metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 32 °C

Neděle, 9. srpna 2020. Svátek má Roman.
Prostranství u výstupu z metra Florenc provizorně oplotili. Napsali jste nám
Další 3 fotografie v galerii
Prostranství u výstupu z metra Florenc provizorně oplotili. | foto: ELIŠKA GMITERKOVÁ

Sloup s hodinami u metra Florenc marně čekal na rekonstrukci. Teď ho odstraňují

16. července 2020  5:57 Filip Jaroševský Metro.cz
Na malé kulaté náměstí u stanice metra Florenc je v posledních několika dnech chodcům vstup zakázán. Na dvanáct metrů vysokém a pět tun těžkém sloupu, který zde slouží jako základ slunečních hodin na zemi i stojan na nefunkční displej se světovými časy, se totiž pořádně podepsala rez i vandalové.

„Důvodem uzavření je bezpečnost lidí. Hodiny se totiž začínají rozpadat,“ říká čtenářka Eliška Gmiterková, která pro Metro vyfotografovala provizorní zábrany kolem slunečních hodin. Získává tak odměnu tři sta korun.

Společnost Technologie hlavního města Prahy, jež má v metropoli na starosti kromě veřejného osvětlení také některé hodinové ciferníky, se zde dnes ráno pouští do definitivní likvidace zrezivělého monumentu. Na jeho místě poté v budoucnu vznikne moderní náhradník. Podle předsedy představenstva společnosti Tomáše Jílka už to bylo třeba. Na sloupu i displeji hodin se podepsaly nejen desítky vandalů, ale také dovnitř zatékající dešťovka. 

„Provedli jsme vnitřní sondu a zjistili, že sloup je v mnohem horším stavu, než jsme čekali. Proto jsme se také obratem rozhodli náměstíčko oplotit,“ vysvětluje pro deník Metro Jílek. „V současnosti vymýšlíme vhodné řešení, co sem umístit dál. Je nasnadě, že půjde nejspíš o modernějšího následníka vybaveného LCD displejem,“ dodává Jílek.

Sluneční hodiny rozebrali 16. července 2020.

Sluneční hodiny rozebrali 16. července 2020.

Proměnit by se mohlo i celé náměstíčko. Jak to s ním ale nakonec dopadne, není zatím jasné. „V současné době pracujeme s variantou, že pouze vyměníme sloup. Měli bychom to stihnout v první polovině příštího roku. Pokud bychom ale upravovali i samotné náměstíčko, bylo by třeba spolupracovat s magistrátem. A v takovém případě je třeba mít územní rozhodnutí, což se může protáhnout do druhé poloviny roku 2021,“ míní Jílek.

Sloup s hodinami stojí u stanice metra Florenc už od poloviny osmdesátých let. V roce 2016 si s chátrající kovovou plastikou pohrála skupina Aqua Ads a udělala z ní největší sluneční hodiny v hlavním městě. Stačilo sloup doplnit o číselník, na který dopadá stín. Číslice nejsou na obrubníku napsané, ale vyčištěné do špinavého podkladu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Eva „FitzPilarová“ zářila v každém žánru. Zpěvačka by dnes oslavila své 81. narozeniny

Eva Pilarová na koncertě k 90. narozeninám zpěvačky Yvetty Simonové (Praha, 18....
vydáno 9. srpna 2020  5:42

Tečka za kariérou Evy Pilarové se příliš nevydařila. Zemřela letos 14. března, zrovna v době, kdy byla česká společnost na vrcholu strachu z covidové...  celý článek

Příští stanice: malá zahrádka. Vyřazené tramvaje „slouží“ dál

Tramvaj T3 nedaleko vesnice Trhomné
vydáno 8. srpna 2020  5:50

Na konci července jsme vyzvali čtenáře, ať nám pošlou snímky vozů MHD, které vlastní někdo jiný než dopravní podnik. Pár fotek dorazilo.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Druhá řada The Boys se blíží. Superhrdinové budou opět zlobit v září

Queen Maeve a Homelander Strážce streamu
vydáno 7. srpna 2020  15:58

Svěží a brutální seriálová odpověď na superhrdinské trháky se vrátí druhou sezonou 4. září. A my se už na pokračování The Boys z produkce streamovací...  celý článek

Konec levných nákupů. Z tržnice v Praze 5 musí provozovatel odstranit azbest

Cedule u vstupu tržnice
vydáno 7. srpna 2020  13:21

Zklamaní prodejci i zákazníci. Drobné cedule u vchodů do tržnice u autobusového nádraží Na Knížecí oznamují, že místní stánkaři musí do 31. srpna skončit....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám