metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -3 °C

Čtvrtek, 24. ledna 2019. Svátek má Milena.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | foto: freeimages

Smí, nebo nesmí se kouřit na zastávkách MHD? Otázka, kterou řeší kuřáci i­ nekuřáci

17. února 2015  6:28 Robert Oppelt
Někdy to na tramvajové zastávce vypadá jako v sudu se střelným prachem. K výbuchu stačí doslova jen škrtnout zápalkou či zapalovačem a zapálit si cigaretu.

„Když jsem si zapálila na zastávce, pokřikoval na mě jeden starší pán, že se to nesmí a že bych měla dostat pokutu,“ líčí své poslední zážitky z ­tramvajové zastávky Petra Marečková.

Poslední novelizace z července roku 2010 ale zákon pozměnila tak, že vychází vstříc kuřákům. Nadále zakazuje kouření ve veřejnosti přístupných uzavřených a ­vnitřních prostorech na krytých nástupištích, v přístřešcích a čekárnách veřejné silniční a drážní dopravy a­ městské hromadné dopravy. Stručně řečeno, kouřit se kromě uzavřených prostor nesmí jenom přímo pod přístřeškem zastávky, pokud někdo udělá pár kroků dál, zapálit si může.

Provozovatel, tedy dopravní podnik, je navíc podle zákona povinen místa, kde je kouření zakázáno, označit zjevně viditelnou grafickou značkou „Kouření zakázáno“.

Snazší to nemají ani uživatelé elektronických cigaret. Ti jsou často přesvědčeni, že pro ně neplatí to co pro kuřáky, a tak si dopřávají nikotin i ­tam, kde by to běžného kuřáka ani nenapadlo.

„Kouření elektronické cigarety není cestujícím ve vozidlech MHD ani v přepravním prostoru dovoleno na základě ustanovení smluvních přepravních podmínek,“ vysvětluje mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Zákaz používání elektronických cigaret je od ledna 2011 uveden přímo v ­textu přepravních podmínek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Botanická zahrada slaví 50. Slibuje výstavy i nové vstupy

Vizualizace vstupního areálu Sever
vydáno 24. ledna 2019  9:44

První letošní velká výstava se koná v březnu. Skleník Fata Morgana zaplní orchideje.  celý článek

Maturitní plesy zařizují agenti, slavná Lucerna vychází z módy

Plesová sezona, ilustrační foto
vydáno 24. ledna 2019  5:25

Zatímco dříve měli průběh plesu na starost sami organizátoři, v posledních letech přebírají otěže plesové agentury. Ty vyšlou svého člověka, jenž se...  celý článek

GALERIE: černé, rudé i oranžové. Deník Metro posbíral snímky barevných tramvají

Tramvaj RunCzech
vydáno 23. ledna 2019  15:56

V Liberci jezdí bílozelené tramvaje, v Brně mají vozy bíločervené a Plzeň má tramvaje žluté s bílým pruhem. Když si člověk představí pražskou tramvaj,...  celý článek

Čtenáři deníku Metro se chlubí fotografiemi bizarních WC

Filmové ateliéry AB Barrandov
vydáno 23. ledna 2019  13:06

Na neobvyklé toalety narážejí čtenáři Metra docela často. K takovému závěru jsme v redakci došli poté, co jsme si prohlédli desítky čtenářských...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám