Letos v září se Švéd Björn Borg a Američan John McEnroe potkali v Praze jako staří dobří přátelé a nehrající kapitáni hvězdných týmů Evropy a výběru světa na Laver Cupu. O rok dříve se v české metropoli sešli jejich filmoví představitelé.
Severský životopisný snímek se totiž natáčel i v Praze a slavné kurty Wimbledonu hrála Štvanice. Po ní se na umělém trávníku proháněli Sverrir Gudnason v roli Borga a hvězdný Shia LaBeouf coby McEnroe. Nutno dodat, že jsou skutečným tenistům velmi podobní.
Psal se rok 1980 a na jednom z grandslamů v Londýně nastoupili i pozdější daviscupoví šampioni z toho roku Jan Kodeš a Ivan Lendl. Jenže zraky tenisových fanoušků byly upřené hlavně na Borga, který mohl Wimbledon v pouhých 24 letech vyhrát popáté za sebou, a také na mladého talentovaného Američana. Bouřlivák McEnroe, který jakoby se do světa gentlemanů v All England Clubu nehodil, měl chladného, soustředěného a puntičkářského Švéda vyzvat ve finále. Právě tento duel se do historie zapsal podle mnohých jako nejlepší.
Borg/McEnroeFilm vstoupí do českých kin ve čtvrtek 28. prosince. Režie: Janus Metz Zajímavost: Snímek se natáčel v Göteborgu, Londýně, Monaku a Praze. Řadu menších rolí hlavně při finálovém utkání si zahráli Češi. Hodnocení: 80% |
Ve filmu režiséra Januse Metze se ale o životě těchto dvou tenisových legend dozvíte mnohem víc. A to i pomocí častých flashbacků, kdy se kamera vydává do dětství obou hráčů. Vyrůstání Borga v obyčejné rodině ve Stockholmu, kdy ještě kombinoval tenis s hokejem, vykreslí tohoto chlapce v úplně odlišných sférách, než vystupuje později na zmíněném Wimbledonu. Vlastně se ukazuje, že emocemi v dospívání nešetřil. Mezitím ale nahlédneme i do New Yorku, kde se malý John učí tenisovému umění a jeho vzorem je právě Borg. Možná nebyli až tak odlišní. Sociální původ dotváří s prostřihy do pozdějšího luxusu v Londýně či Monaku výstižnou mozaiku.
Dílo dvou velkých soupeřů se neubrání srovnání se snímkem Rivalové Rona Howarda. Ani film Borg/McEnroe není jen o sportu, ale i o byznysu, tlaku médií, sponzorů i fanoušků. Jen oni dva věděli, jak se ve skutečnosti cítí ostře sledovaní sportovci (celebrity) na grandslamu. Kromě excelentních výkonů obou hlavních rolí jsou klíčové také postavy Borgova trenéra Lennarta Bergelina (Stellan Skarsgard) a přítelkyně Mariany, kterou ztvárnila Tuva Novotny, mimochodem herečka s českými kořeny.
Spád si snímek drží slušný. Po celou dobu je ve vzduchu cítit napětí a nervozita. Když má ale přijít velké filmové finále v podobě onoho wimbledonského, je na můj vkus příliš dlouhé. Jde přece o skutečné dějiny, takže výsledek je známý a vysvětlování pravidel tiebreaku ve chvíli, kdy jste skoro na vrcholu a máte pocit, že sedíte v hledišti u kurtu, celou gradaci zabíjí. I další minuty už si mohli tvůrci klidně odpustit. Já naopak dokážu odpustit drobné minusy, protože celkově jde o parádní podívanou. Pořád je to skvěle naservírovaná sonda do duší tenisových legend, které mají pod slupkou i další vrstvy osobnosti.