze 6. Fotku nám zaslal čtenář Roman Kubarič, který za ní získává odměnu 300 korun. | foto: Roman Kubarič

Ruzyňské letiště slaví 85 let. Kvůli opravě se létá jinudy

  4:41
Přesun na vedlejší dráhu a s tím související zvýšený provoz pociťují obyvatelé Prahy a Kladenska.

Je tomu jen několik dní, co se letecký provoz na ruzyňském letišti přesunul na vedlejší dráhu. Důvodem je údržba a také odložené opravy hlavní vzletové a přistávací dráhy. Změna obratem zvýšila provoz letadel v okolí Ruzyně a na Kladensku.

„Pražané již změnu spojenou s údržbou letiště pociťují na vlastní kůži,“ píše čtenář Roman Kubarič. Za svůj fotoúlovek letadla společnosti Emirates zachyceného nad věží kostela svatého Fabiána a Šebestiána v Liboci získává odměnu tři sta korun.

Letadla nyní na vedlejší dráze přistávají ve směru od Prahy. Vzlétají naopak směrem na Kladno. Letiště v minulosti uvádělo, že využití vedlejší dráhy skutečně zvýší provoz letadel na místech, kde bývalo dříve „volněji“. Jiné řešení ale jeho vedení nenašlo. „Jsme si vědomi toho, že využívání vedlejší dráhy nevhodně zvýší provoz letadel nad hustě osídlenými částmi Prahy a Kladenska, ale jediným systémovým řešením do budoucna je realizace projektu paralelní dráhy,“ říká předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos s tím, že je vedlejší dráha v provozu ve své plné délce. Tedy 3250 metrů.

Součástí prací na letišti je například rekonstrukce pojezdové dráhy B  vedoucí na ranvej a navýšení kapacity části kabelovodu pro světelné zabezpečení dráhy. Právě tyto dvě akce jsou časově nejnáročnější.

Letiště také posiluje protihluková opatření v okolí. Spustilo proto novou výzvu pro domy a byty v programu Ventilace. Od 28. března mohou zájemci z hlukově nejzatíženějších lokalit podávat na webu prg.aero/program-ventilace žádosti o příspěvek. Už třetí výzva reaguje na vysoký zájem ze strany obyvatel obcí a rozdělí až 20 milionů korun. Je určena obyvatelům obcí Dobrovíz, Horoměřice, Jeneč, Kněževes a Přední Kopanina, jejichž nemovitost se nachází na území Ochranného hlukového pásma.

Mimochodem, dnes je tomu přesně 85 let, kdy letiště v Praze-Ruzyni zahájilo činnost. Tehdy posloužilo jako náhrada za kapacitně nevyhovující letiště v Kbelích u Prahy. Od svého vzniku patřilo k nejmodernějším v Evropě.

Skoro do celého světa

  • Lety do 147 destinací nabídne Letiště Václava Havla během letošní letní sezony.
  • Loni odbavilo téměř 4,4 milionu cestujících. To bylo meziročně o téměř pětinu více, stále však hluboko pod úrovní před vypuknutím pandemie koronaviru, kdy v roce 2019 letiště odbavilo přes 17,8 milionu pasažérů.
  • Letos letiště očekává počet cestujících kolem 8,6 milionu za celý rok.

Komentáře

Hlavní zprávy

Spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží od pondělí nepojedou tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek